samobójstwo

Synonimy:
samobójstwa,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Samobójstwo (579)

 • Samobójstwo - dostrzeż sygnały alarmowe

  Samobójstwo - dostrzeż sygnały alarmowe

  Próba samobójcza kogoś bliskiego to szok dla otoczenia. Czasami nic nie zwiastuje tragedii, osoba sprawia wrażenie, jakby wszystko było w porządku... Ale być może wysyła pewne subtelne sygnały, które trzeba w porę wychwycić i na nie zareagować.
 • Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

  Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

  10 września to symbol problemu, który jest obecny każdego dnia. Istniejącego tuż obok nas i zamieniającego radość życia w koszmar niespełnionych oczekiwań, braku wiary w siebie i własne możliwości oraz poczucia, że dla nikogo nie jest się ważnym i potrzebnym. Sytuacja wygląda zatrważająco przede wszystkim wśród młodych ludzi. Samoocena polskich nastolatków jest bardzo niska. A brak poczucia własnej wartości w połączeniu z wyzwalaczem w postaci np. hejtujących komentarzy - to jedna z przyczyn samobójstw małoletnich.
 • W górach szukają śmierci. Samobójstwa w Tatrach

  W górach szukają śmierci. Samobójstwa w Tatrach

  Co roku w Tatrach ginie od kilku do kilkunastu osób. Tragiczny wypadek może zdarzyć się każdemu, bez względu na górskie doświadczenie. W nieszczęśliwych okolicznościach umierają przypadkowi turyści, taternicy i grotołazi. Są też osoby, które jadą w Tatry, by odebrać sobie życie.
 • Fragment tkanki: Tajemnicza śmierć 18-letniego Gutka

  Fragment tkanki: Tajemnicza śmierć 18-letniego Gutka

  Katarzyna Bonda i Bogdan Lach napisali książkę, w której przypomnieli najciekawsze sprawy z archiwum policyjnego psychologa śledczego. Poniżej publikujemy fragment ich wstrząsającego reportażu pt. "Motyw ukryty. Zbrodnie, sprawcy i ofiary. Z archiwum profilera", poświęcony tajemniczej śmierci 18-letniego Gutka.
 • Kapsuła, w której można popełnić samobójstwo

  Kapsuła, w której można popełnić samobójstwo

  ​Philip Nitschke, adwokat specjalizujący się w tematyce eutanazji, stworzył za pomocą technologii druku 3D kapsułą, w której każdy chętny może popełnić samobójstwo w zaledwie kilku minut.
 • Nie żyje aktor Isaac Kappy. Popełnił samobójstwo

  Nie żyje aktor Isaac Kappy. Popełnił samobójstwo

  Nie żyje amerykański aktor Isaac Kappy, który zagrał małe role w "Terminatorze - Ocalenie", "Thorze" oraz serialu "Breaking Bad". 13 maja 2019 roku popełnił samobójstwo. Miał 42 lata.
 • Evan Rachel Wood o swojej próbie samobójczej

  Evan Rachel Wood o swojej próbie samobójczej

  Znana z filmu "Trzynastka" i serialu "Westworld" Evan Rachel Wood opublikowała esej w czasopiśmie "Nylon". Aktorka pisze w nim otwarcie o swojej próbie samobójczej i pobycie w klinice psychiatrycznej.
 • O tym, jak depresja trawi branżę rozrywkową i dlaczego powinniśmy się tym przejmować

  O tym, jak depresja trawi branżę rozrywkową i dlaczego powinniśmy się tym przejmować

  Młodzi, starzy, bogaci, biedni, kobiety i mężczyźni, sławni oraz ci zupełnie anonimowi - każdą z tych grupa może dotknąć jedna z najbardziej dewastujących, a zarazem "egalitarnych" chorób ostatnich dekad, czyli depresja. W ostatnich latach ta podstępna i bagatelizowana zabójczyni zbiera śmiertelne żniwo również w branży rozrywkowej.
 • Samobójstwa groźniejsze niż polskie drogi. O czym się nie mówi?

  Samobójstwa groźniejsze niż polskie drogi. O czym się nie mówi?

  ​Co roku, 10 września, obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Właśnie ten akt - zawężony do płci męskiej - uczynił tematem swojego nowego utworu brytyjski muzyk, Sam Fender. Statystyki dotyczące problemu samobójstw są alarmujące, również w Polsce.

Filmy - Samobójstwo (9)

 • "Wydarzenia": Kulisy zbrodni w Chałupkach. Kurator przyszedł po dzieci, matka zamknęła się z nimi w łazience

  W Chałupkach (woj. podkarpackie) 41-letnia kobieta zabiła dwójkę swoich dzieci w wieku 4 i 6 lat, a następnie popełniła samobójstwo. Jak się okazuje, w chwili zbrodni na miejscu był kurator sądowy, który realizował nakaz wydania dzieci ojcu zamieszkałemu w Niemczech. Kobieta pod pozorem przygotowania ich do podróży, zamknęła się z nimi w łazience i dokonała zbrodni.
 • Oscar Pistorius próbował popełnić samobójstwo?

  Były niepełnosprawny lekkoatleta Oscar Pistorius znalazł się w szpitalu po tym, jak spadł z łóżka w swojej celi w więzieniu w Pretorii, gdzie odbywa karę za zamordowanie w 2013 roku swej partnerki Reevy Steenkamp - poinformowały źródła penitencjarne. Według mediów Pistorius próbował popełnić samobójstwo.
 • Oscar Pistorius próbował popełnić samobójstwo?

  Były niepełnosprawny lekkoatleta Oscar Pistorius znalazł się w szpitalu po tym, jak spadł z łóżka w swojej celi w więzieniu w Pretorii, gdzie odbywa karę za zamordowanie w 2013 roku swej partnerki Reevy Steenkamp - poinformowały źródła penitencjarne. Według mediów Pistorius próbował popełnić samobójstwo.
 • Niezwykła aplikacja. Identyfikuje samobójców!

  Takiej aplikacji jeszcze nie było! "Samaritans Radar" - jak zapewniają jej twórcy - identyfikuje potencjalnych samobójców i powiadamia ich znajomych, że osoby te rozważają odebranie sobie życia. Jak to się dzieje? Aplikacja łączy się z naszym kontem na Twitterze i analizuje wpisy osób, które obserwujemy. Jeśli zauważy tweety sugerujące, że dana osoba ma czarne myśli, natychmiast wysyła nam „alert”. Podstawą jej działania jest wychwytywanie fraz, które potencjalni samobójcy wpisują w wyszukiwarkach internetowych i na forach. To jednak od użytkownika aplikacji zależy ostateczna decyzja, czy potraktuje dane ostrzeżenie poważnie i pospieszy z pomocą znajomemu. Aplikacja może nam tylko w tym pomóc poprzez wskazówki, jak rozmawiać z osobą planującą samobójstwo. - To dobry pomysł. Osoby, które rozważają odebranie sobie życia, najczęściej o tym nie mówią. W ich wpisach w internecie można jednak wyczytać wołanie o pomoc - mówi Emma Kitchener, która w wieku 19 lat próbowała się zabić. Aplikacja jest darmowa. Oprócz wersji na urządzenia mobilne, jest dostępna również w wersji przeglądarkowej, co oznacza, że można ją zainstalować na komputerze stacjonarnym czy laptopie.