rynek pracy

Artykuły - Rynek pracy (882)

 • Bezrobocie spadnie do 5 proc. i to jest kłopot dla polskiej gospodarki

  Bezrobocie spadnie do 5 proc. i to jest kłopot dla polskiej gospodarki

  Rok 2018 zaczęliśmy z liczbą wolnych miejsc pracy (w firmach zatrudniających co najmniej 1 osobę) wynoszącą 117,8 tys. W porównaniu z IV kwartałem 2016 r. liczba wolnych miejsc pracy była wyższa o 39,8 tys., tj. o 51,1 proc.
 • Wkrótce będziemy walczyć o pracowników nawet z Niemcami? Podwyżki płac to kwestia czasu

  Wkrótce będziemy walczyć o pracowników nawet z Niemcami? Podwyżki płac to kwestia czasu

  Ukraińcy zasypali wiele luk na naszym rynku. Ale problemy ze znalezieniem rąk do pracy są tak duże, że firmy podnoszą pensje Polakom. Dwucyfrowe dynamiki wzrostu płac w przedsiębiorstwach to już tylko kwestia czasu.
 • Rynek pracy w Wielkiej Brytanii: W sektorze opieki nie zabraknie stanowisk

  Rynek pracy w Wielkiej Brytanii: W sektorze opieki nie zabraknie stanowisk

  Zmiany demograficzne w Europie istotnie wpływają na zatrudnienie. Proces starzenia się społeczeństw oznacza rosnące zapotrzebowanie na nowe kompetencje, m.in. w obszarze profesjonalnej opieki nad seniorami. Wielka Brytania jest jednym z tych krajów, w których wykwalifikowani w opiece specjaliści z Polski mogą liczyć na zatrudnienie, legalną pracę i wysokie zarobki. Nawet 9 tysięcy złotych mogą zarobić opiekunowie z Polski w trakcie 6-tygodniowego wyjazdu.
 • Potrzeba 500 tys. cudzoziemców rocznie na polskim rynku pracy

  Potrzeba 500 tys. cudzoziemców rocznie na polskim rynku pracy

  Od stycznia 2018 roku rząd wprowadził udogodnienia związane z zatrudnianiem cudzoziemców na rynku polskim. Niestety nie ułatwiają one tego zadania przedsiębiorcom. Nadal istnieje problem na poziomie urzędów wojewódzkich, gdzie często nie starcza środków finansowych, a procedury są bardzo mocno wydłużone.
 • Jak praca to tylko lokalnie, migracje tylko za granicę

  Jak praca to tylko lokalnie, migracje tylko za granicę

  Blisko połowa Polaków chce dojeżdżać do pracy nie dalej niż 15 km, z kolei co trzeci twierdzi, że mógłby przemieścić się od 15 do 50 km – wynika z danych Kantar Millward Brown dla Work Service. Na przestrzeni dwóch i pół roku ponad 30 tys. bezrobotnych skorzystało z bonu na zasiedlenie.
 • Płace w tym roku przyspieszą?

  Płace w tym roku przyspieszą?

  Rekordowo niskie poziomy bezrobocia, a także kurczące się zasoby kadrowe na rynku będą przekładać się na wzmożoną konkurencję o pracowników i to zarówno tych obecnych, jak i potencjalnych. W ubiegłym roku już 51% firm odczuło trudności rekrutacyjne, a wiele z nich doświadczyło presji płacowej ze strony swoich załóg. Z badań Work Service wynika, że 53% Polaków oczekuje podwyżek wynagrodzeń.
 • Rafalska: Do końca grudnia do ZUS wpłynęło ponad 424 tys. wniosków emerytalnych

  Rafalska: Do końca grudnia do ZUS wpłynęło ponad 424 tys. wniosków emerytalnych

  - Ponad 424 tys. wniosków emerytalnych, wynikających z obniżenia wieku emerytalnego, przyjął do końca grudnia ZUS - poinformowała w środę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Wpływ przywrócenia wieku emerytalnego na rynek pracy nie był tak silny, jak to wstępnie szacowano - podkreśliła.
 • Niemiecka gospodarka przeżywa złote lata. Znakomite widoki też na 2018 rok

