rynek pracy w Polsce

Artykuły - Rynek pracy w Polsce (54)

 • Badanie Pracuj.pl - specjaliści 50+ w pracy

  Badanie Pracuj.pl - specjaliści 50+ w pracy

  Sytuacja pracowników 50+ na rynku pracy to ważny temat, zasługujący na szczególną uwagę. W obliczu konsekwencji pandemii koronawirusa analitycy Pracuj.pl zbadali dwa zjawiska związane z tą grupą - jej wizerunek w oczach współpracowników oraz kluczowe kwestie, których szuka ona w życiu zawodowym.
 • Rynek pracy: Jesienią możliwe grupowe zwolnienia

  Rynek pracy: Jesienią możliwe grupowe zwolnienia

  Poważne problemy na rynku pracy mogą się zacząć jesienią - możliwe są zwolnienia grupowe. W tym roku nie ma też co liczyć na wzrost płac.
 • Raport: Prognozy rekrutacyjne firm najsłabsze od ponad 10 lat

  Raport: Prognozy rekrutacyjne firm najsłabsze od ponad 10 lat

  Prognoza netto zatrudnienia dla Polski na III kwartał 2020 roku wynosi -6 proc. - wynika z badania Manpower. "Zgodnie z deklaracjami polskich firm 6 proc. od lipca do września zamierza rekrutować nowych pracowników, 11 proc. myśli o redukcji etatów, 72 proc. nie przewiduje zmian, a 11 proc. nie wie, jakie są plany personalne w ich organizacji na najbliższe miesiące" - napisano w badaniu.
 • Koronawirus w Polsce. ​Rynek pracy dopiero odczuje efekt pandemii - BIEC

  Koronawirus w Polsce. ​Rynek pracy dopiero odczuje efekt pandemii - BIEC

  Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oceniło w poniedziałek, że rynek pracy dopiero odczuje efekt pandemii koronawirusa. Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w marcu nie zmienił wartości.
 • Awanse i podwyżki w oczach Polaków. Warto doceniać pracownika

  Awanse i podwyżki w oczach Polaków. Warto doceniać pracownika

  ​Podwyżki, premie i awanse to według Polaków zdecydowanie najlepsze formy docenienia ich pracy przez przełożonych - wynika z najnowszego raportu Pracuj.pl. Według badań, rozwój kariery i wzrost zarobków są ważne szczególnie dla osób z młodszych pokoleń, często gotowych w tym celu do zmiany specjalizacji. Niezależnie od wieku, Polacy stawiają jednak wyraźną granicę między życiem prywatnym, a zawodowym.
 • Eksperci: Nie będzie exodusu pracowników ukraińskich z Polski

  Eksperci: Nie będzie exodusu pracowników ukraińskich z Polski

  ​Nowe przepisy niemieckie o imigracji wykwalifikowanej siły roboczej jedynie uchylają drzwi na niemiecki rynek pracy, nie powinny doprowadzić do exodusu pracowników ukraińskich z Polski - uważają eksperci.
 • Trzy pokolenia pracowników - trzy różne grupy problemów

  Trzy pokolenia pracowników - trzy różne grupy problemów

  Wśród prawie 16,5 mln pracujących znajdują się przedstawiciele trzech różnych pokoleń - X, Y i Z. Każde pokolenie ma inne potrzeby zdrowotne, naprzeciw którym powinni wyjść pracodawcy. Wybierając grupowe ubezpieczenie zdrowotne, przedsiębiorcy powinni zadbać o zestaw konsultacji i badań profilaktycznych odpowiedni dla każdej grupy wiekowej.
 • Braki kadrowe, rosnące koszty pracy i surowców - jak wpłyną na inwestycje drogowo-kolejowe?

  Braki kadrowe, rosnące koszty pracy i surowców - jak wpłyną na inwestycje drogowo-kolejowe?

