rządy pis

Artykuły - Rządy pis (20)

 • Szydło: Czas przejść do drugiego etapu rządów PiS, czas na odpowiedzialny rozwój

  Szydło: Czas przejść do drugiego etapu rządów PiS, czas na odpowiedzialny rozwój

  - W pierwszym roku rządów zajęliśmy się sprawami zwykłych ludzi, teraz przechodzimy do drugiego etapu, który nazywa się odpowiedzialny rozwój - mówiła w czwartek na Kongresie 590 premier Beata Szydło. Rząd przygotuje prawo, które uwolni energię przedsiębiorców - zadeklarowała.
 • Dobra zmiana, czyli 12 miesięcy rządów PiS

  Dobra zmiana, czyli 12 miesięcy rządów PiS

  Rok od zwycięskich wyborów parlamentarnych PiS zmienił logikę polityki wydatkowej państwa, przeprowadził rewolucję kadrową i zafundował sobie pat w konflikcie z Trybunałem Konstytucyjnym, który z kolei poróżnił go z Brukselą. Premii za pierwszy rok rządów nie dostał.
 • Abonament rtv: Rząd PiS przyjmie model włoski?

  Abonament rtv: Rząd PiS przyjmie model włoski?

  W tym miesiącu do Sejmu ma trafić nowelizacja ustawy abonamentowej autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w Europie pod względem ściągalności abonamentu. Terminowo płaci go 10 procent gospodarstw domowych, choć niemal wszystkie mają odbiorniki radiowe i telewizyjne. Receptą na poprawę mogłoby być powiązanie abonamentu rtv z rachunkiem za prąd. Takie rozwiązanie funkcjonuje we Włoszech.
 • Zmiany w rządzie PiS:Morawiecki będzie miał problemy z koordynacją resortów

  Zmiany w rządzie PiS:Morawiecki będzie miał problemy z koordynacją resortów

  Rząd Beaty Szydło to grupa rekonstrukcyjna, która udaje rząd; zapowiadana przez premier głęboka zmiana okazała się żartem i niewykorzystaną szansą - tak zmiany w rządzie ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. W tej chwili Morawiecki będzie miał pod nadzorem kilkadziesiąt departamentów, pewnie z 15 wiceministrów, więc koordynacja będzie bardzo trudna.
 • Prof. Leokadia Oręziak o planach rządu PiS: Nowe emerytury, czyli brniemy w błędy

  Prof. Leokadia Oręziak o planach rządu PiS: Nowe emerytury, czyli brniemy w błędy

  Propozycje zawarte w przedstawionym przez Ministerstwo Rozwoju "Programie Budowy Kapitału" mają stanowić kluczowy element "Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" propagowanego przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Głównym deklarowanym celem zaproponowanych zmian, które miałyby być realizowane od 2018 r., jest budowanie oszczędności Polaków, a w efekcie zwiększenie inwestycji w gospodarce i przyspieszenie rozwoju kraju. Trudno znaleźć kogoś, kto nie podpisałby się pod takimi hasłami. Jednak analiza przedstawionego "Programu...", w istocie dość ogólnego, pozwala stwierdzić, że jego faktycznym celem jest zapewnienie rynkowi finansowemu nowego wielkiego strumienia pieniędzy ze źródeł publicznych i poprzez nowe obciążenia wynagrodzeń pracowników. Nie dziwi zatem entuzjazm, z jakim zaproponowane działania spotkały się ze strony instytucji działających na tym rynku, w tym banków, firm ubezpieczeniowych i funduszy inwestycyjnych.
 • Podatek handlowy: Rząd PiS znajduje się między młotem a kowadłem

