rynek pracy w Polsce

Artykuły - Rynek pracy w Polsce (80)

 • Braki kadrowe, rosnące koszty pracy i surowców - jak wpłyną na inwestycje drogowo-kolejowe?

  Braki kadrowe, rosnące koszty pracy i surowców - jak wpłyną na inwestycje drogowo-kolejowe?

  Często stawiane jest pytanie o sytuację, jaka panuje na rynku robót infrastrukturalnych - kolejowych i drogowych. Jest ono aktualne zwłaszcza po podjęciu pierwszej zauważalnej decyzji przez dużego wykonawcę - firmę Astaldi.
 • Sytuacja na rynku pracy może wywołać konflikty społeczne

  Sytuacja na rynku pracy może wywołać konflikty społeczne

  Liczba wolnych miejsc pracy to już 160 tys. Będziemy musieli zatrudniać coraz więcej cudzoziemców, zwłaszcza, że obniżyliśmy wiek emerytalny.
 • Rynek pracy na historycznych szczytach

  Rynek pracy na historycznych szczytach

  Niemal 90 proc. Polaków jest spokojnych o swoje miejsce zatrudnienia, a 6 na 10 oczekuje dalszych podwyżek w nadchodzących miesiącach. Rynek pracy jest na historycznych szczytach. Poziom bezrobocia plasuje się bardzo nisko, za to widzimy rekordowy popyt na pracowników. Obecnie ponad 45 proc. firm planuje rekrutacje, co jest najwyższym wynikiem od 5 lat.
 • Polska: Aktywność zawodowa osób 55+ jedna z najniższych w OECD

  Polska: Aktywność zawodowa osób 55+ jedna z najniższych w OECD

  Polska nadal zajmuje 30. miejsce spośród 35 krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Aktywność zawodowa osób 55+ w naszym kraju, jest jedną z najniższych w OECD. Wyższa stopa zatrudniania w tej grupie oznaczałaby wzrost PKB nawet o 66 mld dol. Najlepsze miejsce w rankingu - niezmienne mają Islandia, Nowa Zelandia i Izrael.
 • Elżbieta Rafalska uspokaja w sprawie wolnych niedziel w handlu

  Elżbieta Rafalska uspokaja w sprawie wolnych niedziel w handlu

  Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zapewnia, że ograniczenie handlu w niedziele nie zaszkodzi rynkowi pracy. 11 marca będzie pierwszym dniem, kiedy na mocy nowych przepisów sklepy będą zamknięte.
 • W 2017 roku zatrudniono o 36 proc. Ukraińców więcej

  W 2017 roku zatrudniono o 36 proc. Ukraińców więcej

  W 2017 roku zostało wydanych ponad 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, o 39 proc. więcej niż w poprzednim roku - wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
 • Kaufland: W ciągu dwóch lat minimalna pensja wzrosła o 700 zł brutto

  Kaufland: W ciągu dwóch lat minimalna pensja wzrosła o 700 zł brutto

  Rynek pracy w Polsce jest wymagający dla pracodawców, a stały rozwój sieci Kaufland wiąże się z rekrutacją nowych pracowników. Prowadzimy 185 procesów rekrutacyjnych na stanowiska różnego szczebla. Znaczna część rekrutacji związana jest z nowo otwieranymi marketami oraz z rozbudową naszych centrów logistycznych. Poszukujemy także pracowników do naszej centrali we Wrocławiu - poinformowało biuro prasowe Kaufland Polska Markety Sp. z o.o. Sp. k.
 • Ukraina reformuje system emerytalny

  Ukraina reformuje system emerytalny

  Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła ostatnunio w pierwszym czytaniu ustawę o reformie emerytalnej, której przeprowadzenie jest jednym z warunków wydzielenia kolejnej transzy pomocy od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).
 • Polacy chcą powrotu emigrantów zarobkowych

