rynek surowców

Artykuły - Rynek surowców (148)

 • Na rynkach towarowych obawy przed inflacją

  Na rynkach towarowych obawy przed inflacją

  W pierwszym tygodniu czerwca sytuacja na rynkach towarowych była zróżnicowana: w odniesieniu do nabywców zarówno metali szlachetnych, jak i przemysłowych, pojawiło się chwilowe zmęczenie, zyskały natomiast zboża, a w szczególności energia. W ujęciu ogólnym indeks towarowy Bloomberg odnotował kolejne dziesięcioletnie maksimum pomimo obaw, że lepsze, niż przewidywano dane makroekonomiczne dotyczące nadmiernie pobudzanej gospodarki amerykańskiej mogą skłonić Rezerwę Federalną do poruszenia tematu ograniczania wsparcia.
 • Traderzy monitorują sytuację

  Traderzy monitorują sytuację

  Cena ropy naftowej spada, a traderzy monitorują sytuację największego amerykańskiego operatora rurociągów Colonial Pipeline- informują maklerzy. Na giełdzie metali LME miedź jest wyceniana w pobliżu rekordowych poziomów. Ryzyko zakłóceń w dostawach metalu sprzyja wzrostowi cen.
 • Rynki surowcowe nie do zatrzymania?

  Rynki surowcowe nie do zatrzymania?

  Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje o 1,5 proc. Niewiele już brakuje do 63 USD za baryłkę. Banki inwestycyjne i analitycy prognozują dalsze wzrosty cen i zacieśnianie sytuacji na rynku paliw - informują maklerzy. Na giełdzie metali LME w Londynie miedź drożeje kolejną sesję - metal kosztuje najwięcej od ponad 9 lat.
 • Miedź najdroższa od ośiu lat, ropa testuje rekordowe poziomy

  Miedź najdroższa od ośiu lat, ropa testuje rekordowe poziomy

  Miedź na LME w Londynie najdroższa od osiu lat, ropa zbliżyła się przejściowo do 64 dol./b. Rosły również rentowności amerykańskich obligacji (30-latki ponownie przebiły poziom 2 proc.). Dzień przebiegał relatywnie spokojnie z uwagi na święta w USA i Chinach. Wzrosty na giełdach w Azji ograniczały kolejne doniesienia o tym, że Chiny rozważają zmniejszenie dostaw minerałów ziem rzadkich do amerykańskich kontrahentów.
 • Gorący początek tygodnia. Srebro bije historyczny rekord

  Gorący początek tygodnia. Srebro bije historyczny rekord

  W zachodniej Europie nowy tydzień na giełdach rozpoczyna się w pozytywnych nastrojach - główne indeksy rosną, po zanotowaniu w ub. tygodniu najmocniejszych tygodniowych spadków od początku IV kw. 2020. Inwestorzy detaliczni "rzucili się" na srebro - kruszec na giełdach wyceniany jest najwyżej od 2013 r. - informują maklerzy. Złoto tymczasem zyskuje 0,9 proc. do 1861,93 dol. za uncję.
 • ​Rynki towarowe: Mocny początek roku podsyca spekulacje związane z supercyklem

  ​Rynki towarowe: Mocny początek roku podsyca spekulacje związane z supercyklem

  Przewidujemy, że ogólna hossa na rynkach towarowych, w wyniku której indeks towarowy Bloomberg w ostatnim kwartale zyskał aż 10 proc., będzie trwać również w 2021 r.
 • Metale przemysłowe i ropa liczą na mocne ożywienie w 2021 r.

  Metale przemysłowe i ropa liczą na mocne ożywienie w 2021 r.

  ​Optymizm w sprawie szczepionki i bodźców w dalszym ciągu powoduje wzrosty na giełdach i winduje ceny surowców, a równocześnie wpływa na spadek kursu dolara.
 • Szczepionka i pogoda zapewniają wsparcie surowcom

  Szczepionka i pogoda zapewniają wsparcie surowcom

  Rynki światowe odczuwają równocześnie negatywne oddziaływanie wzrostu liczby zakażeń koronawirusem i pozytywny wpływ możliwości udostępnienia szczepionki w przyszłym roku. Mimo iż ceny energii i metali przemysłowych, które najwięcej skorzystają na zwiększonej mobilności i ożywieniu gospodarczym, poszły w górę, największe zyski do pewnego stopnia odnotowywać będzie sektor rolny.
 • Rynki towarowe: Nadzieje dotyczące szczepionki kontra obawy związane z wirusem

  Rynki towarowe: Nadzieje dotyczące szczepionki kontra obawy związane z wirusem

  Sektor upraw odnotował kolejne siedemnastomiesięczne maksimum, kontynuując mocną hossę zapoczątkowaną jeszcze w sierpniu. Do najnowszego wzrostu przyczynił się raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, w którym stwierdzono, że zapasy amerykańskiej kukurydzy i soi na koniec roku obrotowego 2020/2021 spadną do najniższego poziomu od siedmiu lat.
 • Surowce hamują w związku z nerwowością wokół wirusa i wyborów

  Surowce hamują w związku z nerwowością wokół wirusa i wyborów

  W minionym tygodniu sektor surowców odnotował gwałtowny odwrót od mocnych zysków generowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy. W kontekście nowej fali zakażeń Covid-19 w Europie i w Stanach Zjednoczonych, jak również w związku z kluczowym pod względem ryzyka zdarzeniem - amerykańskimi wyborami prezydenckimi, przejście inwestorów do defensywy nie jest szczególnie zaskakujące.

Filmy - Rynek surowców (1)

 • 2016 rok nie będzie łaskawy dla rynku surowców

  W ciągu najbliższych 12 miesięcy rynki surowcowe powinny zanotować swoje długoterminowe minima, po czym możliwe jest przejście do tendencji wzrostowej – uważa Adam Dakowicz z AgioFunds TFI. Dotychczasowa słabość surowców wynika przede wszystkim ze znacznej nadpodaży oraz słabości popytu. Rynkom nie sprzyjał także dolar amerykański. – Notowania surowców są w tej chwili pod wpływem trzech czynników. Pierwszy to jest fundamentalna nadpodaż surowców. Mieliśmy dobre 10 lat, kiedy ceny surowców utrzymywały się na wysokim poziomie, dlatego wiele firm wydobywczych doinwestowało w moce wytwórcze, a te dziś są zdecydowanie większe, niż wynosi bieżące zapotrzebowanie – mówi Adam Dakowicz, prezes zarządu AgioFunds TFI. Oprócz nadpodaży surowców, ekspert zwraca także uwagę na relatywną siłę dolara amerykańskiego oraz ogólną słabość światowej gospodarki. Silna waluta Stanów Zjednoczonych wpływa bowiem negatywnie na wycenę poszczególnych aktywów. Natomiast słabe tempo wzrostu globalnego PKB sprawia, że popyt na surowce pozostaje niski.