Rzecznik Praw Obywatelskich

Artykuły - Rzecznik Praw Obywatelskich (112)

 • Będą eksmitować bez prawa do lokalu socjalnego?

  Będą eksmitować bez prawa do lokalu socjalnego?

  Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bondar skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od wyroku zaocznego, w którym sąd orzekł eksmisję małżeństwa - w tym bezrobotnego z niepełnosprawnością - bez prawa do lokalu socjalnego.
 • Wyroki TSUE nie stosują się do przepisów polskich?

  Wyroki TSUE nie stosują się do przepisów polskich?

  Sugestie banków, że wyroków TSUE nie stosuje się do przepisów polskich, tylko europejskich, są błędne i mogą naruszać prawa polskich konsumentów - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.
 • Jak spierać się z bankiem o franki

  Jak spierać się z bankiem o franki

  Wyniki akcji informacyjnej dla frankowiczów przerosły nasze oczekiwania - powiedział rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar na konferencji podsumowującej wspólną akcję RPO i Rzecznika Finansowego (RF).
 • Rzecznik Praw Obywatelskich: Ustawa o SN w sposób oczywisty niekonstytucyjna

  Rzecznik Praw Obywatelskich: Ustawa o SN w sposób oczywisty niekonstytucyjna

  Projekt ustawy o SN zmierza do podporządkowania Sądu Najwyższego władzy wykonawczej i uderza w "cały system ochrony praw człowieka" - powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar podczas debaty w Sejmie. W jego ocenie, główne przepisy projektu są niezgodne z konstytucją.
 • Zmiany w KRS: RPO ma "poważne wątpliwości"

  Zmiany w KRS: RPO ma "poważne wątpliwości"

  RPO uważa, że projekt Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie zmian ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa budzi "poważne wątpliwości" pod kątem ochrony wolności i praw obywatelskich. Zdaniem Adama Bodnara kilka zapisów projektu jest niezgodnych z konstytucją.
 • Krystyna Pawłowicz atakuje Adama Bodnara: "Lewacki przechył"

  Krystyna Pawłowicz atakuje Adama Bodnara: "Lewacki przechył"

  Na posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka informację o działalności rzecznika praw obywatelskich w 2015 roku składa Adam Bodnar. Posłowie pytają między innymi o sprawę drukarza, który nie chciał wydrukować plakatu fundacji LGBT. Prym wiodła Krystyna Pawłowicz. "Pan ma po prostu przechył lewicowy, by nie powiedzieć lewacki, to widać w pana działalności" – powiedziała posłanka PiS.
 • ​RPO sprawdza mobbing i dyskryminację w służbach

  ​RPO sprawdza mobbing i dyskryminację w służbach

  Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do szefów służb mundurowych z prośbą o informację na temat działań podejmowanych przez nich w celu przeciwdziałania zjawisku mobbingu i dyskryminacji, w tym molestowania seksualnego w relacjach służbowych.
 • Olkowicz: Od szanowania praw więźniów zależy ich powrót do społeczeństwa

  Olkowicz: Od szanowania praw więźniów zależy ich powrót do społeczeństwa

  Powrót skazanych do społeczeństwa nie będzie udany, jeśli będą odbywać kary więzienia w warunkach nieszanujących ich ludzkiej godności - powiedział zastępca RPO Krzysztof Olkowicz. Właśnie 18 lipca przypada Międzynarodowy Dzień Praw Więźniów.
 • ​RPO zaskarży do TK nowelizację ustawę ws. zasad inwigilacji

  ​RPO zaskarży do TK nowelizację ustawę ws. zasad inwigilacji

  Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ws. zasad inwigilacji, która obecnie czeka na podpis prezydenta. W czwartek RPO poinformował, że trwają prace nad wnioskiem. Wątpliwości budzi m.in. zapis dot. pozyskiwania danych internetowych.
 • ​RPO zaskarżył do TK brak maksymalnego okresu aresztowania

  ​RPO zaskarżył do TK brak maksymalnego okresu aresztowania

  Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, brak określenia maksymalnego czasu tymczasowego aresztowania jest niezgodny z konstytucją oraz europejską Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. RPO złożył w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

Filmy - Rzecznik Praw Obywatelskich (9)