  Niemiecka gospodarka przeżywa złote lata. Znakomite widoki też na 2018 rok

  Eksperci przewidują na 2018 rok setki tysięcy nowych miejsc pracy w Niemczech, co znowu polepszy i tak już znakomitą sytuację na rynku. Świetnie mają się też niemieckie firmy. Jedyną bolączką jest brak fachowców.
 • Kaufland: W ciągu dwóch lat minimalna pensja wzrosła o 700 zł brutto

  Kaufland: W ciągu dwóch lat minimalna pensja wzrosła o 700 zł brutto

  Rynek pracy w Polsce jest wymagający dla pracodawców, a stały rozwój sieci Kaufland wiąże się z rekrutacją nowych pracowników. Prowadzimy 185 procesów rekrutacyjnych na stanowiska różnego szczebla. Znaczna część rekrutacji związana jest z nowo otwieranymi marketami oraz z rozbudową naszych centrów logistycznych. Poszukujemy także pracowników do naszej centrali we Wrocławiu - poinformowało biuro prasowe Kaufland Polska Markety Sp. z o.o. Sp. k.
 • W Niemczech mieszka 783 tys. Polaków

  W Niemczech mieszka 783 tys. Polaków

  W Niemczech mieszka 4,3 mln cudzoziemców pochodzących z krajów Uni Europejskiej. Najliczniejszą wśród nich grupę stanowią Polacy - jest ich 783 tys. - zapowiedział w piątek w Berlinie wiceszef Federalnego Urzędu Statystycznego DESTATIS Georg Thiel.

Filmy - Rynek pracy (101)

 • Podwyżka albo się zwalniam. Ponad 60% z nas oczekuje podniesienia wynagrodzeń

  Ponad 40% firm planuje rekrutacje w nadchodzącym kwartale, a jedynie 3% redukcje etatów. Dlatego nie powinno dziwić, że ponad 84% Polaków jest spokojnych o swoje miejsce zatrudnienia, a rekordowa pula 61,5% pracowników oczekuje w nadchodzących miesiącach podniesienia poziomów wynagrodzeń – wynika z najnowszej, dziewiątej już edycji „Barometru Rynku Pracy” przygotowanego przez Work Service S.A.
 • Rynek pracy w UK: w sektorze opieki nie zabraknie stanowisk

  Zmiany demograficzne w Europie istotnie wpływają na zatrudnienie. Proces starzenia się społeczeństw oznacza rosnące zapotrzebowanie na nowe kompetencje w m.in. w obszarze profesjonalnej opieki nad seniorami. Wielka Brytania jest jednym z tych krajów, w których wykwalifikowani w opiece specjaliści z Polski mogą liczyć zatrudnienie, legalną pracę i wysokie zarobki. Nawet 9 tysięcy złotych mogą zarobić opiekunowie z Polski w trakcie 6 tygodniowego wyjazdu.
 • Wysoka pensja to dla nich za mało. Millenialsi żądają benefitów

  W pracy wysoka pensja to dla nich za mało, millenialsi od przełożonych oczekują motywacji i zaangażowania. Niezwykle ważne są również elementy pozapłacowe - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden. Do 2025 roku 75 proc. pracowników na świecie będą stanowili przedstawiciele millenialsów. – Z naszego doświadczenia wynika, że coraz większe znaczenie, szczególnie dla osób pracujących na umowie o dzieło czy zlecenie, a tych przecież w grupie młodych osób nie brakuje, ma ubezpieczenie grupowe. Jest ono zawierane przez pracodawców w imieniu pracowników – mówi Michał Jakubowski, dyrektor ds. Klientów Korporacyjnych w Nationale-Nederlanden TUnŻ.
 • Instytucje finansowe nie są już w stanie przyciągać pracowników tylko wysoką pensją

  Zróżnicowane świadczenia dodatkowe, elastyczne godziny pracy, możliwość wykonywania obowiązków zdalnie, łatwiejsza droga awansu, łagodniejsze wymagania co do stroju – praca w instytucjach finansowych staje się coraz mniej sformalizowana. Nic dziwnego, konkurencja na rynku powoduje, że nie mogą one już rywalizować o pracowników wyłącznie wysokością wynagrodzenia.