samorząd

Artykuły - Samorząd (74)

 • Miliardy złotych mają ożywić upadające miasta. To dla nich szansa, ale czasu jest coraz mniej

  Miliardy złotych mają ożywić upadające miasta. To dla nich szansa, ale czasu jest coraz mniej

  Malejąca populacja, zjawisko upadłości lokalnych przedsiębiorstw, brak transportu kolejowego i połączeń z drogami szybkiego ruchu stanowią poważne problemy dla wielu ośrodków miejskich w Polsce. Zagraża im wyludnienie oraz utrata znaczenia gospodarczego. Na ratunek rusza rząd z programem "Pakiet dla miast średnich". Planowane wydatki sięgną 2,5 mld złotych. Większa część tych pieniędzy zostanie uruchomiona w 2020 roku. Jednak, według ekspertów, trzeba działać zdecydowanie szybciej. Każda zwłoka pogarsza sytuację, a skutki mogą być bardzo niekorzystne i w zasadzie nieodwracalne.
 • Szkolnictwo rujnuje gminne finanse

  Szkolnictwo rujnuje gminne finanse

  Gminy płacą słony rachunek za funkcjonowanie szkół. W ciągu ostatnich 13 lat wydatki samorządów na oświatę wzrosły o 105 proc.
 • Rząd chce zobowiązać samorządy do raportowania o podatkach

  Organy podatkowe gmin będą co roku przygotowywać sprawozdania dla ministra finansów na temat podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
 • Gęstość zaludnienia polskich miast i gmin

  Gęstość zaludnienia polskich miast i gmin

  Najgęściej zaludnioną gminą w Polsce jest podwarszawskie Legionowo - na 1 km2 przypada tam blisko 4 tys. osób. To blisko 1000-krotnie więcej niż w gminie wiejskiej Lutowiska w woj. podkarpackim, która ma najniższą gęstość zaludnienia w kraju.
 • Prezydent zawetował ustawę o regionalnych izbach obrachunkowych

  Prezydent zawetował ustawę o regionalnych izbach obrachunkowych

  Prezydent Andrzej Duda zawetował w środę nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Według niego prezydent wsłuchał się w głosy samorządowców wskazujących na możliwość zbytniej ingerencji władzy centralnej w działania samorządów.
 • Kolejny bon na malucha

  Kolejny bon na malucha

  Kolejna gmina wprowadza bon żłobkowy. Od 1 września br. rodzice najmłodszych dzieci mieszkający w podwarszawskiej gminie Radzymin, będą mogli otrzymać dofinansowanie od 300 do 500 zł miesięcznie do kosztów opieki żłobkowej lub niani w postaci bonu malucha. Podobne rozwiązanie wprowadzono już w stolicy.
 • Resort Morawieckiego stawia na średnie miasta. W najbliższych latach otrzymają 2,5 mld zł

  Resort Morawieckiego stawia na średnie miasta. W najbliższych latach otrzymają 2,5 mld zł

  Wsparcie z funduszy unijnych, doradztwo i pomoc w ściąganiu inwestorów oraz środki na inwestycje z Funduszu Inwestycji Samorządowych - to część narzędzi, które Ministerstwo Rozwoju chce wykorzystać w ramach planu wspierania średnich miast w Polsce. W pierwszej kolejności wsparcie dostaną 122 miasta, które borykają się z największymi problemami społecznymi i gospodarczymi.
 • Wysokość opłat za parkowanie to decyzja samorządów

  Wysokość opłat za parkowanie to decyzja samorządów

  Samorządy będą mogły same ustalać opłatę za parkowanie w ścisłych centrach miast, może być ona nawet trzykrotnie wyższa niż obecnie - informuje ministerstwo rozwoju w przysłanym wczoraj komunikacie.
 • Od 1 lipca duże podwyżki w samorządach

  Od 1 lipca duże podwyżki w samorządach

  Będzie nowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Podwyżki dla pracowników samorządowych mają obowiązywać od 1 lipca. Po siedmiu latach zamrożenia minimalnych wynagrodzeń urzędników samorządowych, najmniejsze - przysługujące szeregowym urzędnikom, bez dodatków - mają wzrosnąć z 1100 zł aż do 1700 zł.
 • Takiego węgla nie ma w Polsce

  Takiego węgla nie ma w Polsce

  Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku proponują inną drogę w walce ze smogiem. Zamiast wymieniać miliony istniejących kotłów na kotły nowej generacji proponują, montowanie elektrofiltrów na istniejące.

Filmy - Samorząd (1)