samochód służbowy

Artykuły - Samochód służbowy (31)

 • Korzystny wyrok dla firm użytkujących służbowe pojazdy

  Korzystny wyrok dla firm użytkujących służbowe pojazdy

  Przedsiębiorca udostępniający pracownikom samochody służbowe ma prawo do pełnego odliczenia VAT od paliwa, opłat leasingowych i części eksploatacyjnych, jeśli tylko stworzy w firmie mechanizmy, które zapewnią maksymalną gwarancję wykorzystywania tych aut wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Nawet wówczas, gdy pracownik parkuje auto pod domem - orzekł WSA w Rzeszowie w wyroku z 2 czerwca 2020 r., sygn. akt I SA/Rz 266/20).
 • Auto w firmie: Zamiast kilometrówki będą limity 50 proc. i 20 proc.

  Auto w firmie: Zamiast kilometrówki będą limity 50 proc. i 20 proc.

  Kto korzysta ze służbowych aut do celów firmowych i prywatnych, odliczy od przychodu tylko połowę wydatków, a użytkujący pojazdy prywatne - jedynie jedną piątą.
 • Odżył problem zwrotu kosztów za prywatne auto pracownika

  Odżył problem zwrotu kosztów za prywatne auto pracownika

  Jest nadzieja, że pieniądze, które dostają podwładni za używanie prywatnych samochodów w celach służbowych, nie będą uważane za przychód. Trzykrotnie orzekł tak WSA w Warszawie. Ze względów dowodowych wypłata kilometrówki, czyli kwoty uproszczonej i abstrahującej od faktycznych wydatków, może być przez organy podatkowe kwestionowana i uznawana za zapłatę za korzystanie z majątku pracownika, a nie rzeczywisty zwrot kosztów.
 • ​Uważaj! Szef może kontrolować służbowe auto

  ​Uważaj! Szef może kontrolować służbowe auto

  Szef może sprawdzić, gdzie teraz znajduje się auto służbowe, czy w baku jest tyle paliwa, ile wynika z faktury, a także skontrolować, czy jeździmy przepisowo, np. nie przekraczamy dozwolonej prędkości, i to legalnie za pomocą systemów GPS. Jak wygląda granica takiej kontroli i ile rzeczywiście pracodawca może wiedzieć o podróżach autem służbowym swojego pracownika?
 • Wielki brat patrzy. Kierowcy aut służbowych muszą uważać

  Wielki brat patrzy. Kierowcy aut służbowych muszą uważać

  Jeździsz autem służbowym? Uważaj, pracodawca może sprawdzić, jak je traktujesz. Coraz więcej firm decyduje się na to, by kontrolować swoich pracowników. Z pomocą przychodzą im systemy oparte o telematykę i monitoring aut firmowych.
 • Prywatne samochody w użytkowaniu firmowym

  Prywatne samochody w użytkowaniu firmowym

  Do prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi wykorzystują prywatne auta należące do nich samych, ich pracowników i zleceniobiorców oraz stanowiące własność osób trzecich - zazwyczaj znajomych lub członków rodziny. Korzystanie z prywatnych samochodów w prowadzeniu działalności wywołuje określone skutki w podatku dochodowym.
 • Kierowcy pod lupą pracodawców

  Mało który pracownik dba o auto służbowe, jak o swoje własne. Uważa, że samochodem służbowym można szaleć i jeździć nieekonomicznie, bo przecież płaci szef. Myślenie to zmieniają nowe technologie pozwalające monitorować pracę kierowców.
 • Autem służbowym na zagraniczne wakacje? Tak, ale są warunki

  Autem służbowym na zagraniczne wakacje? Tak, ale są warunki

  Coraz częściej samochód służbowy nie jest dla pracownika wyłącznie narzędziem pracy, ale wykorzystywany jest także do celów prywatnych. O czym należy pamiętać korzystając z auta firmowego podczas zagranicznego urlopu?
 • Dojeżdżający do pracy autem służbowym mogą zapłacić podatek

  Dojeżdżający do pracy autem służbowym mogą zapłacić podatek

  Od początku 2015 r. pracownicy, którzy korzystają z aut służbowych, będą musieli zapłacić podatek od ich użytkowania. To oznacza, że z taką daniną muszą się liczyć osoby, które służbowymi samochodami dojeżdżają do pracy. Za to podatku nie będzie od grupowego transportu do pracy, zorganizowanego przez pracodawcę - przypomina Tax Care.
 • Wykorzystywanie do celów służbowo-prywatnych samochodu osobowego nabytego przed 1 kwietnia 2014 r.

  W 2013 r. nabyłem samochód osobowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Z tego tytułu odliczyłem 60% kwoty VAT z faktury, nie więcej niż 6.000 zł. Od 1 kwietnia 2014 r. wykorzystuję ten samochód zarówno do działalności gospodarczej, jak i na cele prywatne. Czy w związku z tym muszę dokonać korekty podatku naliczonego? Czy prywatne wykorzystywanie tego samochodu podlega opodatkowaniu VAT?

Filmy - Samochód służbowy (6)

 • Uważaj! Szef może kontrolować auto służbowe

  Szef może sprawdzić gdzie teraz znajduje się auto służbowe, sprawdzić czy w baku jest tyle paliwa ile wynika z faktury, a także skontrolować czy jeździmy przepisowo np. nie przekraczamy dozwolonej prędkości i to legalnie za pomocą systemów GPS. Jak wygląda granica takiej kontroli i ile rzeczywiście pracodawca może wiedzieć o podróżach autem służbowym swojego pracownika?
 • Uważaj! Szef może kontrolować auto służbowe

  Szef może sprawdzić gdzie teraz znajduje się auto służbowe, sprawdzić czy w baku jest tyle paliwa ile wynika z faktury, a także skontrolować czy jeździmy przepisowo np. nie przekraczamy dozwolonej prędkości i to legalnie za pomocą systemów GPS. Jak wygląda granica takiej kontroli i ile rzeczywiście pracodawca może wiedzieć o podróżach autem służbowym swojego pracownika?
 • Kierowcy aut służbowych muszą uważać

  Jeździsz autem służbowym? Uważaj pracodawca może sprawdzić jak je traktujesz. Coraz więcej firm decyduje się na to, by kontrolować swoich pracowników. Z pomocą przychodzą im systemy oparte o telematykę i monitoring aut firmowych. - Pracodawca, właściciel floty może sprawdzić gdzie jeżdżą jego pracownicy, czy wykorzystują samochód do celów służbowych czy prywatnych. Możemy także kontrolować, czy pracownik przyśpiesza lub hamuje gwałtownie oraz czy łamie przepisy – mówi Adam Bąkowski, prezes firmy NaviExpert i dodaje. – Pierwszy efekt jest taki, że pracownik od razu reaguje, jeździ spokojniej, wolniej i nie łamie przepisów. Kierowca zachowuje się bardziej przewidywalnie i dzięki temu spadają koszty zużycia paliwa oraz serwisowania.
 • Skrzynka mailowa to własność pracodawcy

  W dzisiejszych czasach zaciera się granica pomiędzy życiem prywatnym a służbowym. Wysyłanie prywatnych wiadomości ze służbowej skrzynki elektronicznej, korzystanie z telefonu w celach prywatnych to bardzo częste sytuacje wśród pracowników. - Pracownikowi wydaje się, że może korzystać ze służbowych dodatków w kontaktach prywatnych. Pracodawca przekazuje sprzęt tylko do użytku służbowego - mówi Jakub Wezgraj, radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa pracy. (Dzień Dobry TVN/x-news)