rynek ropy

Artykuły - Rynek ropy (201)

 • Blokada Kanału Sueskiego pogłębi problemy koniecznie alternatywne warianty

  Blokada Kanału Sueskiego pogłębi problemy koniecznie alternatywne warianty

  ​Pandemia wywołała chaos w transporcie morskim, którym przewożone jest 80 proc. towarów na świecie. Koszt wysyłki kontenera wzrósł ponad czterokrotnie, gwałtownie zwiększył się popyt na import z Azji, porty są zatkane - informuje CNN. Zdaniem ekspertów, blokada Kanału Sueskiego tylko pogłębi te problemy dlatego należy rozwijać alternatywne warianty strategicznych szlaków światowych, takich jak Północna Droga Morska, wiodąca przez rosyjską Arktykę.
 • Rynek ropy obserwuje Kanał Sueski

  Rynek ropy obserwuje Kanał Sueski

  Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA spadają o prawie 2 proc. po wzroście amerykańskich zapasów surowca i jego produktów. Inwestorzy monitorują wysiłki podejmowane w celu usunięcia statku blokującego Kanał Sueski - informują maklerzy.
 • Nowy kontrakt PKN Orlen z Rosneftem

  Nowy kontrakt PKN Orlen z Rosneftem

  PKN Orlen zawarł nową dwuletnią umowę z Rosneftem, która przewiduje dostawy 3,6 mln ton ropy rocznie, czyli 300 tys. ton surowca miesięcznie - poinformował we wtorek koncern. Dotychczasowy kontrakt, obowiązujący do 31 stycznia br., zakładał dostawy ropy na poziomie 5,4-6,6 mln ton rocznie.
 • Rynek ropy odżywa powoli

  Rynek ropy odżywa powoli

  Rynki ropy nie wrócą zapewne w tym roku do poziomów sprzed pandemii, ale popyt częściowo się odrodzi. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) szacuje, że globalne zapotrzebowanie na ropę wzrośnie w tym roku o 5,5 mln baryłek dziennie, do 96,6 mln baryłek dziennie. Na razie Covid-19 wciąż daje o sobie znać, zmuszając rządy poszczególnych krajów do wprowadzania obostrzeń. Rynki liczą jednak, że dzięki szczepionce od połowy roku sytuacja się uspokoi.
 • Surowce: Obawy o popyt i OPEC

  Surowce: Obawy o popyt i OPEC

  ​Ceny ropy w USA spadły na wprowadzane w Stanach Zjednoczonych ostrzejsze restrykcje w walce z pandemią koronawirusa i spory w OPEC+ w sprawie wielkości dostaw ropy - informują maklerzy.
 • Ropa obawia się huraganu Delta, miedź strajków

  Ropa obawia się huraganu Delta, miedź strajków

  Ropa na giełdzie paliw w N.Jorku nieznacznie drożeje, uwaga inwestorów kieruje się na doniesienia dotyczące huraganu Delta. Na rynku miedzi uwaga inwestorów skierowana jest na Chile i zagrożenie związane z możliwymi zakłóceniami dostaw.
 • Surowce: Ropa wyceniana blisko 5-miesięcznego maksimum

  Surowce: Ropa wyceniana blisko 5-miesięcznego maksimum

  Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw są blisko 5-miesięcznego maksimum. Amerykańskie zapasy tego surowca spadły w ub. tygodniu ponad dwukrotnie mocniej niż się spodziewano - informują maklerzy.
 • Rynek ropy: Sankcje wobec irańskich tankowców

  Rynek ropy: Sankcje wobec irańskich tankowców

  Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na kapitanów pięciu tankowców które z irańską ropą przybyły do Wenezueli. Zdaniem ekspertów, kryzys paliwowy zaostrzył się w ostatnich miesiącach. Na czarnym rynku litr benzyny kosztuje ok. 3 dolarów, u kontrolowanego przez państwo dystrybutora jest niemal darmowa. Obecnie płaca minimalna w Wenezueli wynosi ok. 4,6 dolarów miesięcznie.
 • W wakacje paliwa będą tańsze niż rok wcześniej

  W wakacje paliwa będą tańsze niż rok wcześniej

  Rynek ropy jest dynamiczny, wrażliwy m.in. na nowe informacje dotyczące zachorowań na koronawirusa. Zdaniem ekspertów jest szansa, że cena surowca ustabilizuje się w przedziale 35-42 dol. za baryłkę. Paliwa mogą jeszcze trochę podrożeć, ale w krótkim terminie raczej nie dojdą do 5 zł. W wakacje na stacjach powinno być taniej niż przed rokiem.
 • Ropa naftowa czeka na OPEC plus

  W ostatnim tygodniu maja obrót surowcami był zróżnicowany. Maj okazał się miesiącem powrotu do życia wielu rynków po odnotowanym w I kwartale załamaniu związanym z COVID-19. Dziś kluczowa decyzja krajów OPEC+ w sprawie przedłużenia obecnych ustaleń ws. cięć dostaw ropy - informują maklerzy.