  Często stawiane jest pytanie o sytuację, jaka panuje na rynku robót infrastrukturalnych - kolejowych i drogowych. Jest ono aktualne zwłaszcza po podjęciu pierwszej zauważalnej decyzji przez dużego wykonawcę - firmę Astaldi.
 • Sytuacja na rynku pracy może wywołać konflikty społeczne

  Sytuacja na rynku pracy może wywołać konflikty społeczne

  Liczba wolnych miejsc pracy to już 160 tys. Będziemy musieli zatrudniać coraz więcej cudzoziemców, zwłaszcza, że obniżyliśmy wiek emerytalny.
 • Rynek pracy na historycznych szczytach

  Rynek pracy na historycznych szczytach

  Niemal 90 proc. Polaków jest spokojnych o swoje miejsce zatrudnienia, a 6 na 10 oczekuje dalszych podwyżek w nadchodzących miesiącach. Rynek pracy jest na historycznych szczytach. Poziom bezrobocia plasuje się bardzo nisko, za to widzimy rekordowy popyt na pracowników. Obecnie ponad 45 proc. firm planuje rekrutacje, co jest najwyższym wynikiem od 5 lat.

Filmy - Rynek pracy w Polsce (55)

 • Premia za pozostanie na rynku pracy jest potrzebna

  Wskaźnik aktywności zawodowej mamy w Polsce wyjątkowo niski. To negatywnie wpłynie na wysokość emerytur. Obniżając wiek przejścia na emeryturę wybraliśmy, że sytuacja będzie coraz gorsza. I to nie tylko dla emerytów. W Polsce wskaźnik aktywności zawodowej to 56,1 proc. Tyle właśnie Polaków w wieku 15+ pracuje. Kiepskie perspektywy dla polskiego systemu emerytalnego nie wynikają więc tylko z sytuacji demograficznej w przyszłości.Niska aktywność zawodowa nie jest jednak tylko jednoznacznie negatywna, bo ze względu na aspiracje zawodowe należymy do wyjątkowych krajów w UE pod względem liczby osób studiujących.- Jest jednak polską specyfiką, że okres studiów to nie są lata, gdy jednocześnie studiujemy i pracujemy - mówi w rozmowie z MarketNews24 Monika Fedorczuk, ekspert ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan.
 • Zerowy PIT do 26 roku życia ma zatrzymać w Polsce młodych pracowników

  W czerwcu bieżącego roku rząd wprowadził ustawę zerowego PITu dla młodych. Oznacza to, że po złożeniu oświadczenia, pracownicy poniżej 26 roku życia zwolnieni są z płacenia podatku od swojego dochodu. Mimo negatywnych prognoz przeciwników ustawy, zwolnienie młodych z podatku PIT nie odbije się znacząco na wpływie do budżetu. Przewidywana luka we wpływach z PITu wynosi między 2 a 2,5 miliarda złotych – co przy ponad stu miliardowym wpływie do budżetu państwa i budżetów samorządowych nie jest znaczącą stratą. Zostanie ona dodatkowo zamortyzowana dzięki rosnącym płacom – a także przez to, jak wygląda w Polsce struktura wynagrodzeń. Młodzi pracownicy zarabiają dużo mniej, niż osoby starsze stażem. Taka korelacja wynagrodzeń, a co za tym idzie małe zarobki i brak bezpieczeństwa finansowego, prowadzi do masowych emigracji w tej grupie wiekowej. I to temu problemowi ma zaradzić ustawa o zerowym podatku dochodowym.
 • Co czwarta osoba w wieku produkcyjnym jest bierna zawodowo

  Największym wyzwaniem rynku pracy, na którym sytuacja jest najlepsza od 28 lat, pozostaje niska aktywność zawodowa – podkreślają eksperci Instytutu Badań Strukturalnych. To zjawisko szczególnie silne wśród kobiet po 50 roku życia, osób o niskich kwalifikacjach i osób niepełnosprawnych, ale dotyka także młodych ludzi, przed 34 rokiem życia. Zdaniem ekspertów potrzeba działań, które zachęcą osoby w wieku okołoemerytalnym do pozostawania na rynku pracy, ale też wsparcia przy powrocie kobiet na rynek pracy czy w podnoszeniu kwalifikacji.
 • Szumlewicz: Rząd mówi, że coraz więcej zarabiamy, ale wielu z nas to nie dotyczy

  „Zaczynają się wakacje, ale dla większości z nas nie jest to okres urlopu, ale jest to czas bardzo ciężkiej, bardzo męczącej, wyczerpującej, bardzo często również niskopłatnej pracy” – publicysta Piotr Szumlewicz komentuje rynek pracy w Polsce.