Rzecznik SN sędzia Michał Laskowski

Filmy - Rzecznik SN sędzia Michał Laskowski (5)

 • Sędzia Michał Laskowski o ustawie dyscyplinującej sędziów: W pewnym sensie niezależność sądów się skończy

  "Pani prezes nie dzieliła się ze mną takimi planami, chyba nie zabiegała o to spotkanie" – tak o ew. spotkaniu prof. Małgorzaty Gersdorf z prezydentem Andrzejem Dudą ws. ustawy dyscyplinującej sędziów mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM rzecznik Sądu Najwyższego, sędzia Michał Laskowski. Przyznał, że jeśli przygotowana przez PiS ustawa wejdzie w życie, "w pewnym sensie niezależność władzy sądowniczej się skończy" i "z całą pewnością nie będzie równowagi władz". "Nie będzie tak, że każdy sąd (...) przestanie być niezawisły. Na pewno będzie duża grupa sędziów, którzy będą nadal wykonywać swoje obowiązki w sposób niezawisły. Natomiast z całą pewnością nie będzie równowagi władz - rozumianej tradycyjnie i tak, jak konstytucja stanowi - bo władza sądownicza będzie miała zakazane pewne tematy, nie będzie wolno pewnych rzeczy robić (...). W tym sensie niezależność władzy sądowniczej (...) się skończy" - wyjaśnił Michał Laskowski. W internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Marcin Zaborski pytał swojego gościa o to, czy prof. Małgorzata Gersdorf będzie kandydować na drugą kadencję I prezes Sądu Najwyższego, która rozpoczęłaby się w przyszłym roku. "Z tego, co na dzisiaj wiem, to nie. Pani prezes tak oświadcza i powołuje się przy tym na swój wiek" - stwierdził Michał Laskowski. Rzecznik SN podkreślał, że obecne przepisy przejścia w stan spoczynku sędziów nie pozwalałyby prezes dokończyć 6-letniej kadencji. "Mogłoby to być potraktowane przez pana prezydenta jako przeszkoda formalna do powołania jej na to stanowisko" - ocenił sędzia. Przyznał, że namawia prof. Gersdorf, by kandydowała mimo tej przeszkody. "Ale widzę, że nie jestem specjalnie przekonujący i skuteczny" - mówił Laskowski. Gość RMF FM był pytany o to, czy sędziowie wybrani przez nową KRS powinni być zdyskwalifikowani. " Mam poważne wątpliwości, raczej bym się skłaniał do tego, że nie" - odpowiedział Laskowski. "A mówię tak nie dlatego, że jestem miłośnikiem wszystkich tych sędziów, tylko wydaje mi s
 • Laskowski: "To się nie mieści w standardzie państwa prawa"

  - Ci hejterzy pracują w ramach struktury państwa - mówił rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski - to bardzo niebezpieczne - podkreślał gość Tomasza Skorego w Rozmowie w samo południe w RMF FM.
 • Laskowski: "To się nie mieści w standardzie państwa prawa"

  - Ci hejterzy pracują w ramach struktury państwa - mówił rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski - to bardzo niebezpieczne - podkreślał gość Tomasza Skorego w Rozmowie w samo południe w RMF FM.
 • Rzecznik Sądu Najwyższego: Oburzające słowa prezydenta. Nikt nie chce wprowadzać anarchii w Polsce

  "Od wielu miesięcy spotykamy się z najróżniejszymi zarzutami, (…) ale to szczególnie boli, kiedy takie zarzuty padają z ust prezydenta" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski pytany o przemówienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, podczas którego znalazły się słowa o anarchii w wymiarze sprawiedliwości w Polsce. "Byliśmy oburzeni, to są słowa nieprawdziwe. Nikt nie łamie prawa i nikt nie zamierza wprowadzać anarchii w Polsce" - dodaje w rozmowie w Tomaszem Skorym. "Nie dość, że nas nazywano złodziejami, postkomunistami, to teraz prezydent wyskakuje z takimi oskarżeniami" – oburza się Laskowski.