Rzecznik Praw Dziecka RP

Artykuły - Rzecznik Praw Dziecka RP (9)

 • ​Order Uśmiechu dla papieża Franciszka

  ​Order Uśmiechu dla papieża Franciszka

  Przewodniczący międzynarodowej kapituły Orderu Uśmiechu Marek Michalak powiedział, że odznaczenie przyznano papieżowi na wniosek dzieci. Wpłynął jeden wniosek zbiorowy i kilkanaście indywidualnych - w tym także od rodziców dziecka , które ma szansę odzyskać zdrowie dzięki papieskiej dotacji na leczenie - powiedział Marek Michalak.
 • Mamy prawie 2 tysiące bezdomnych dzieci

  Mamy prawie 2 tysiące bezdomnych dzieci

  Rzecznik praw dziecka Marek Michalak chce, by NIK sprawdziła, jak gminy zapobiegają bezdomności wśród dzieci. LIczba bezdomnych dzieci w Polsce to 1 tys. 892 według danych z ogólnopolskiego badania liczby osób ze stycznia 2015r.
 • Rzecznik Praw Dziecka apeluje do rodziców o większą uwagę

  Rzecznik Praw Dziecka apeluje do rodziców o większą uwagę

  Rzecznik Marek Michalak uważa, że dziecka w żadnym wypadku nie można zostawić samego w samochodzie. Przy obecnej pogodzie, zdaniem rzecznika, można to porównać do pozostawienia w mikrofalówce. Dziecko zapięte w foteliku w pasy ma niewielkie szanse na ratunek.
 • SLD żąda dymisji rzecznika praw dziecka Marka Michalaka

  SLD żąda dymisji rzecznika praw dziecka Marka Michalaka

  Politycy SLD zażądali w czwartek dymisji rzecznika praw dziecka Marka Michalaka w związku z wydaniem publikacji na temat przemocy wobec dzieci, której współautorami są Izabela i Maciej Michalakowie - według mediów - brat i bratowa rzecznika.
 • Michalak ponownie wybrany na rzecznika praw dziecka

  Michalak ponownie wybrany na rzecznika praw dziecka

  Sejm wybrał Marka Michalaka na rzecznika praw dziecka, będzie to jego druga kadencja na tym stanowisku. Michalak nie miał kontrkandydatów; zgłosił go klub PO.
 • Książka promuje bicie dzieci. RPD pisze do prokuratury

  Książka promuje bicie dzieci. RPD pisze do prokuratury

  Rzecznik praw dziecka Marek Michalak skierował do prokuratury wniosek dotyczący książki propagującej bicie dzieci. To uprzedmiotowienie dziecka, nie do zaakceptowania w XXI wieku - powiedział. Warszawska prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające w tej sprawie.
 • RPD interweniuje w sprawie filmów dla dorosłych

  RPD interweniuje w sprawie filmów dla dorosłych

  Zapowiedzi filmów dla dorosłych nie powinny być nadawane w sąsiedztwie programów dla dzieci - uważa rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który zwrócił się w tej sprawie do szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka. Do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego RPD napisał z kolei w sprawie braku procedur określania, czy film wyświetlany w kinach nadaje się do oglądania przez dzieci.
 • RPD: Podręczniki powinny być lżejsze

  Podręczniki szkolne powinny być lżejsze, można je wydawać w kilku częściach; dzieci nosiłyby do szkoły poszczególne części, a ich tornistry nie byłyby tak ciężkie - przekonuje rzecznik praw dziecka Marek Michalak w liście do minister edukacji narodowej Katarzyny Hall.
 • Według Rzecznika Praw Dziecka 2 dni opieki to za mało!

  Według Rzecznika Praw Dziecka 2 dni opieki to za mało!

  Przepisy gwarantują rodzicom tylko 2 dni na rok kalendarzowy na tzw. opiekę na dzieckiem do lat 14, czyli tak naprawdę na załatwianie spraw związanych z dzieckiem. Czy to jest wystarczające?

Filmy - Rzecznik Praw Dziecka RP (1)

 • Rzecznik Praw Dziecka o reformie oświaty: Rok 2019 będzie problemem, klasy mogą być przepełnione

  "Bardzo rzadko dajemy możliwość dzieciom wypowiadania się w sprawach ich dotyczących" - powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Rzecznik Praw Dziecka. Minister edukacji powinna rozmawiać z uczniami o reformie oświaty? - dopytywał Marcin Zaborski. "To jest jeden z ważnych punktów opiniodawczych. Przy ministerstwie edukacji także działa Rada Młodzieżowa. (...) Głos dzieci, głos także gimnazjalistów - to jest ich życie, oni tam chodzą, oni widzą pewne rzeczy od środka - ten głos jest ważny" - dodał Marek Michalak i podkreślił, że jednym ze skutków reformy oświaty będzie spiętrzenie roczników, które nastąpi w 2019 roku. "My dzisiaj możemy sobie do końca nie zdawać sprawy, że na jedno miejsce będzie więcej osób niż jest to możliwe, albo te klasy się rozszerzy i będzie w nich po kilkadziesiąt osób albo możliwość edukacji w wymarzonej szkole będzie bardzo mocno ograniczona" - stwierdził Rzecznik Praw Dziecka.