samozatrudnienie

Artykuły - Samozatrudnienie (31)

 • Eksperci: Ulga w ZUS dla samozatrudnionych o dochodach do 7 tys. zł - nie dla wszystkich

  Eksperci: Ulga w ZUS dla samozatrudnionych o dochodach do 7 tys. zł - nie dla wszystkich

  ​Uchwalone przez Sejm zwolnienie ze składek na ZUS dla samozatrudnionych o dochodach poniżej do 7 tys. zł obejmie tych, którzy takie dochody uzyskali w lutym br. - informują PAP eksperci. Tych, którzy zarobili mniej lub w ogóle, ale w kolejnych miesiącach, ulga już nie obejmie.
 • Samodzielność w pracy, czyli sam sobie szefem

  Samodzielność w pracy, czyli sam sobie szefem

  Coraz rzadziej praca polegająca na realizowaniu drobnych projektów, tzw. gigów, kojarzy się z dorywczym zarobkiem. Dla wielu osób staje się podstawową formą utrzymania - przekonują eksperci rynku pracy.
 • Programistę samozatrudnię od zaraz! Branża IT wytycza nowe standardy na rynku pracy?

  Programistę samozatrudnię od zaraz! Branża IT wytycza nowe standardy na rynku pracy?

  Ponad połowa aktywnych zawodowo programistów uważa, że samozatrudnienie daje najlepsze możliwości na zarobek i rozwój zawodowy. Na B2B pracuje już 30 proc. przedstawicieli branży IT, a odsetek ten stale rośnie.
 • Minimalna stawka godzinowa w 2019 r.

  Minimalna stawka godzinowa w 2019 r.

  Przepisy o minimalnej stawce godzinowej dla zleceniobiorców i osób świadczących usługi obowiązują od dwóch lat, zatem strony umowy zlecenia, a także przedsiębiorcy zdążyli już oswoić się z tymi regulacjami. Nie oznacza to jednak, że stosowanie przepisów o minimalnej stawce godzinowej nie wywołuje wątpliwości w praktyce. Warto pamiętać także, że minimalna stawka na zleceniu w 2019 r. wynosi 14,70 zł brutto (w 2018 r. wynosiła 13,70 zł brutto)
 • Samozatrudnienie najkorzystniejsze składkowo. Otrzymujesz więcej, niż płacisz

  Samozatrudnienie najkorzystniejsze składkowo. Otrzymujesz więcej, niż płacisz

  Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą uzyskują benefity znacznie większe od wpłacanych składek - wynika z analizy Instytutu Badań Strukturalnych.
 • Kolejne propozycje z nowego Kodeksu pracy: Zakaz dorabiania do etatu

  Kolejne propozycje z nowego Kodeksu pracy: Zakaz dorabiania do etatu

  Chcąc dorobić, będziemy musieli założyć firmę - takie będą konsekwencje kolejnych propozycji Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Zamierza ona wprowadzić przymus pracy etatowej, a jednocześnie zakazać pracy na umowach cywilnych. Zdaniem Pracodawców RP to prosta droga do zwiększenia szarej strefy.
 • Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy

  Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy

  Nadchodzą rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. Dla pracowników, to wyrównanie urlopów do 26 dni dla wszystkich, niezależnie od stażu, oraz likwidacja umów cywilnoprawnych, które zastąpi całkiem nowa forma zatrudnienia - to najważniejsze założenia proponowanych zmian w Kodeksie pracy.
 • Do 2020 roku 40 proc. pracowników będzie samozatrudnionych

  Do 2020 roku 40 proc. pracowników będzie samozatrudnionych

  Cyfrowa rewolucja sprawia, że rozwija się nowy trend: otwarta gospodarka. W 2020 roku blisko 40 proc. pracowników będzie samozatrudnionych. Zmiany wymagają od organizacji przystosowania się i odmiennego sposobu zarządzania. Wyzwaniem będzie też zabezpieczenie środowiska cyfrowego. Tylko platformy bezpieczeństwa, które obejmą całe ekosystemy biznesowe, pozwolą organizacjom w pełni otworzyć się na nowe możliwości. Taką platformą jest Samsung Knox, który pozwala w urządzeniu mobilnym oddzielić świat prywatny od służbowego, a w razie ataku odetnie dostęp do informacji.
 • Tania ochrona przed utratą pracy

  Tania ochrona przed utratą pracy

  Rząd chce wprowadzić ochronę ubezpieczeniową prawie za darmo. Samozatrudnieni zyskają prawo do zasiłku dla bezrobotnych już za 4,9 zł miesięcznie. Tyle wyniesie najniższa składka na Fundusz Pracy dla pracowników korzystających z małego ZUS.
 • Płaca minimalna: ​Ostatnie zmiany dotkną 3 miliony samozatrudnionych

  Płaca minimalna: ​Ostatnie zmiany dotkną 3 miliony samozatrudnionych

  Nowe przepisy dotyczące płacy minimalnej, ku zdziwieniu wielu przedsiębiorców współpracujących z osobami samozatrudnionymi, są powodem dodatkowej biurokracji. Bez względu na sposób rozliczania się ze zleceniobiorcami konieczna będzie godzinowa ewidencja pracy. Niedochowanie tego obowiązku grozi karą do 30 000 złotych.

Filmy - Samozatrudnienie (2)

 • Firmy znikają, gdy trzeba zapłacić wyższy ZUS

  Propozycja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, aby wydłużyć okres obniżonych składek ZUS, ma rozwiązać problem zamykania działalności przez część samozatrudnionych po upływie dwóch lat. Jednak część tych działalności gospodarczych powstaje tylko i wyłącznie po to, by skorzystać z obniżonych składek ZUS. - Po takiej zmianie firmy będą zamykane nie po dwóch, ale po trzech latach - mówi w rozmowie z MarketNews24 Rafał Trzeciakowski, ekspert FOR. - Ta propozycja ministerstwa nie rozwiązuje problemu.
 • Coraz więcej osób pracuje na własny rachunek

  Coraz więcej osób wybiera pracę na własny rachunek jako odpowiedź na rosnące bezrobocie. Dzięki internetowi freelancerzy mogą pracować dla firm z całego świata. Samozatrudnienie wiąże się wprawdzie z niepewnością, ale można je łączyć z inną pracą. Z takiej formy prowadzenia działalności mogą skorzystać np. tłumacze i branża turystyczna, ale także inne małe i średnie przedsiębiorstwa. Bill Little, europejski dyrektor portalu Freelancer.com podkreśla, że tendencję w stronę samozatrudnienia widać na całym świecie.