samorządy

Artykuły - Samorządy (465)

Filmy - Samorządy (7)

 • Czy samorządy wprowadzą bonifikaty dla właścicieli nieruchomości?

  Od stycznia 2019 r. 2,5 mln Polaków stanie się właścicielami gruntów, które dotąd były w użytkowaniu wieczystym. Jednak trzeba będzie za to zapłacić. W gorszej sytuacji mogą znaleźć się osoby, których dom znajduje się na gruntach samorządowych.
 • Co samorządy zrobią ze sklepami z alkoholem?

  Po znowelizowaniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości istnienie wielu sklepów jest zagrożonych. Samorządy zdecydują o ich przetrwaniu bądź bankructwie.
 • Rafalska: Nie brakuje pieniędzy na 500+. Proszę się nie martwić

  Z całej Polski przychodzą informacje o brakujących środkach na świadczenia z programu 500+. Zaprzecza temu Elżbieta Rafalska. "Nie brakuje pieniędzy na 500+. Dementuje absolutnie. Środki na 500+ są w pełnej kwocie zagwarantowane. To są zobowiązania prawnie zdeterminowane" - mówi minier rodziny, pracy i polityki społecznej w Porannej rozmowie w RMF FM. Szefowa resortu zaprzecza, jakoby 500+ mogło być rozszerzone na dorosłe, ale uczące się dzieci. "Program 500+ kosztuje więcej niż planowaliśmy. Nie mówimy o jego rozszerzaniu" - dodaje gość Roberta Mazurka. Zawraca także uwagę na to, że rząd nie uważa programu za idealny twór. "Nie patrzymy na nasz program bezkrytycznie" - mówi. Zaprzecza też słowom, że przez program 500+ kobiety zostają w domu i przestają pracować. "Żadne nasze dane nie potwierdzają, że przez 500+ kobiety się dezaktywizują" - komentuje Elżbieta Rafalska.
 • Samorządy chciałyby się zadłużać bez limitu

  Zadłużenie większości dużych miast wynosi prawie 60 proc. rocznych dochodów budżetowych. Prawo zabrania przekroczenia tej granicy. Samorządowcy przekonują jednak, że nie można zabronić im sięgania po kolejne kredyty, bo dzięki nim każdego roku realizowane są inwestycje warte około 40 mld zł. To dwa razy tyle, ile wydają urzędy centralne. – Szybkie hamowanie jest dużym zagrożeniem dla całej gospodarki – przestrzega Tomasz Potkański ze Związku Miast Polskich. I sugeruje, by posłowie rozważnie wprowadzali kolejne obciążenia.