sąd

Artykuły - Sąd (2)

 • Gdańsk: Ochroniarz, który postrzelił włamywacza, skazany

  Gdańsk: Ochroniarz, który postrzelił włamywacza, skazany

  Na karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata, za złamanie zasad użycia broni palnej, skazał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Gdańsku Krzysztofa Ł., szefa firmy ochroniarskiej. Oskarżony, chcąc zatrzymać włamywacza, postrzelił go nieumyślnie w plecy. W wyniku zdarzenia mężczyzna został inwalidą.

Filmy - Sąd (5)

 • Tomasz Komenda - skazany za zbrodnię, której nie popełnił. Dlaczego sąd zdecydował się go uwolnić?

  Niedawno po 18 latach w więzieniu na wolność wyszedł Tomasz Komenda. Został skazany za brutalny gwałt i zabójstwo nastoletniej Małgosi. Prokuratura doszła jednak do wniosku, że został on skazany za zbrodnię, której nie popełnił. W "Dzień Dobry TVN" kryminolog dr. Paweł Moczydłowski opowiedział o całej tej sprawie i kulisach uwolnienia Tomasza Komendy. Kto jest odpowiedzialny za to, że spędził on w więzieniu 18 lat? Czy będzie domagać się odszkodowania? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • T. Komenda wyjdzie na wolność. Sąd zwolnił go po 18 latach z odbywania reszty 25-letniej kary

  Sąd penitencjarny przy sądzie okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolnił z odbywania kary Tomasza Komendy, który w 2004 r. został prawomocnie skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. Według prokuratury, mężczyzna nie popełnił tej zbrodni. Prokurator złożył wniosek do sądu o przerwę w odbywaniu kary. Sędzia jednak ten wniosek odrzucił. – Prokuratura powołała się na przesłanki humanitarne, gdy tymczasem przesłanki do zawieszenia kary to choroba lub trudna sytuacja rodzinna – mówił sędzia Jerzy Nowiński, uzasadniając odrzucenie wniosku, który nie miał podstaw w przepisach prawa kodeksu karnego. Mimo to sędzia zwolnił osadzonego z odbywania kary, ponieważ Tomasz K. spełniał przesłanki do zastosowania warunkowego, przedterminowego zwolnienia. Jeśli w powtórnym procesie Komenda zostanie prawomocnie uniewinniony, warunki zwolnienia - między innymi konieczność zawiadamiania o zmianie miejsca zamieszkania czy dozór kuratora - przestaną obowiązywać automatycznie.
 • Skarb Państwa może dotkliwie odpowiedzieć za smog. Polacy masowo będą wnosić pozwy do sądów?

  Obywatele mają prawo ubiegać się o odszkodowanie za skażone powietrze. I dotyczy to nie tylko tych, którzy uważają, że już ucierpieli na zdrowiu. Roszczenia można adresować do władzy państwowej, samorządowej lub podmiotów, emitujących szkodliwe pyły. Jeśli krajowy sąd ich nie uzna, sprawę rozpatrzy ETPC w Strasburgu.
 • USA: Zablokowano trzeci dekret antyimigracyjny Trumpa

  Sędzia federalny na Hawajach zablokował we wtorek nowe antyimigracyjne rozporządzenia prezydenta Trumpa. Obejmujący obywateli ośmiu państw zakaz wjazdu do USA miał wejść w życie w środę. Ministerstwo Sprawiedliwości już zapowiedziało apelację.