samowola budowlana

Artykuły - Samowola budowlana (27)

 • Jak uratować nielegalne budynki?

  Jak uratować nielegalne budynki?

  Najnowsza nowelizacja ustawy Prawo budowlane wprowadza szereg uproszczeń dla osób realizujących inwestycje budowlane. Między innymi możliwe będzie zalegalizowanie samowoli budowlanej. Jak uchronić budynek przed rozbiórką? Na to pytanie odpowiada Bartosz Antos, dyrektor ds. nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Korzystanie z samowoli zostanie rozstrzygnięte przez NSA

  Korzystanie z samowoli zostanie rozstrzygnięte przez NSA

  Naczelny Sąd Administracyjny podejmie problem użytkowania samowoli budowlanych. Czy będzie można z nich korzystać bez obaw o ewentualne kary administracyjne? Problem ten przeanalizował dla nas Bartłomiej Kuźniar, koordynator projektów inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Musi donieść sąsiad lub zdarzyć się wypadek

  Musi donieść sąsiad lub zdarzyć się wypadek

  ​Samowole budowlane mają się w Polsce dobrze. Mała jest ich wykrywalność, bo brakuje pieniędzy - pisze środowa "Rzeczpospolita". Dziennik powołuje się na ekspertów, którzy twierdzą, że walka z samowolami w Polsce to fikcja.
 • Zmiany w prawie budowlanym

  Zmiany w prawie budowlanym

  Mniej formalności przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę, zwolnienie urządzeń melioracji z obowiązku zgłoszenia, oraz możliwość łatwej legalizacji samowoli, zakłada przyjęty przez rząd projekt zmian Prawa budowlanego.
 • Soboń: Nowelizacja prawa budowlanego jeszcze w tej kadencji

  Soboń: Nowelizacja prawa budowlanego jeszcze w tej kadencji

  Legalizacja samowoli to nie jednorazowa abolicja, tylko mechanizm. Nawet zbrodnie się przedawniają, a samowola budowlana - według obowiązujących przepisów - nigdy - mówi Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
 • Legalne mieszkanie na ogródkach działkowych

  Legalne mieszkanie na ogródkach działkowych

  Planowane wprowadzenie abolicji dla starych samowoli budowlanych może pogłębić problem osób, mieszkających na terenie ogródków działkowych. Dlaczego planowane zmiany wymagają modyfikacji? Na to pytanie odpowiada Bartosz Antos, dyrektor ds. nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Łatwiejsza legalizacja samowoli budowlanych

  Łatwiejsza legalizacja samowoli budowlanych

  Samowole budowlane to w Polsce dość powszechny proceder. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że część ich nieruchomości została posadowiona niezgodnie z przepisami. Ci natomiast, którzy są tego świadomi, boją się negatywnych konsekwencji i dlatego nawet nie próbują starać się o legalizację. Rząd planuje jednak zmiany, które mają ułatwić im to zadanie.
 • Soboń: Właściciele samowoli budowlanych starszych niż 20 lat będą mogli je zalegalizować

  Soboń: Właściciele samowoli budowlanych starszych niż 20 lat będą mogli je zalegalizować

  Zalegalizujemy samowole budowalne, które mają ponad 20 lat - zapowiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Dodał, że nowe przepisy mają wejść w życie na początku 2020 roku.
 • "Rz": Samowole budowlane do darmowej legalizacji

  "Rz": Samowole budowlane do darmowej legalizacji

  Rząd planuje abolicję, dzięki której tysiące osób wyprostują sytuację prawną swoich nieruchomości - czytamy we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
 • Jak zapłacić mniej za legalizację samowoli budowlanej?

  Jak zapłacić mniej za legalizację samowoli budowlanej?

  Wiata garażowa, domek letni, rozbudowa domu, odrębna pralnia albo inny budynek gospodarczy - a to wszystko bez wymaganych pozwoleń na budowę. A potem postępowanie administracyjne i nakaz rozbiórki lub surowa opłata za legalizację. Brzmi znajomo? Wiele osób boryka się z tego typu problemami. Remedium na ich trudności może okazać się jednak sierpniowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. Czy teraz zapłacimy mniej za legalizację?

Filmy - Samowola budowlana (1)

 • Opłata za samowolę budowlaną w ratach

  Jak mówi Paweł Ziemski, zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, są przypadki rozkładania opłaty legalizacyjnej za samowolę budowlaną na raty. - Pozwolenie na wznowienie robót może być wydane po wniesieniu pełnej kwoty opłaty legalizacyjnej - dodaje (Newseria).