Biznes - samochód osobowy

Artykuły - Samochód osobowy (33)

 • Ford wycofuje się z produkcji samochodów osobowych w Rosji

  Ford wycofuje się z produkcji samochodów osobowych w Rosji

  Ford poinformował w środę, że zamyka trzy fabryki w Rosji, wycofując się z produkcji samochodów osobowych w tym kraju. Associated Press podkreśla, że będzie się to wiązać z likwidacją znacznej liczby miejsc pracy.
 • 

Korzystanie z auta firmowego poza pracą to przychód pracownika

  Korzystanie z auta firmowego poza pracą to przychód pracownika

  Pracownik korzystający z auta firmowego do celów prywatnych uzyskuje z tego tytułu przychód z nieodpłatnych świadczeń. Według przepisów, przychód będzie miał równowartość 250 zł w przypadku fiata seicento oraz 400 zł, jeśli jeździ toyotą avensis.
 • Zwrot kosztów używania przez pracownika prywatnego auta

  Zwrot kosztów używania przez pracownika prywatnego auta

  Pracodawcy często dokonują pracownikom zwrotu kosztów używania przez nich prywatnych samochodów do celów służbowych. Prywatne samochody pracowników wykorzystywane są zarówno do jazd lokalnych, jak i zamiejscowych, np. podczas podróży służbowej. Dokonany przez pracodawcę zwrot kosztów niesie za sobą określone skutki podatkowe zarówno dla pracownika - w zakresie powstania i opodatkowania przychodu ze stosunku pracy, jak i pracodawcy - w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
 • Wartość świadczenia za używanie służbowych samochodów do celów prywatnych

  Wartość świadczenia za używanie służbowych samochodów do celów prywatnych

  Na posiedzeniu w dniu 7 listopada 2014 r. Sejm uchwalił ustawę o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Ustalono wartość świadczeń za używanie służbowych samochodów do celów prywatnych.
 • Odliczenie VAT przy zakupie samochodu osobowego

  Odliczenie VAT przy zakupie samochodu osobowego

  Obecnie od wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych można zasadniczo odliczać 50 proc. kwoty VAT wykazanej w fakturze. Tylko w przypadku, gdy samochód wykorzystywany jest wyłącznie do opodatkowanej działalności gospodarczej, przysługuje pełne odliczenie VAT. Przy czym, aby można było odliczyć 100 proc. VAT, muszą być spełnione dodatkowe warunki.
 • Od 1 kwietnia nowe zasady odliczania VAT-u od samochodów osobowych?

  Od 1 kwietnia nowe zasady odliczania VAT-u od samochodów osobowych?

  Sejm przyjął nowe zasady odliczania VAT przy nabyciu samochodów osobowych. Od 1 kwietnia przedsiębiorcy wykorzystujący auta firmowe również na cele prywatne będą mogli odliczyć 50 proc. przy zakupie samochodu. Na możliwość odliczania VAT od paliwa poczekają jeszcze 16 miesięcy.
 • Koniec problemów z ustalaniem kosztów z tytułu najmu samochodu osobowego

  Koniec problemów z ustalaniem kosztów z tytułu najmu samochodu osobowego

  Wielu przedsiębiorców, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, posługuje się różnego rodzaju środkami transportu. Niejednokrotnie, zwłaszcza w awaryjnych sytuacjach awarii środka, decydują się oni na tymczasowy wynajem pojazdu od firmy oferującej takie usługi. Rodzi to jednak obowiązek rozliczenia czynszu, opłacanego w takim wypadku. Po najnowszej interpretacji Ministra Finansów, operacja ta powinna stracić na swej dotychczasowej problematyczności.
 • Jest szansa na pełne odliczenie VAT-u od samochodów osobowych

  Jest szansa na pełne odliczenie VAT-u od samochodów osobowych

  Przedsiębiorcy, którzy nie mogą dziś odliczać VAT-u od zakupu paliwa do samochodów osobowych, a VAT od zakupu samych aut mogą odliczyć tylko w 60 proc., i to z limitem kwotowym, od przyszłego roku mogą zyskać prawo do pełnego odliczenia. Będzie to jednak możliwe tylko w przypadku, jeśli auta będą używane tylko do celów firmowych. Z kolei przedsiębiorcy, którzy używają w firmie samochodów ciężarowych, ale wykorzystują je również na cele prywatne, mogą stracić połowę odliczenia.
 • Cały samochód w kosztach firmowych

  Cały samochód w kosztach firmowych

  Chcesz zaliczyć jednorazowo zakup samochodu osobowego do kosztów podatkowych swojej firmy? Jest na to sposób: zakupiony na firmę samochód przed upływem roku musisz albo sprzedać, albo przeznaczyć do użytku prywatnego.
 • Rozliczenie w kosztach drogiej "osobówki"

  Dla każdego przedsiębiorcy samochód osobowy jest równie niezbędny jak telefon czy komputer. Zazwyczaj używany w firmie spełnia kryteria obligujące do zaliczenia go do środków trwałych. W przypadku samochodów, których wartość początkowa przekracza 20.000 euro, ustawodawca przewidział szereg ograniczeń kosztowych.