samozatrudnienie

Artykuły - Samozatrudnienie (35)

 • Cios w samozatrudnionych. Będą szukać optymalizacji podatkowej?

  Cios w samozatrudnionych. Będą szukać optymalizacji podatkowej?

  Jak przekonują politycy obozu Zjednoczonej Prawicy, Polski Ład ma przynieść ulgę podatkową 18 milionom Polek i Polaków. Jest jednak grupa, która "zrzuci" się na tę grupę. To ponad 60 proc. samozatrudnionych, którzy zapłacą wyższe podatki. Część najbogatszych Polek i Polaków może zdecydować się na zmianę rezydentury podatkowej i ucieczkę przed wyższymi podatkami.
 • Samozatrudnieni pod lupą ZUS

  Samozatrudnieni pod lupą ZUS

  Prowadzący działalność gospodarczą zaraportują urzędnikom, jaki wykonują zawód. To przymiarka do testu przedsiębiorcy - alarmują prawnicy.
 • Budownictwo. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada kontrole

  Budownictwo. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada kontrole

  Państwowa Inspekcja Pracy pod lupę weźmie w tym roku między innymi sektor budowlany, gdzie jest najwięcej samozatrudnionych, a jednocześnie najwięcej ciężkich wypadków.
 • Dobra wiadomość dla 1.2 mln samozatrudnionych

  Dobra wiadomość dla 1.2 mln samozatrudnionych

  Senat przyjął wczoraj uchwałę ws. wniesienia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmian w Prawie Przedsiębiorców. Projekt przewidujący wprowadzenie ulgi na wypoczynek dla samozatrudnionych. Teraz projekt zostanie skierowany do Sejmu.
 • Eksperci: Ulga w ZUS dla samozatrudnionych o dochodach do 7 tys. zł - nie dla wszystkich

  Eksperci: Ulga w ZUS dla samozatrudnionych o dochodach do 7 tys. zł - nie dla wszystkich

  ​Uchwalone przez Sejm zwolnienie ze składek na ZUS dla samozatrudnionych o dochodach poniżej do 7 tys. zł obejmie tych, którzy takie dochody uzyskali w lutym br. - informują PAP eksperci. Tych, którzy zarobili mniej lub w ogóle, ale w kolejnych miesiącach, ulga już nie obejmie.
 • Samodzielność w pracy, czyli sam sobie szefem

  Samodzielność w pracy, czyli sam sobie szefem

  Coraz rzadziej praca polegająca na realizowaniu drobnych projektów, tzw. gigów, kojarzy się z dorywczym zarobkiem. Dla wielu osób staje się podstawową formą utrzymania - przekonują eksperci rynku pracy.
 • Programistę samozatrudnię od zaraz! Branża IT wytycza nowe standardy na rynku pracy?

  Programistę samozatrudnię od zaraz! Branża IT wytycza nowe standardy na rynku pracy?

  Ponad połowa aktywnych zawodowo programistów uważa, że samozatrudnienie daje najlepsze możliwości na zarobek i rozwój zawodowy. Na B2B pracuje już 30 proc. przedstawicieli branży IT, a odsetek ten stale rośnie.
 • Minimalna stawka godzinowa w 2019 r.

  Minimalna stawka godzinowa w 2019 r.

  Przepisy o minimalnej stawce godzinowej dla zleceniobiorców i osób świadczących usługi obowiązują od dwóch lat, zatem strony umowy zlecenia, a także przedsiębiorcy zdążyli już oswoić się z tymi regulacjami. Nie oznacza to jednak, że stosowanie przepisów o minimalnej stawce godzinowej nie wywołuje wątpliwości w praktyce. Warto pamiętać także, że minimalna stawka na zleceniu w 2019 r. wynosi 14,70 zł brutto (w 2018 r. wynosiła 13,70 zł brutto)
 • Samozatrudnienie najkorzystniejsze składkowo. Otrzymujesz więcej, niż płacisz

  Samozatrudnienie najkorzystniejsze składkowo. Otrzymujesz więcej, niż płacisz

  Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą uzyskują benefity znacznie większe od wpłacanych składek - wynika z analizy Instytutu Badań Strukturalnych.
 • Kolejne propozycje z nowego Kodeksu pracy: Zakaz dorabiania do etatu

  Kolejne propozycje z nowego Kodeksu pracy: Zakaz dorabiania do etatu

  Chcąc dorobić, będziemy musieli założyć firmę - takie będą konsekwencje kolejnych propozycji Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Zamierza ona wprowadzić przymus pracy etatowej, a jednocześnie zakazać pracy na umowach cywilnych. Zdaniem Pracodawców RP to prosta droga do zwiększenia szarej strefy.

Filmy - Samozatrudnienie (2)

 • Firmy znikają, gdy trzeba zapłacić wyższy ZUS

  Propozycja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, aby wydłużyć okres obniżonych składek ZUS, ma rozwiązać problem zamykania działalności przez część samozatrudnionych po upływie dwóch lat. Jednak część tych działalności gospodarczych powstaje tylko i wyłącznie po to, by skorzystać z obniżonych składek ZUS. - Po takiej zmianie firmy będą zamykane nie po dwóch, ale po trzech latach - mówi w rozmowie z MarketNews24 Rafał Trzeciakowski, ekspert FOR. - Ta propozycja ministerstwa nie rozwiązuje problemu.
 • Coraz więcej osób pracuje na własny rachunek

  Coraz więcej osób wybiera pracę na własny rachunek jako odpowiedź na rosnące bezrobocie. Dzięki internetowi freelancerzy mogą pracować dla firm z całego świata. Samozatrudnienie wiąże się wprawdzie z niepewnością, ale można je łączyć z inną pracą. Z takiej formy prowadzenia działalności mogą skorzystać np. tłumacze i branża turystyczna, ale także inne małe i średnie przedsiębiorstwa. Bill Little, europejski dyrektor portalu Freelancer.com podkreśla, że tendencję w stronę samozatrudnienia widać na całym świecie.