rynek surowców

Artykuły - Rynek surowców (132)

 • Surowce: Złoto w górę, ropa w dół w świecie zmagającym się z Covid-19

  Surowce: Złoto w górę, ropa w dół w świecie zmagającym się z Covid-19

  W ubiegłym tygodniu indeks monitorujący wyniki kluczowych surowców odnotował czteromiesięczne maksimum; najwięcej zyskały metale przemysłowe i zboża, w szczególności pszenica i miedź. Złoto zrobiło niewielki, ale bardzo istotny ruch w górę do najwyższego poziomu od 2011 r., przekraczając 1 800 USD/oz.
 • Powrót do zwyżek notowań kawy arabica w USA

  Powrót do zwyżek notowań kawy arabica w USA

  ​Druga połowa kwietnia na rynku kawy przyniosła wyraźne przeceny - notowania kawy arabica w Stanach Zjednoczonych zniżkowały wtedy z rejonu 120 centów za funt do okolic 104 centów za funt. Niemniej, początek maja odznacza się zupełnie innymi nastrojami inwestorów - notowania kawy arabica w USA rosną, oscylując już w rejonie 111-112 centów za funt.
 • Kraje spoza OPEC+ bez zobowiązań po piątkowych rozmowach

  Kraje spoza OPEC+ bez zobowiązań po piątkowych rozmowach

  Czwartkowa telekonferencja OPEC+, po której nastąpiło spotkanie ministrów energii państw grupy G20, były wydarzeniami, których bezpośrednim celem było wypracowanie kształtu solidarnej współpracy pomiędzy producentami ropy naftowej.
 • Surowce: Paniczna wyprzedaż ropy naftowej

  Surowce: Paniczna wyprzedaż ropy naftowej

  Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej jest zdominowany przez temat koronawirusa. Wirus rozprzestrzenił się bowiem już w dużym stopniu poza Chinami, atakując tak istotne gospodarki jak Korea Południowa, Japonia czy Włochy. W środę po raz pierwszy liczba zainfekowanych osób spoza Chin przekroczyła tę w Państwie Środka (a to Chiny są źródłem wirusa).
 • Niemal wszystkie surowce tracą. Cukier nadzieją rynków?

  Niemal wszystkie surowce tracą. Cukier nadzieją rynków?

  Od momentu wybuchu epidemii koronawirusa tracą niemal wszystkie surowce. Poza cukrem. Skąd bierze się ta słodka siła? Popyt przewyższa podaż, w tle toczy się walka z ociepleniem klimatu oraz z globalnym spowolnieniem. Czego realnie mogą spodziewać się inwestorzy?
 • ​Ceny na rynkach mocno spadają. Traci również złoty

  ​Ceny na rynkach mocno spadają. Traci również złoty

  eny ropy w USA spadają o ponad 2 procent.
 • Inwestycyjna żyła złota: Czy "żółty metal" na stałe wróci do portfeli inwestorów?

  Inwestycyjna żyła złota: Czy "żółty metal" na stałe wróci do portfeli inwestorów?

  Po wielu latach stagnacji ceny złota weszły w hossę. Czy zwyżki notowań będą jednak trwałe?
 • Ropa w dół pomimo napięć na Bliskim Wschodzie

  Ropa w dół pomimo napięć na Bliskim Wschodzie

  Po raz pierwszy od czterech tygodni indeks towarowy Bloomberg odnotował wzrost. Podczas gdy zależne od wzrostu gospodarczego surowce, takie jak ropa naftowa, poszły w dół pomimo kolejnych obaw o stabilizację sytuacji na Bliskim Wschodzie, liderem ponownie okazał się sektor rolny.
 • Ceny zbóż zmieniają się w wyjątkowym tempie

  Ceny zbóż zmieniają się w wyjątkowym tempie

  Na rynku zbóż ceny zmieniają się wyjątkowo szybko. Dotyczy to zwłaszcza pszenicy, kukurydzy i soi. Ta zmienność wywołała podwyższone zainteresowanie inwestorów.
 • Rynki towarów w odwrocie na koniec roku

  Rynki towarów w odwrocie na koniec roku

  Rynki towarowe zgodnie notują spadki. Bloomberg Commodity Index spadł w skali tygodnia najsilniej od marca, ponieważ sprzedaż dotknęła wszystkie sektory, a w szczególności surowce energetyczne i metale przemysłowe. Tylko trzy spośród 30 towarów, które przedstawiamy w tabeli poniżej, zanotowały zwyżki cen.

Filmy - Rynek surowców (1)

 • 2016 rok nie będzie łaskawy dla rynku surowców

  W ciągu najbliższych 12 miesięcy rynki surowcowe powinny zanotować swoje długoterminowe minima, po czym możliwe jest przejście do tendencji wzrostowej – uważa Adam Dakowicz z AgioFunds TFI. Dotychczasowa słabość surowców wynika przede wszystkim ze znacznej nadpodaży oraz słabości popytu. Rynkom nie sprzyjał także dolar amerykański. – Notowania surowców są w tej chwili pod wpływem trzech czynników. Pierwszy to jest fundamentalna nadpodaż surowców. Mieliśmy dobre 10 lat, kiedy ceny surowców utrzymywały się na wysokim poziomie, dlatego wiele firm wydobywczych doinwestowało w moce wytwórcze, a te dziś są zdecydowanie większe, niż wynosi bieżące zapotrzebowanie – mówi Adam Dakowicz, prezes zarządu AgioFunds TFI. Oprócz nadpodaży surowców, ekspert zwraca także uwagę na relatywną siłę dolara amerykańskiego oraz ogólną słabość światowej gospodarki. Silna waluta Stanów Zjednoczonych wpływa bowiem negatywnie na wycenę poszczególnych aktywów. Natomiast słabe tempo wzrostu globalnego PKB sprawia, że popyt na surowce pozostaje niski.