sądy

Artykuły - Sądy (92)

Filmy - Sądy (10)

 • W sądach płacimy już drożej

  Wzrosły opłaty sądowe. Najbardziej w sprawach o prawa majątkowe. Wzrastają też opłaty związane z wpisaniem do ksiąg wieczystych. Dla firm wyższe są opłaty od pozwów o rozwiązanie spółki. W dniu 21 sierpnia 2019 roku weszła w życie część przepisów nowelizujących procedurę cywilną, a wraz z nimi przepisy regulujące nowe zasady dotyczące uiszczania kosztów sądowych. W myśl art. 15 noweli nowe regulacje będą stosowane do wszystkich pism i wniosków podlegających opłacie wnoszonych po dniu wejścia w życie ustawy.
 • To początek kłopotów dla Polaków w sądowych sprawach gospodarczych

  Irlandia nie chce deportować polskiego obywatela poszukiwanego listami gończymi za handel narkotykami. Sędzia z tego kraju, należącego przecież do UE, uzasadniała to naruszaniem w Polsce zasad demokracji i praworządności. To była sprawa karna, ale podobne wyroki mogą być wkrótce ogłaszane w sprawach gospodarczych, dotyczących polskich firm.
 • Beata Morawiec o kandydatach do KRS: Będą musieli tłumaczyć się nie tylko przed Bogiem i historią

  "Zdecydowała się podjąć tego trudnego wyzwania. Jest osobą odpowiedzialną, mądrą i wie, co robi" – powiedziała sędzia Beata Morawiec o wyborze Małgorzaty Gersdorf na przewodniczącą Krajowej Rady Sądownictwa. "Bierze pod uwagę, że musi stać na straży praworządności, a więc musi na siebie wziąć odpowiedzialność jako prezes Sądu Najwyższego i przewodniczący KRS" – dodała Morawiec, gość Popołudniowej rozmowy w RMF FM. "W każdym stadzie znajdzie się czarna owca" – tak Morawiec, która jest przewodnicząca stowarzyszenia Themis, skomentowała oświadczenie: "Przestrzegamy wszystkich sędziów przed udziałem w procedurze wyboru do nowej KRS, gdyż organ ten jest powoływany niezgodnie z konstytucją". "Normalny, prawdziwy, dobrze wykształcony, logicznie myślący sędzia nigdy nie zdecyduje się na legitymizowanie swoją osobą organu, który jest niekonstytucyjny" – dodała. O osobach, które zdecydowały się na kandydowanie do KRS powiedziała: "Będą musiały się tłumaczyć nie tylko przed Bogiem i historią, ale również przed osobami, które będą kwestionowały decyzje podejmowane przez niekonstytucyjną radę".
 • Politycy PiS o zmianach w sądownictwie i wydarzeniach w czasie posiedzenia komisji sprawiedliwości (TV Interia)

  Politycy PiS o zmianach w sądownictwie i wydarzeniach w czasie posiedzenia komisji sprawiedliwości (TV Interia).