rynki finansowe

Artykuły - Rynki finansowe (662)

 • Koniec żartów. Druga fala pandemii za progiem

  Koniec żartów. Druga fala pandemii za progiem

  Rynki w końcu zaczynają przywiązywać większą uwagę do rosnącej liczby zachorowań na koronawirus w USA. Czy to przez przebijanie rekordów z kwietnia, czy przez brak czynników balansujących związanych z ożywieniem - to nie jest nieistotne, kiedy zagrożone są pozycje na kilka dni przed rozliczeniem kwartału.
 • Złoto szykuje się do wybicia

  Złoto szykuje się do wybicia

  Rynki towarowe, z pewnymi wyjątkami, są nadal w stosunkowo dobrej kondycji w miarę, jak zbliżamy się do końca bardzo zmiennego i niekiedy niepokojącego pierwszego półrocza, które upłynęło pod znakiem najgorszej zapaści spowodowanej pandemią od czasu II wojny światowej - pisze Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych w Saxo Banku.
 • Nasdaq 100 po raz pierwszy przekracza 10000 punktów

  Nasdaq 100 po raz pierwszy przekracza 10000 punktów

  Nastroje są nadal pozytywne pomimo wczorajszych spadków cen akcji, a inwestorzy szybko się otrząsnęli, windując indeks Nasdaq 100 powyżej 10 000 punktów po zakończeniu zwykłych godzin obrotu. Dziś rano, biorąc pod uwagę wzrost cen akcji i indeksu Nasdaq 100 do 10 000 punktów, warto zastanowić się nad obecną sytuacją i możliwymi dalszymi scenariuszami.
 • Sezon wyników na finiszu

  Miniony tydzień niewiele zmienił w technicznym układzie sił. Po dobrym początku i informacjach o obiecujących wynikach szczepionki amerykańskiej Moderny, paliwa do dalszych wzrostów zabrakło.
 • Raport ​IIF: Z rynków odpłynęło 52,4 mld USD

  Jak podał w raporcie Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF) z rynków wschodzących w marcu odpłyneło 52,4 mld USD. Z kolei z rynku długu inwestorzy wycofali 31,0 mld USD. IIF (Institute of International Finance) to międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych liczące blisko 500 członków z 70 krajów. Należą do niego banki inwestycyjne i komercyjne, firmy ubezpieczeniowe i zarządzające aktywami.
 • Rynkom nie brakuje amunicji. GPW krwawi

  Rynkom nie brakuje amunicji. GPW krwawi

  Główne indeksy wzmacniają falę przeceny. We czwartek po południu na warszawskim parkiecie główne indeksy silnie tracą. WIG20 traci 7,5 proc., choć na początku sesji zniżkował nawet ponad 10 proc. Indeks, po przełamaniu 1.500 pkt., zbliża się do wsparcia w okolicach 1.330 pkt., które wyznacza minimum, uformowane po krachu na rynkach po upadku Lehman Brothers. Obroty na GPW wynoszą 712 mln zł, z czego 474 mln zł przypada na spółki z WIG20.
 • Nie tylko banki centralne w centrum uwagi

  Nie tylko banki centralne w centrum uwagi

  Na rynkach finansowych rosną oczekiwania na skoordynowaną odpowiedź banków centralnych, mowa o 9 z 10 z grupy G10. Problemem pozostaje brak wyraźnych możliwości łagodzenia polityki przez gospodarki strefy euro, czy Japonii. Dodatkowym problemem jest stosunkowo niewielka skuteczność ewentualnych obniżek stóp – nie zachęcą one społeczeństw zagrożonych epidemią do wzrostu konsumpcji lub zwiększenia inwestycji.
 • Szokujące prognozy na 2020 r.: Chaos, światowe banki centralne i rządy tracą kontrolę

  Szokujące prognozy na 2020 r.: Chaos, światowe banki centralne i rządy tracą kontrolę

  Saxo Bank opublikował 10 szokujących prognoz na 2020 rok. To szereg mało prawdopodobnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi. Jednym z bardziej ciekawych jest to, że Węgry opuszczą UE
 • Giełda pięć razy bardziej ryzykowna niż inwestycja w mieszkanie

  Giełda pięć razy bardziej ryzykowna niż inwestycja w mieszkanie

  Ostatni kryzys dobitnie pokazał, że inwestorzy giełdowi muszą mieć znacznie mocniejsze nerwy niż osoby lokujące kapitał na rynku nieruchomości. W latach 2007-9 gwałtowne spadki cen akcji oznaczały przeciętnie ponad pięć razy wyższe straty niż te wynikające ze zmian cen domów i mieszkań.
 • Budowa nowej platformy transakcyjnej ruszyła

  Budowa nowej platformy transakcyjnej ruszyła

  Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) podpisały umowę na dofinansowanie z funduszy unijnych prac badawczo-rozwojowych związanych z budową nowej platformy transakcyjnej GPW . Realizacja projektu szacowana jest na około 90 mln zł, z czego 30,27 mln zł będzie pochodzić z dofinansowania przez NCBR. Budowa platformy transakcyjnej jest jedną z kluczowych inicjatyw strategicznych #GPW2022

Filmy - Rynki finansowe (5)

 • Chiński wirus uderzy w rynki finansowe?

  Koronawirus rozprzestrzenia się po świecie. Czy może być zagrożeniem dla stabilności rynków finansowych? Chińskie władze informują, że koronawirus może się mutować i istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie się dalej rozprzestrzeniać. Korea Północna poważnie podeszła do zagrożenia i zdecydowała się na zakazanie wjazdu do kraju turystom zagranicznym. Liczba śmiertelnych ofiar wirusa zwiększa się.
 • Jak banki mogą konkurować z fintechami

  Na rynek finansowy cały czas wchodzą nowe firmy technologiczne, które zyskują sporą popularność wśród konsumentów, w dużym stopniu ludzi młodych. Przedsiębiorstwa te stanowią coraz poważniejszą konkurencję dla podmiotów tradycyjnego sektora bankowego. Dlatego banki, jeśli chcą być atrakcyjne dla klientów, nie mogą stać w miejscu: powinny ciągle uczestniczyć w wyścigu technologicznym.
 • Czy rynki finansowe wyciągną coś z hossy na kryptowalutach ?

  - O ile na początku roku hossa na kryptowalutach umknęła uwadze szerokiego grona inwestorów i instytucji finansowych, to w drugim półroczu tematyka tych produktów zdominowała uwagę rynków finansowych i zepchnęła tradycyjne instrumenty na drugi plan - mówi agencji MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
 • Brexit może spowodować szok na rynkach finansowych

  Jak ocenił brytyjski resort finansów podjęcie decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mogłoby spowodować spadek PKB tego kraju w ciągu dwóch lat o ok. 6 proc., drastyczny wzrost inflacji oraz spadek cen nieruchomości. Zdaniem Rafała Sadocha z DM mBanku szok na rynkach finansowych mógłby być podobny do tego, jaki miał miejsce po upadku Lehman Brothers. Notowania złotego byłyby pod presją, szczególnie wobec euro i dolara. – Dla przeciętnego, mieszkającego w Polsce Kowalskiego wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oznaczałoby gigantyczny wzrost zmienności – wyjaśnia w rozmowie Rafał Sadoch, analityk w Domu Maklerskim mBanku. – To byłby praktycznie drugi szok dla rynków finansowych, być może nawet porównywalny do tego po upadku banku Lehman Brothers w 2008 roku.