sądownictwo

Artykuły - Sądownictwo (32)

 • RMF: Kulisy czystki w krakowskich sądach

  RMF: Kulisy czystki w krakowskich sądach

  Miotła w krakowskich sądach. Ministerstwo Sprawiedliwości wymienia władze sądu okręgowego oraz sądów rejonowych. Stanowisko traci między innymi prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Beata Morawiec oraz dwie wiceprezes: Beata Kurdziel i Katarzyna Wierzbicka. Takie informacje przekazał rzecznik krakowskiego sądu Waldemar Żurek. Reporterzy RMF FM ustalili, że o zmianach został telefonicznie poinformowany trzeci z wiceprezesów.
 • Wiceminister sprawiedliwości o uchwałach warszawskich sędziów

  Wiceminister sprawiedliwości o uchwałach warszawskich sędziów

  "Trudno się zgodzić z uchwałą wyrażającą dezaprobatę w sprawie odwołania wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie; minister sprawiedliwości wykonał swoje kompetencje, powołał inne osoby po to, aby - w swoim przekonaniu - umożliwić lepsze funkcjonowanie sądu" - ocenił wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Łukasz Piebiak.
 • Szczecin: Rusza największy proces zbiorowy w historii polskiego sądownictwa

  Szczecin: Rusza największy proces zbiorowy w historii polskiego sądownictwa

  ​Przed Sądem Okręgowym w Szczecinie rozpocznie się dziś największy proces zbiorowy w historii polskiego sądownictwa. Tysiąc byłych pracowników Stoczni Szczecińskiej Porta Holding domaga się od Skarbu Państwa zapłaty za akcje, których wartość spadła po ogłoszeniu upadłości zakładu.
 • Sejm: Komisja za wstrzymaniem zmian w dochodzeniu do zawodu sędziego

  Sejm: Komisja za wstrzymaniem zmian w dochodzeniu do zawodu sędziego

  Wstrzymanie o rok przebudowy modelu kształcenia sędziów oraz przesunięcie na koniec października 2017 r. powrotu do sądów asesorów sędziowskich przewiduje projekt nowelizacji ustaw o sądach i szkole sędziów autorstwa PiS, który w środę poparła sejmowa komisja."Chodzi o właściwe kształtowanie kadr, ludzi którzy będą pełnili służbę jako sędzia lub prokurator. Nowelizacja przeprowadzona kilka miesięcy temu była zmianą złą dla dobrego kształtowania kadr wymiaru sprawiedliwości" - mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka przedstawiciel autorów projektu Michał Wójcik (PiS).
 • "Rzeczpospolita": Rewolucja w polskim sądownictwie?

  "Rzeczpospolita": Rewolucja w polskim sądownictwie?

  PiS chce wielkiej reformy sądów – donosi gazeta. Nie wszystkim sędziom się to podoba.
 • Nakaz aresztowania za gwałt i napaść seksualną

  Nakaz aresztowania za gwałt i napaść seksualną

  Szwedzki sąd utrzymał w środę nakaz aresztowania założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a, oskarżonego w Szwecji o gwałt. Od czerwca 2012 roku Assange przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie uzyskał azyl polityczny.
 • Mistrzowie kopiowania

  Mistrzowie kopiowania

  "Pawiem narodów byłaś i papugą" - tak Juliusz Słowacki krytykował w 1839 r. polską skłonność do naśladowania zagranicznych mód i wzorców. Wieszczowi chodziło o czasy sarmackie. Czy jednak jego krytyka nie pasuje również jak ulał do obecnych czasów?
 • 8-latka nie żyje. Rodzice oskarżeni o doprowadzenie do jej śmierci

  8-latka nie żyje. Rodzice oskarżeni o doprowadzenie do jej śmierci

  Para Amerykanów mieszkająca w Katarze od miesięcy przebywa w więzieniu. Oskarżeni są o zagłodzenie swojego dziecka na śmierć w celu sprzedania jego organów - pisze "The New York Times".
 • Polacy w kolejce po sprawiedliwość

  Polacy w kolejce po sprawiedliwość

  ​Przewlekłość postępowań sądowych to, według przytłaczającej większości Polaków, najważniejszy problem naszego wymiaru sprawiedliwości - wynika z raportu Fundacji FOR prof. Leszka Balcerowicza.
 • Żółwie tempo pracy Temidy

  Żółwie tempo pracy Temidy

  Chociaż wg oficjalnych danych powoli i systematycznie poprawia się efektywność funkcjonowania polskich sądów i prokuratur, przytłaczająca większość Polaków za najważniejszy problem wymiaru sprawiedliwości uznaje opieszałość - informuje "Puls Biznesu".

Filmy - Sądownictwo (10)