Rzecznik Praw Obywatelskich

Artykuły - Rzecznik Praw Obywatelskich (111)

 • Wyroki TSUE nie stosują się do przepisów polskich?

  Wyroki TSUE nie stosują się do przepisów polskich?

  Sugestie banków, że wyroków TSUE nie stosuje się do przepisów polskich, tylko europejskich, są błędne i mogą naruszać prawa polskich konsumentów - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.
 • Jak spierać się z bankiem o franki

  Jak spierać się z bankiem o franki

  Wyniki akcji informacyjnej dla frankowiczów przerosły nasze oczekiwania - powiedział rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar na konferencji podsumowującej wspólną akcję RPO i Rzecznika Finansowego (RF).
 • Rzecznik Praw Obywatelskich: Ustawa o SN w sposób oczywisty niekonstytucyjna

  Rzecznik Praw Obywatelskich: Ustawa o SN w sposób oczywisty niekonstytucyjna

  Projekt ustawy o SN zmierza do podporządkowania Sądu Najwyższego władzy wykonawczej i uderza w "cały system ochrony praw człowieka" - powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar podczas debaty w Sejmie. W jego ocenie, główne przepisy projektu są niezgodne z konstytucją.
 • Zmiany w KRS: RPO ma "poważne wątpliwości"

  Zmiany w KRS: RPO ma "poważne wątpliwości"

  RPO uważa, że projekt Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie zmian ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa budzi "poważne wątpliwości" pod kątem ochrony wolności i praw obywatelskich. Zdaniem Adama Bodnara kilka zapisów projektu jest niezgodnych z konstytucją.
 • Krystyna Pawłowicz atakuje Adama Bodnara: "Lewacki przechył"

  Krystyna Pawłowicz atakuje Adama Bodnara: "Lewacki przechył"

  Na posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka informację o działalności rzecznika praw obywatelskich w 2015 roku składa Adam Bodnar. Posłowie pytają między innymi o sprawę drukarza, który nie chciał wydrukować plakatu fundacji LGBT. Prym wiodła Krystyna Pawłowicz. "Pan ma po prostu przechył lewicowy, by nie powiedzieć lewacki, to widać w pana działalności" – powiedziała posłanka PiS.
 • ​RPO sprawdza mobbing i dyskryminację w służbach

  ​RPO sprawdza mobbing i dyskryminację w służbach

  Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do szefów służb mundurowych z prośbą o informację na temat działań podejmowanych przez nich w celu przeciwdziałania zjawisku mobbingu i dyskryminacji, w tym molestowania seksualnego w relacjach służbowych.
 • Olkowicz: Od szanowania praw więźniów zależy ich powrót do społeczeństwa

  Olkowicz: Od szanowania praw więźniów zależy ich powrót do społeczeństwa

  Powrót skazanych do społeczeństwa nie będzie udany, jeśli będą odbywać kary więzienia w warunkach nieszanujących ich ludzkiej godności - powiedział zastępca RPO Krzysztof Olkowicz. Właśnie 18 lipca przypada Międzynarodowy Dzień Praw Więźniów.
 • ​RPO zaskarży do TK nowelizację ustawę ws. zasad inwigilacji

  ​RPO zaskarży do TK nowelizację ustawę ws. zasad inwigilacji

  Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ws. zasad inwigilacji, która obecnie czeka na podpis prezydenta. W czwartek RPO poinformował, że trwają prace nad wnioskiem. Wątpliwości budzi m.in. zapis dot. pozyskiwania danych internetowych.
 • ​RPO zaskarżył do TK brak maksymalnego okresu aresztowania

  ​RPO zaskarżył do TK brak maksymalnego okresu aresztowania

  Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, brak określenia maksymalnego czasu tymczasowego aresztowania jest niezgodny z konstytucją oraz europejską Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. RPO złożył w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.
 • Posłowie chcą zmniejszyć budżet RPO. "Sejm ma płacić za gender"

  Posłowie chcą zmniejszyć budżet RPO. "Sejm ma płacić za gender"

  O obniżenie o ponad 7 mln zł planowanego budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich wniosła w poniedziałek sejmowa komisja sprawiedliwości. Uzyskaną nadwyżkę - zgodnie z rekomendacją komisji - miałby uzyskać Instytut Pamięci Narodowej.

Filmy - Rzecznik Praw Obywatelskich (2)

 • Adam Bodnar: Rzecznik Praw Obywatelskich nie jest od tego, żeby za rząd pisać przepisy

  "Zamierzam poprosić pana premiera o spotkanie w kontekście tej ustawy (o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - red.)" – powiedział Adam Bodnar, gość Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Po fali krytyki premier wycofał projekt ustawy. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, w ustawie powinien znaleźć się między innymi zapis o przemocy ekonomicznej. Chodzi o przypadki, kiedy pracujący zarobkowo mąż wydziela pieniądze żonie pozostającej w domu z dziećmi. "5 zł, 10 zł - za które ma przeżyć jeden dzień, dwa dni, trzy dni" – wyjaśnia Bodnar. Zdaniem RPO, należy doprecyzować sformułowanie "przemoc ekonomiczna". "Przyjrzałem się projektowi. On na to nie wskazywał" – dodał Adam Bodnar.W internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Marcin Zaborski pytał swojego gościa o możliwe skutki cięć budżetowych biura Rzecznika Praw Obywatelskich. "Zagrożona jest cierpliwość obywateli" - tłumaczył Adam Bodnar. "Mam wrażenie, że obywatele z każdym kolejnym miesiącem będą coraz bardziej zirytowani, dlaczego tyle oczekują na odpowiedź, szczególnie w sprawie skarg nadzwyczajnych i kasacji, oni już teraz się denerwują" - mówił RPO. "Po drugie, możemy nie dostrzegać rzeczy, które dzieją się w różnych miejscach pozbawienia wolności" - dodał. Jak wyliczał, obecnie urząd, którym zarządza, jest w stanie kontrolować 80-100 z ponad 2000 takich placówek w kraju. Bodnar był też pytany o dzisiejsze przesłuchanie byłej tłumaczki Donalda Tuska Magdaleny Fitas-Dukaczewskiej w prokuraturze w Warszawie. "Można zwolnić tłumacza z tajemnicy zawodowej tylko za zgodą prokuratora. Ale prokurator ma interes.(...) To, co tłumaczyła pani Fitas-Dukaczewska było objęte tajemnicą państwową reżimu "ściśle tajne". W tym przypadku zgodę na zeznania musiałby udzielić premier" - stwierdził RPO.
 • Zastępczyni RPO: Musimy ruszyć temat faszyzmu, ksenofobii, rasizmu

  "Musimy ruszyć temat faszyzmu, ksenofobii, rasizmu w Polsce, bo ten problem jest" - powiedziała w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Sylwia Spurek, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Równego Traktowania. "Nie tylko powinniśmy skuteczniej ścigać i karać sprawców, ale powinniśmy też edukować. Nie tylko o Holokauście - to nie jest tylko edukacja o historii. To powinna być edukacja o prawach człowieka, o równości, o inności, o tolerancji" - dodała."Edukacji antydyskryminacyjnej w polskiej szkole brakuje" - podkreśliła rozmówczyni Marcina Zaborskiego. "Rok temu usunięto z rozporządzenia dot. podstawy programowej informację i obowiązek wdrażania przez szkoły edukacji antydyskryminacyjnej. Ten obowiązek wynika z aktów prawa międzynarodowego. Już wcześniej, przed usunięciem tego z rozporządzenia, mieliśmy sygnały od nauczycieli, którzy próbowali to wdrażać, że są krytykowani" - przyznała.