  Polacy chcą powrotu emigrantów zarobkowych

  Coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników sprawiają, że pracodawcy muszą szukać ich poza granicami kraju. Jak pokazują badania Work Service, aż trzy czwarte Polaków najchętniej przyciągnęłoby na rynek pracy swoich rodaków będących na emigracji. Jedna trzecia uważa, że należy zatrudniać osoby ze Wschodu, a 3 na 10 badanych twierdzi, że Polska powinna zachęcić do przyjazdu obywateli innych krajów Unii Europejskiej. To pokazuje, że nasi rodacy są coraz bardziej świadomi niedoborów na rynku pracy i widzą potrzebę sięgnięcia po osoby z zewnątrz.
 • "Puls Biznesu": Społeczeństwo coraz starsze, imigranci nie uratują sytuacji na rynku pracy

  "Puls Biznesu": Społeczeństwo coraz starsze, imigranci nie uratują sytuacji na rynku pracy

  ​Społeczeństwo się starzeje, a migranci zarobkowi nie naprawią sytuacji w kraju. Ich liczba znacznie się zwiększyła od wybuchu konfliktu na Ukrainie - podaje "Puls Biznesu". W zeszłym roku pojawiło się ponad milion dwieście tysięcy ofert pracy dla sąsiadów zza wschodniej granicy. W tym roku wynik będzie prawdopodobnie wyższy.

Filmy - Rynek pracy w Polsce (50)

 • Zarabiamy coraz więcej, ale wciąż nie chcemy o tym rozmawiać

  Średnia płaca w pierwszym kwartale 2018 r. wynosiła w Polsce 4620 zł brutto. To o 6 p.p. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. 3500 zł to z kolei wartość mediany – połowa Polaków zarabiała od tej kwoty więcej, a połowa mniej. Ciągle mamy jednak duże rozwarstwienie zarobków pomiędzy różnymi grupami zawodowymi, regionami, a także ze względu na płeć. Być może jest to jedna z przyczyn, dla których mówimy o swoich wynagrodzeniach tak rzadko.
 • Coraz chętniej wybieramy pracę w kraju zamiast emigrować

  Wynagrodzenia rosną szybko. Sytuacja na runku pracy jest korzystna dla pracowników. Mniej Polaków myśli o emigracji zarobkowej. - 40 proc. badanych Polaków ocenia, że ma atrakcyjną pracę w Polsce, to o 5 proc. więcej niż rok wcześniej - mówi w rozmowie z MarketNews24 Andrzej Kubisiak, dyrektor Zespołu Analiz i Komunikacji Work Service SA. -3/4 Polaków nie ma w planach emigracji zarobkowej.Dla 14 proc. badanych znajomość języka obcego jest barierą zniechęcającą do emigracji zarobkowej. Tylko 5 proc. planujących wyjazd obawia się, że będą źle traktowani jako cudzoziemcy.
 • Jak nie wpaść w długi po stracie pracy?

  Jak pokazuje badanie Kantar TNS, przeprowadzone na zlecenie KRUK S.A., blisko 40% przebadanych pracowników w Polsce miało przerwę w zatrudnieniu w ciągu ostatnich 3 lat. Utrata pracy jest częstym powodem zadłużenia. Są jednak grupy zawodowe, które radzą sobie w takich sytuacjach. Stopa bezrobocia na koniec 2017 roku wynosiła 6,5% (wg danych GUS). To nie oznacza jednak braku przerw w zatrudnieniu – szczególnie w przypadku niektórych grup zawodowych.
 • Polacy chcą się zwalniać? 1/3 Polaków rozważa zmianę pracy

  Co piąty Polak w ostatnim półroczu zmienił pracę, co czwarty – zmienił stanowisko. Rotacji pracowników może być więcej, bo ponad 1/3 Polaków rozważa zmianę pracy w ciągu pół roku. Co ciekawe pracodawcę częściej zmieniały kobiety (24%), niż mężczyźni (17%). Zmiana stanowiska częściej obejmowała natomiast mężczyzn (26%) niż kobiety (24%).