rynki finansowe i walutowe

Artykuły - Rynki finansowe i walutowe (76)

 • Giełdy. Wyprzedaż w Nowym Jorku, niepokój na GPW

  Giełdy. Wyprzedaż w Nowym Jorku, niepokój na GPW

  Na Wall Street od 2-3 dni mocno spadają główne indeksy. Wczoraj Dow Jones i S&P500 straciły po 2 proc., a Nasdaq - 2,7 proc. Po słabym początku tygodnia w środę lekko ruszyły w górę wskaźniki na najważniejszych rynkach europejskich - we Frankfurcie, Londynie i Paryżu. W Warszawie WIG20 wczoraj stracił 0,9 proc., ale mimo wszystko unika gwałtownej przeceny.
 • Na rynkach wraca apetyt a ryzyko

  Na rynkach wraca apetyt a ryzyko

  Na rynki wraca apetyt na ryzyko w oparciu o trendy reflacyjne. Na rynku walutowym przejawia się to odejściem od dolara, rynek akcji sporo optymizmu ma już w cenach, za to nowym motorem wzrostów są surowce. Dane makro są analizowane pod kątem potwierdzenia otwierania gospodarek i poprawy perspektyw ożywienia w drugiej części roku.
 • Bez ryzyka nie ma dziś zysków

  Bez ryzyka nie ma dziś zysków

  Czy rośnie bańka obejmująca wszystkie aktywa inwestycyjne? Jeśli tak, to kiedy pęknie? Wedle Global Risks Perception Survey (GRPS), pęknięcie bańki na akcjach czy nieruchomościach jest jednym z głównych rodzajów ryzyka dla globalnej gospodarki w średnim terminie - czytamy w "The Global Risks Report 2021".
 • Z deszczu pod rynnę… perspektywa pandexitu

  Z deszczu pod rynnę… perspektywa pandexitu

  Minął nieco ponad rok od ogłoszenia stanu pandemii przez Światową Organizację Zdrowia. W tym czasie wprowadzono wiele koniecznych działań monetarnych i fiskalnych. Mimo, że na horyzoncie widać oznaki ożywienia, to jednak niepokojące stają się możliwe skutki uboczne długotrwałego pobudzania gospodarek.
 • Trzy wiedźmy i amerykańskie "zaległości"

  Trzy wiedźmy i amerykańskie "zaległości"

  Słaba czwartkowa sesja w Stanach spowodowała, że w piątek rynki europejskie miały nieco pod względem "korekcyjnym" do nadrobienia. Na rynku krajowym dodatkowo jak w każdy trzeci piątek trzeciego miesiąca każdego kwartału mieliśmy do czynienia z czasem wygasania "starej" serii kontraktów terminowych, co dodatkowo wzmacniało rynkową zmienność.
 • TFI : Atrakcyjne fundusze inwestycyjne biją rekordy

  TFI : Atrakcyjne fundusze inwestycyjne biją rekordy

  W lutym saldo wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych przekroczyło 4,6 mld zł. Wciąż największą popularnością cieszą się fundusze dłużne, ale to akcyjne notują rekordy. Wartość aktywów netto (NAV) wzrosła w lutym o 5,1 mld zł, czyli o 1,8 proc. do 290,5 mld zł - poinformowano we wspólnym raporcie IZFiA oraz Analiz .pl. Pomimo spadków wycen obligacji, aktywa funduszy dłużnych wzrosły do rekordowego poziomu 117,8 mld zł.
 • Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi

  Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi

  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw - poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. Nowela ma m.in. wzmocnić nadzór nad transgraniczną działalnością podmiotów.
 • TFI: Saldo funduszy w styczniu – trzeci najlepszy miesiąc w historii

  TFI: Saldo funduszy w styczniu – trzeci najlepszy miesiąc w historii

  W styczniu saldo wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych wyniosło ponad 4,8 mld zł. W przypadku funduszy detalicznych to trzeci najlepszy wynik w historii. Koniec roku dla funduszy inwestycyjnych był bardzo udany, ale początek 2021 r. jeszcze lepszy - Aktywa netto zwiększyły się o +5 mld i wyniosły na koniec stycznia ponad 285 mld.
 • Przeciąganie liny na rynkach finansowych trwa

  Przeciąganie liny na rynkach finansowych trwa

  W dniu, w którym nastąpił największy atak na amerykańską demokrację we współczesnej historii, indeksy S&P 500 i Russell 2000 odnotowały kolejne rekordowe maksima. Wszyscy wiemy, że trudno podążać za narracją na rynku w okresie pandemii Covid-19, a także oczekiwania na skuteczną szczepionkę i ożywienie gospodarcze. W niniejszej analizie stratedzy Saxo Banku podejmujmją próbę podsumowania zalet i wad rynku akcji na obecnym etapie, po intensywnej hossie na większości giełd światowych.
 • UBS: Kolejne miesiące na rynkach akcji mogą być pozytywne

  UBS: Kolejne miesiące na rynkach akcji mogą być pozytywne

  Kolejne miesiące na rynkach akcji mogą być pozytywne napisał w raporcie Mark Haefele z banku UBS. Jego zdaniem banki centralne świata nie zdecydują się zaostrzenie polityki. Wszystko to będzie sprzyjać dalszemu osłabieniu amerykańskiego dolara.

Filmy - Rynki finansowe i walutowe (1)

 • Dodatkowe korzyści dla frankowiczów z ustawy, którą krytykują

  Projekt prezydenckiej ustawy dotyczącej frankowiczów jest przez nich krytykowany, bo ogranicza się do pokrycia kosztów spreadów. Jednak frankowicze zyskali już dodatkową korzyść, złoty wzmocnił się wobec franka szwajcarskiego. Rynki finansowe i walutowe pozytywnie zareagowały na projekt prezydencki,ponieważ nakłada znacznie mniejsze niż się spodziewano obciążenia na sektor bankowe. Obciążenia, o których początkowo mówili pomysłodawcy byłyby znacznie ponad 10-krotnie wyższe i destabilizowałyby całą gospodarkę. - 3,90 zł za franka to poziom aprecjacji polskiej waluty, który może się utrzymać - mówi Robert Galoch z Rkantor.