  Podatek handlowy: Rząd PiS znajduje się między młotem a kowadłem

  Podatek detaliczny według liniowej stawki wraz z wysoką kwotą wolną od podatku jest rozwiązaniem lepszym niż opodatkowanie według skali progresywnej - uważa Marek Czachor z Erste Securities Polska. Dzięki niemu mniejsze polskie firmy zyskałyby przewagę nad zagranicznymi przedsiębiorstwami. Problemem jest natomiast opodatkowanie handlu internetowego. Zwolnione mają być z niego podmioty zagraniczne. Tworzy to ryzyko, że polskie firmy będą przenosiły się poza obszar naszego kraju.
 • Trzy miesiące rządów PiS. Gospodarka: tendencje, ostrzeżenia,

  Trzy miesiące rządów PiS. Gospodarka: tendencje, ostrzeżenia,

  29 lutego br. w Forum Obywatelskiego Rozwoju odbyła się konferencja prasowa pt. "Trzy miesiące rządów PiS. Gospodarka: tendencje, ostrzeżenia, perspektywy". Udział w konferencji wzięli: - prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący rady FOR, - dr Andrzej Rzońca, Szkoła Główna Handlowa, FOR, - Aleksander Łaszek, główny ekonomista, wiceprezes FOR.
 • 100 dni rządu PiS: Festiwal niespełnionych obietnic, chociaż zmian było sporo

  100 dni rządu PiS: Festiwal niespełnionych obietnic, chociaż zmian było sporo

  Podczas expose, premier Beata Szydło, podkreśliła, że w czasie pierwszych stu dni, strategiczne i traktowane z najwyższym priorytetem przez rząd będą trzy ustawy: podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. złotych, obniżenie wieku emerytalnego (60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn), wypłata świadczeń na dziecko w ramach "Programu 500 plus". To jednak zdecydowanie nie wszystkie obietnice. Interia przyjrzała się, co udało się PiS zrealizować po 100 dniach od expose.
 • Media publiczne w Polsce: EBU zaniepokojona planami rządu PiS

  Media publiczne w Polsce: EBU zaniepokojona planami rządu PiS

  Europejska Unia Nadawców jest poważnie zaniepokojona rządowymi planami zmian w mediach publicznych w Polsce. EBU, która zrzesza nadawców publicznych z całej Europy, napisała w tej sprawie list otwarty do premier Beaty Szydło, a także do polityków PiS, którzy zajmują się opracowaniem zmian. List miał trafić m.in. do wicepremiera Piotra Glińskiego i wiceministra kultury Krzysztofa Czabańskiego, który opracowuje zmiany.
 • Media: Rząd PiS skorzysta z doświadczeń Węgier?

  Media: Rząd PiS skorzysta z doświadczeń Węgier?

  Rząd Prawa i Sprawiedliwości zamierza zreformować media w Polsce - zarówno publiczne, jak i prywatne. Szerokim echem odbiła się zeszłotygodniowa wypowiedź Elżbiety Kruk dla Telewizji Republika. Posłanka PiS-u stwierdziła, że potrzebna jest repolonizacja prywatnych mediów. Być może rząd skorzysta z doświadczeń Węgrów, którzy dokonali wielu kontrowersyjnych zmian. Prześledźmy najważniejsze z nich.

Filmy - Rządy pis (1)

 • Kosiniak-Kamysz: Anty-PiS nie jest żadną poważną alternatywą

  "Opozycja - nie ta totalna, tylko ta racjonalna - jest od tego, żeby przedstawiać alternatywy. Anty-PiS nie jest żadną poważną alternatywą, nie zmienia rzeczywistości" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak zapowiedział: "Nie będziemy stać w niczyim cieniu. Będziemy przedstawiać konkretne propozycje - takie już padły: gospodarcze, ustrojowe. Jak widzę, premier Morawiecki w swojej Konstytucji już część tych propozycji chce realizować". "Nie uniknęliśmy niedociągnięć i otrzymaliśmy żółtą kartkę od wyborców" - przyznał Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Robertem Mazurkiem, odnosząc się do wyniku ostatnich wyborów parlamentarnych. "Wyciągnęliśmy wnioski i przechodzimy do ofensywy z nowym programem solidarnego rozwoju" - zapowiedział.