rynek pracy w Polsce

Artykuły - Rynek pracy w Polsce (72)

 • Elżbieta Rafalska uspokaja w sprawie wolnych niedziel w handlu

  Elżbieta Rafalska uspokaja w sprawie wolnych niedziel w handlu

  Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zapewnia, że ograniczenie handlu w niedziele nie zaszkodzi rynkowi pracy. 11 marca będzie pierwszym dniem, kiedy na mocy nowych przepisów sklepy będą zamknięte.
 • W 2017 roku zatrudniono o 36 proc. Ukraińców więcej

  W 2017 roku zatrudniono o 36 proc. Ukraińców więcej

  W 2017 roku zostało wydanych ponad 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, o 39 proc. więcej niż w poprzednim roku - wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
 • Kaufland: W ciągu dwóch lat minimalna pensja wzrosła o 700 zł brutto

  Kaufland: W ciągu dwóch lat minimalna pensja wzrosła o 700 zł brutto

  Rynek pracy w Polsce jest wymagający dla pracodawców, a stały rozwój sieci Kaufland wiąże się z rekrutacją nowych pracowników. Prowadzimy 185 procesów rekrutacyjnych na stanowiska różnego szczebla. Znaczna część rekrutacji związana jest z nowo otwieranymi marketami oraz z rozbudową naszych centrów logistycznych. Poszukujemy także pracowników do naszej centrali we Wrocławiu - poinformowało biuro prasowe Kaufland Polska Markety Sp. z o.o. Sp. k.
 • Ukraina reformuje system emerytalny

  Ukraina reformuje system emerytalny

  Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła ostatnunio w pierwszym czytaniu ustawę o reformie emerytalnej, której przeprowadzenie jest jednym z warunków wydzielenia kolejnej transzy pomocy od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).
 • Polacy chcą powrotu emigrantów zarobkowych

  Polacy chcą powrotu emigrantów zarobkowych

  Coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników sprawiają, że pracodawcy muszą szukać ich poza granicami kraju. Jak pokazują badania Work Service, aż trzy czwarte Polaków najchętniej przyciągnęłoby na rynek pracy swoich rodaków będących na emigracji. Jedna trzecia uważa, że należy zatrudniać osoby ze Wschodu, a 3 na 10 badanych twierdzi, że Polska powinna zachęcić do przyjazdu obywateli innych krajów Unii Europejskiej. To pokazuje, że nasi rodacy są coraz bardziej świadomi niedoborów na rynku pracy i widzą potrzebę sięgnięcia po osoby z zewnątrz.
 • "Puls Biznesu": Społeczeństwo coraz starsze, imigranci nie uratują sytuacji na rynku pracy

  "Puls Biznesu": Społeczeństwo coraz starsze, imigranci nie uratują sytuacji na rynku pracy

  ​Społeczeństwo się starzeje, a migranci zarobkowi nie naprawią sytuacji w kraju. Ich liczba znacznie się zwiększyła od wybuchu konfliktu na Ukrainie - podaje "Puls Biznesu". W zeszłym roku pojawiło się ponad milion dwieście tysięcy ofert pracy dla sąsiadów zza wschodniej granicy. W tym roku wynik będzie prawdopodobnie wyższy.
 • Pracodawcy coraz mniejszą wagę przywiązują do wykształcenia

  Pracodawcy coraz mniejszą wagę przywiązują do wykształcenia

  Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z konkretnym fachem w ręku. Pracodawcy coraz mniejszą wagę przywiązują do wykształcenia, dużo bardziej liczą się dla nich umiejętności i doświadczenie – przekonuje Natalia Bogdan, prezes agencji pracy Jobhouse.
 • Zasoby pracy w Polsce systematycznie maleją od 2013 roku - NBP

  ​Od 2013 r. systematycznie maleją zasoby pracy w Polsce; negatywnym skutkom tego zjawiska mógłby przeciwdziałać wzrost aktywności zawodowej - wynika z opublikowanego w czwartek raportu NBP poświęconego badaniu ankietowemu rynku pracy (BARP).
 • Rynek Pracy Specjalistów w II kw. 2016 roku

  Rynek Pracy Specjalistów w II kw. 2016 roku

  W II kwartale 2016 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 127 621 ofert pracy. Oznacza to 16,5% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do analogicznego kwartału w ubiegłym roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki.
 • ​Rynek pracy ma dość dyplomów wyższych uczelni. Szkolnictwo zawodowe czeka renesans

  ​Rynek pracy ma dość dyplomów wyższych uczelni. Szkolnictwo zawodowe czeka renesans

  Branża usługowa oferuje młodym ludziom znacznie więcej możliwości zatrudnienia niż sektor korporacyjny, który generuje zaledwie 20 procent przychodów w państwie. W związku z tym eksperci przewidują, że niedobór pracowników z wykształceniem zawodowym obniży się w ciągu 5-7 lat.

Filmy - Rynek pracy w Polsce (48)

 • Jak nie wpaść w długi po stracie pracy?

  Jak pokazuje badanie Kantar TNS, przeprowadzone na zlecenie KRUK S.A., blisko 40% przebadanych pracowników w Polsce miało przerwę w zatrudnieniu w ciągu ostatnich 3 lat. Utrata pracy jest częstym powodem zadłużenia. Są jednak grupy zawodowe, które radzą sobie w takich sytuacjach. Stopa bezrobocia na koniec 2017 roku wynosiła 6,5% (wg danych GUS). To nie oznacza jednak braku przerw w zatrudnieniu – szczególnie w przypadku niektórych grup zawodowych.
 • Polacy chcą się zwalniać? 1/3 Polaków rozważa zmianę pracy

  Co piąty Polak w ostatnim półroczu zmienił pracę, co czwarty – zmienił stanowisko. Rotacji pracowników może być więcej, bo ponad 1/3 Polaków rozważa zmianę pracy w ciągu pół roku. Co ciekawe pracodawcę częściej zmieniały kobiety (24%), niż mężczyźni (17%). Zmiana stanowiska częściej obejmowała natomiast mężczyzn (26%) niż kobiety (24%).
 • Szumlewicz: Polacy pracują ciężko, długo i za małe pieniądze

  Rząd się zmienił, partia rządząca się zmieniła, natomiast propaganda się nie zmieniła. Dzisiaj również słyszymy o tym, że jest dobra zmiana, że żyje się coraz lepiej, że władza się zajęła normalnym człowiekiem, natomiast jak przyjrzeć się wskaźnikom społecznym, jakości życia, rynkowi pracy, to się okaże, że niestety bardzo duża część Polaków i Polek żyje w biedzie – komentuje publicysta Piotr Szumlewicz.
 • Kto straci na wzroście wynagrodzeń?

  Wynagrodzenia rosną w rekordowym tempie. To już o ponad 7 proc. rocznie. Czy możliwy jest ponad 10-procentowy wzrost w 2018 r.? I kto na tym zyska, a kto straci? - Patrząc na ostatnich 20-15 lat, to tempo wzrostu wynagrodzeń zostało trochę w tyle za wzrostem PKB - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.Czy 10 proc. wzrostu w 2018 r. jest możliwe? - Ja zakładam, że to będzie nieco powyżej 7 proc. - ocenia dr P.Kwiecień. - W Rumunii czy na Węgrzech wynagrodzenia wystrzeliły jeszcze bardzie, u nas ten wzrost tłumił napływ pracowników z Ukrainy, ale pracodawcy coraz bardziej obawiają się napięć na rynku pracy.