sady

Artykuły - Sady (2326)

 • GUS majowe przymrozki zaszkodziły nie tylko sadom

  GUS majowe przymrozki zaszkodziły nie tylko sadom

  ​Majowe przymrozki spowodowały uszkodzenia roślin sadowniczych poinformował Główny Urząd Statystyczny. Stan szkód będzie możliwy do oszacowania za ok. cztery tygodnie. GUS podaje, że przymrozkowe uszkodzenia kwiatów i zawiązków dotyczą prawie wszystkich gatunków roślin sadowniczych, lecz są bardzo zróżnicowane w zależności od położenia plantacji i odmiany (na niektórych plantacjach w ogóle nie wystąpiły). Według GUS najwięcej uszkodzeń zanotowano dla brzoskwiń, moreli, czereśni i wiśni oraz jabłoni.
 • Sadownicy chcą gwarancji ceny skupu owoców

  Sadownicy chcą gwarancji ceny skupu owoców

  Sadownicy chcą wieloletnich umów z zakładami przetwórstwa i gwarancji ceny skupu owoców. Obecne często nie rekompensują nawet kosztów produkcji.
 • ARiMR - limit pomocy dla sadowników wyczerpany w jeden dzień

  ARiMR - limit pomocy dla sadowników wyczerpany w jeden dzień

  Tylko jeden dzień trwał nabór oświadczeń od rolników chcących wycofać owoce z rynku i przeznaczyć je na cele charytatywne w zamian za unijne rekompensaty. Zainteresowanie było tak duże, że współczynnik wycofania określono na 0,02.
 • Klęska nieurodzaju w sadach

  Klęska nieurodzaju w sadach

  Klęska nieurodzaju w świętokrzyskich sadach. Według danych komisji szacujących szkody, straty przekroczyły już 220 mln zł. - Będą one z pewnością większe, bo 16 komisji podlicza jeszcze wyniki - powiedział dyr. Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Jerzy Pośpiech.
 • Które owoce będą droższe?

  Które owoce będą droższe?

  Ostatnie przymrozki spowodowały duże zniszczenia w sadach, wymarzły czereśnie , wiśnie i jabłonie. W tym roku owoców będzie znacznie mniej, a ich ceny mogą być wyższe - zapowiedział PAP prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski.
 • Nadchodzą przymrozki - sadownicy chronią jabłonie i grusze

  Nadchodzą przymrozki - sadownicy chronią jabłonie i grusze

  Na noc z poniedziałku na wtorek IMGW prognozuje przymrozki w południowej i zachodniej Polsce. Niskie temperatury są groźne zwłaszcza dla jabłoni i grusz. Kwitnące drzewa można jeszcze ochronić przed przemarznięciem, jeśli mróz nie przekroczy -3 st. Celsjusza.
 • Kiedy polski rynek jabłek odzyska równowagę

  Kiedy polski rynek jabłek odzyska równowagę

  W ostatnich latach rynek jabłek w Polsce zmaga się ze znaczącą nadpodażą, która negatywnie wpływa na sytuację w branży sadowniczej. Przedmiotem poniższej analizy jest diagnoza przyczyn utrzymującej się nadpodaży na polskim rynku jabłek oraz ocena jego perspektyw. Główną przyczyną nadpodaży na polskim rynku jabłek jest wprowadzone w sierpniu 2014 r. rosyjskie embargo.
 • Ciepła zima zagraża sadom

  Ciepła zima zagraża sadom

  Stosunkowo wysokie temperatury panujące zimą mogą być groźne dla roślin wieloletnich, a w szczególności dla sadów - uważa kierownik Katedry Ogrodnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prof. Dorota Jadczak.
 • Ekspansja komorników

  Proponowane zmiany w prawie komorniczym idą we właściwym kierunku, ale komornikom się one nie podobają.
 • Sądy biją na alarm!

  Sąd zasypał prokuraturę zawiadomieniami o firmach, które nie złożyły bilansu - pisze "Puls Biznesu". Gazeta wyjaśnia, że jeszcze niedawno przepis o składaniu sprawozdań finansowych był praktycznie martwy, a sądy rejestrowe i prokuratury bardzo niechętnie zajmowały się firmami, które nie składały ich w terminie.

Filmy - Sady (2)

 • Gowin: Sądy wojskowe tylko w czasie wojny

  Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin uważa, że należy zreformować sądy wojskowe. Nie wyklucza przy tym zmian w konstytucji. Zdaniem ministra, sądy wojskowe w czasie pokoju powinny być‡ częścią sądownictwa powszechnego.
 • Esbecy przed sądem

  Agata Michałek-Budzicz i Ryszard Majdzik oskarżają trzech byłych esbeków o bezprawne pozbawienie wolności w 1985 roku...