Biznes - samochód służbowy

Artykuły - Samochód służbowy (24)

 • Korzystny wyrok dla firm użytkujących służbowe pojazdy

  Korzystny wyrok dla firm użytkujących służbowe pojazdy

  Przedsiębiorca udostępniający pracownikom samochody służbowe ma prawo do pełnego odliczenia VAT od paliwa, opłat leasingowych i części eksploatacyjnych, jeśli tylko stworzy w firmie mechanizmy, które zapewnią maksymalną gwarancję wykorzystywania tych aut wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Nawet wówczas, gdy pracownik parkuje auto pod domem - orzekł WSA w Rzeszowie w wyroku z 2 czerwca 2020 r., sygn. akt I SA/Rz 266/20).
 • Auto w firmie: Zamiast kilometrówki będą limity 50 proc. i 20 proc.

  Auto w firmie: Zamiast kilometrówki będą limity 50 proc. i 20 proc.

  Kto korzysta ze służbowych aut do celów firmowych i prywatnych, odliczy od przychodu tylko połowę wydatków, a użytkujący pojazdy prywatne - jedynie jedną piątą.
 • Odżył problem zwrotu kosztów za prywatne auto pracownika

  Odżył problem zwrotu kosztów za prywatne auto pracownika

  Jest nadzieja, że pieniądze, które dostają podwładni za używanie prywatnych samochodów w celach służbowych, nie będą uważane za przychód. Trzykrotnie orzekł tak WSA w Warszawie. Ze względów dowodowych wypłata kilometrówki, czyli kwoty uproszczonej i abstrahującej od faktycznych wydatków, może być przez organy podatkowe kwestionowana i uznawana za zapłatę za korzystanie z majątku pracownika, a nie rzeczywisty zwrot kosztów.
 • Prywatne samochody w użytkowaniu firmowym

  Prywatne samochody w użytkowaniu firmowym

  Do prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi wykorzystują prywatne auta należące do nich samych, ich pracowników i zleceniobiorców oraz stanowiące własność osób trzecich - zazwyczaj znajomych lub członków rodziny. Korzystanie z prywatnych samochodów w prowadzeniu działalności wywołuje określone skutki w podatku dochodowym.
 • Kierowcy pod lupą pracodawców

  Mało który pracownik dba o auto służbowe, jak o swoje własne. Uważa, że samochodem służbowym można szaleć i jeździć nieekonomicznie, bo przecież płaci szef. Myślenie to zmieniają nowe technologie pozwalające monitorować pracę kierowców.
 • Dojeżdżający do pracy autem służbowym mogą zapłacić podatek

  Dojeżdżający do pracy autem służbowym mogą zapłacić podatek

  Od początku 2015 r. pracownicy, którzy korzystają z aut służbowych, będą musieli zapłacić podatek od ich użytkowania. To oznacza, że z taką daniną muszą się liczyć osoby, które służbowymi samochodami dojeżdżają do pracy. Za to podatku nie będzie od grupowego transportu do pracy, zorganizowanego przez pracodawcę - przypomina Tax Care.
 • Wykorzystywanie do celów służbowo-prywatnych samochodu osobowego nabytego przed 1 kwietnia 2014 r.

  W 2013 r. nabyłem samochód osobowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Z tego tytułu odliczyłem 60% kwoty VAT z faktury, nie więcej niż 6.000 zł. Od 1 kwietnia 2014 r. wykorzystuję ten samochód zarówno do działalności gospodarczej, jak i na cele prywatne. Czy w związku z tym muszę dokonać korekty podatku naliczonego? Czy prywatne wykorzystywanie tego samochodu podlega opodatkowaniu VAT?
 • Na wakacje samochodem służbowym - zapłacisz większy podatek

  Na wakacje samochodem służbowym - zapłacisz większy podatek

  Wakacyjna podróż samochodem służbowym powiększy pensję pracownika do opodatkowania o kwotę wynajmu, jaką pracownik zapłaciłby za auto z wypożyczalni. W przypadku stłuczki czy kolizji natomiast, to on, a nie pracodawca, może zostać obciążony kosztami napraw.
 • Piechociński: Podatek od użytkowania samochodów służbowych - 20-40 zł

  Piechociński: Podatek od użytkowania samochodów służbowych - 20-40 zł

  Zryczałtowany podatek od użytkowania samochodów służbowych do celów prywatnych może wynieść od 20 do 40 zł miesięcznie; jego wysokość miałaby zależeć od pojemności silnika - poinformował wicepremier Janusz Piechociński. Projekt w tej sprawie będzie gotowy w miesiąc.
 • MG proponuje ryczałt od korzystania z samochodów służbowych

  MG proponuje ryczałt od korzystania z samochodów służbowych

  Wraca pomysł, by pracownicy płacili podatek od korzystania z samochodów służbowych. Ministerstwo Gospodarki zaproponowało, by podatek od 2 mln pojazdów zarejestrowanych w Polsce na firmy był zryczałtowany, Ministerstwo Finansów uznało pomysł za dobry, a Komitet Rady Ministrów przyjął projekt założeń.