Salmonella

Artykuły - Salmonella (38)

 • GIS: Nie ma potwierdzenia, że do Polski trafiło mleko skażone salmonellą

  GIS: Nie ma potwierdzenia, że do Polski trafiło mleko skażone salmonellą

  Nie ma żadnego oficjalnego potwierdzenia, że produkty mleczne dla niemowląt francuskiej firmy Lactalis, potencjalnie zanieczyszczone bakterią Salmonella Agona, trafiły na rynek Polski - poinformował we wtorek Główny Inspektorat Sanitarny.
 • Groźna salmonella

  Groźna salmonella

  Salmonella jest niebezpieczna, ale na szczęście nie jest łatwo się nią zarazić. Wystarczy przestrzegać sześć zasad.
 • Wycofano z obiegu popularne mleko dla dzieci. Powód? Salmonella

  Wycofano z obiegu popularne mleko dla dzieci. Powód? Salmonella

  Francuski producent mleka Lactalis nakazał wycofanie z obrotu "niemal 7000 ton" produktów mlecznych z obawy przed skażeniem salmonellą.
 • Salmonella staje się coraz większym problemem producentów drobiu

  Salmonella staje się coraz większym problemem producentów drobiu

  - Zakażanie salmonellą staje się coraz większym problemem dla hodowców drobiu i producentów jaj, w ubiegłym roku nastąpił istotny wzrost zachorowań - poinformował dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Mariusz Szymyślik.
 • RMF 24: To salmonella pokonała Azteków

  RMF 24: To salmonella pokonała Azteków

  Upadek cywilizacji Azteków nastąpił najprawdopodobniej w następstwie epidemii salmonellozy - pisze na swej stronie internetowej czasopismo "Nature", opisując odkrycie międzynarodowej grupy naukowców, pracujących pod kierunkiem badaczy z Max Planck Institute w Jenie. Ich zdaniem przywleczona przez hiszpańskich konkwistadorów bakteria Salmonella enterica zdziesiątkowała ludność zamieszkującą tereny obecnego Meksyku i doprowadziła do upadku ich kultury. Przekonują o tym między innymi ślady DNA tej bakterii, znalezione w szczątkach osób, które padły ofiarą epidemii około połowy XVI wieku.
 • Bakterie z rodzaju Salmonella mogą niszczyć guzy mózgu

  Bakterie z rodzaju Salmonella mogą niszczyć guzy mózgu

  Naukowcy zmodyfikowali genetycznie bakterie Salmonella typhimurium do zwalczania guzów mózgu. Dzięki temu mogą być one wykorzystywane w walce z nowotworami.
 • Doustna szczepionka przeciwko salmonellozie

  Doustna szczepionka przeciwko salmonellozie

  ​Naukowcom udało się opracować doustną szczepionkę przeciwko salmonellozie. Czy to oznacza, że nie musimy się już obawiać groźnych zatruć pokarmowych?
 • KE: Szybkie działania Polski w reakcji na informacje o jajach skażonych salmonellą

  KE: Szybkie działania Polski w reakcji na informacje o jajach skażonych salmonellą

  Polska podjęła niezbędne działania w reakcji na wykrycie jaj skażonych salmonellą - takie jest stanowisko Komisji Europejskiej. W piątek zorganizowała ona wspólną naradę z udziałem przedstawicieli Polski, krajów, które kupiły od niej jaja, i unijnych agencji kontroli żywności.
 • MRiRW: Na polskim rynku nie ma jaj zakażonych salmonellą

  MRiRW: Na polskim rynku nie ma jaj zakażonych salmonellą

  W Polsce nie ma jaj zakażonych salmonellą, o których informowali Holendrzy w systemie wczesnego ostrzegania RASFF - podał w piątek resort rolnictwa. Inspekcja Weterynaryjna ściśle współpracuje w tej sprawie z KE.
 • Szymański: Badamy informacje o zakażonych salmonellą jajach z Polski

  Szymański: Badamy informacje o zakażonych salmonellą jajach z Polski

  Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański poinformował w piątek w Brukseli, że polskie władze badają informacje o zakażonych salmonellą jajkach z Polski, które miały trafić na rynek kilku krajów unijnych. Resort rolnictwa poinformował, że producentem jaj zakażonych salmonellą jest ferma drobiu z Wielkopolski.