samorząd

Artykuły - Samorząd (349)

 • Wybory w Rzeszowie. Wyniki exit poll: Konrad Fijołek zwycięża w pierwszej turze

  Wybory w Rzeszowie. Wyniki exit poll: Konrad Fijołek zwycięża w pierwszej turze

  Konrad Fijołek wygrał pierwszą turę przedterminowych wyborów na prezydenta Rzeszowa - wynika z badania exit poll. Według badań kandydat zjednoczonej opozycji zdobył 55,8 proc., co oznaczałoby, że wybory zakończą się na pierwszej turze. Kandydatkę PiS Ewę Leniart poparło 25,1 proc. głosów.
 • Wakacje 2020: Ceny zagranicznych wakacji będą niższe?

  Wakacje 2020: Ceny zagranicznych wakacji będą niższe?

  Zdaniem ekspertów z branży turystycznej, ceny zagranicznych wakacji nie będą niższe niż w roku ubiegłym. Zdaniem operatorów, w tym sezonie zdecydowanie więcej klientów wybierze się na wakacje z dojazdem własnym.
 • Ciepła zima nie zmroziła kieszeni drogowców

  Ciepła zima nie zmroziła kieszeni drogowców

  W polskich miastach trwa jeszcze sezon zimowy, a drogowcy pozostają w gotowości do akcji na ulicach. Już teraz wiadomo jednak, że zima była łagodna, a śniegu - jak na lekarstwo. Interia sprawdziła, czy dużym miastom udało się zaoszczędzić na ciepłej pogodzie i odśnieżaniu.
 • "DGP": Rekompenasty dla samorządów w związku ze zmianami w PIT i OFE

  "DGP": Rekompenasty dla samorządów w związku ze zmianami w PIT i OFE

  Na ręce marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego trafił projekt ustawy o rekompensatach w związku ze zmianami w podatkach. Zakłada on zrekompensowanie samorządom ubytków w ich budżetach w związku z ostatnimi zmianami w PIT - pisze w czwartek Dziennik Gazeta Prawna. Na wskutek likwidacji OFE samorządy stracą 9,6 mld zł, zaś rząd zyska ponad 19 mld zł.
 • "DGP": samorządowa prohibicja wkracza do miast

  "DGP": samorządowa prohibicja wkracza do miast

  O 2,6 tys. zmniejszyła się w ub.r. liczba sklepów i lokali gastronomicznych, w których można kupić alkohol. W grudniu 2018 r. było ich 127 tys. - wynika z najnowszych danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, o których w czwartek pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
 • Powstanie nowy bank warszawski

  Powstanie nowy bank warszawski

  Kandydat na prezydenta Warszawy ugrupowania Kukiz'15 Marek Jakubiak zapowiada utworzenie grupy kapitałowej, która będzie zarabiać na miejskich inwestycjach. Jedną z działalności, na której mogliby zarabiać mieszkańcy stolicy, byłoby emitowanie obligacji warszawskich.
 • Gdzie koszty usług komunalnych najwyższe w Polsce?

  Gdzie koszty usług komunalnych najwyższe w Polsce?

  Wydatki mieszkańców na usługi komunalne w Polsce obciążają budżety rodzinne na poziomie od 1,3 tys. do blisko 4 tys. zł w skali roku. Analitycy firmy doradczej Curulis, przeanalizowali wysokość opłat za wodę i odprowadzanie ścieków, wywóz odpadów, komunikację publiczną i podatek od nieruchomości w głównych miastach Polski.
 • Soboń: Rola samorządów przy przekształceniu użytkowania wieczystego kluczowa

  Soboń: Rola samorządów przy przekształceniu użytkowania wieczystego kluczowa

  Szybkie wydanie zaświadczeń potwierdzających przekształcenie użytkowania wieczystego będzie zależało od sprawności samorządów - przyznał w rozmowie z PAP wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.
 • Gdy chodzi o VAT, sądy muszą chronić przed fiskusem nawet organy władzy

  Gdy chodzi o VAT, sądy muszą chronić przed fiskusem nawet organy władzy

  "Samorząd terytorialny uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej" (art. 16 ust. 2 Konstytucji RP). Jego jednostki organizacyjne, świadcząc odpłatne usługi, stają się podatnikami VAT. Część usług wykonują jednak nieodpłatnie, w ramach realizacji zadań publicznoprawnych. Rozdzieleniu dla potrzeb podatku VAT działalności w ramach tych dwóch sfer służy tzw. prewspółczynnik. Mimo że sama ustawa o VAT daje podatnikom możliwość dostosowania sposobu określenia proporcji, fiskus wymusza stosowanie metod określonych w akcie niższej rangi, jakim jest rozporządzenie.
 • Miliardy złotych mają ożywić upadające miasta. To dla nich szansa, ale czasu jest coraz mniej

  Miliardy złotych mają ożywić upadające miasta. To dla nich szansa, ale czasu jest coraz mniej

  Malejąca populacja, zjawisko upadłości lokalnych przedsiębiorstw, brak transportu kolejowego i połączeń z drogami szybkiego ruchu stanowią poważne problemy dla wielu ośrodków miejskich w Polsce. Zagraża im wyludnienie oraz utrata znaczenia gospodarczego. Na ratunek rusza rząd z programem "Pakiet dla miast średnich". Planowane wydatki sięgną 2,5 mld złotych. Większa część tych pieniędzy zostanie uruchomiona w 2020 roku. Jednak, według ekspertów, trzeba działać zdecydowanie szybciej. Każda zwłoka pogarsza sytuację, a skutki mogą być bardzo niekorzystne i w zasadzie nieodwracalne.

Filmy - Samorząd (1)