rynek pracy

Artykuły - Rynek pracy (917)

 • Bezrobocie rośnie. Tym razem to bardzo dobra informacja

  Bezrobocie rośnie. Tym razem to bardzo dobra informacja

  Pierwszy raz od niemal trzech lat wzrosło w Polsce bezrobocie. Coś, co zwykle brzmi złowieszczo, tym razem stanowi dobrą informację, ze względu na rosnący w tym samym czasie poziom zatrudnienia i aktywności zawodowej, które jednocześnie osiągnęły wieloletnie rekordy - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Obecny rynek pracy wymaga innego spojrzenia

  Obecny rynek pracy wymaga innego spojrzenia

  - Dzisiejszy rynek pracy wymaga innego spojrzenia m.in. na Urzędy Pracy i innego działania tych służb, potrzebna jest również większa elastyczność form zatrudnienia - uznali eksperci biorący udział w konferencji Lewiatana "Praca 4.0. Człowiek - technologia - prawo".
 • "Die Welt": Strach przed "polskim hydraulikiem" nieuzasadniony

  "Die Welt": Strach przed "polskim hydraulikiem" nieuzasadniony

  Strach ma wielkie oczy: obawy Niemców przed "polskim hydraulikiem" okazały się nieuzasadnione. To właśnie wschodnie Niemcy najwięcej skorzystały na otwarciu rynku pracy - twierdzi instytut RWI w Essen.
 • Polskie bezrobocie jest inne niż w Europie

  Polskie bezrobocie jest inne niż w Europie

  ​Polski rynek pracy i bezrobocie różnią się od sytuacji w wielu krajach. Wiele osób nie jest zainteresowanych pracą. Stopa aktywności zawodowej należy do najniższych. Polityka gospodarcza tego nie zmienia.
 • Rafalska: Niska stopa bezrobocia w Polsce powodem do zadowolenia

  Rafalska: Niska stopa bezrobocia w Polsce powodem do zadowolenia

  Minister rodziny, pracy i polityki społecznej E. Rafalska komentując dane Eurostatu o stopie bezrobocia w Polsce na poziomie 3,4 proc powiedziała, że "jest to powód do zadowolenia" i podkreśliła, że Polska zajmuje statystycznie miejsce równorzędne z Niemcami.
 • Polska na drugim miejscu z najmniejszym bezrobociem

  Polska na drugim miejscu z najmniejszym bezrobociem

  Polska na drugim miejscu w Unii Europejskiej z najmniejszym bezrobociem. Z danych biura statystycznego Eurostat wynika, że w lipcu bez pracy było 3,4 procent Polaków. To nieznaczna poprawa w porównaniu z danymi z lipca.
 • Rząd chce zachęcać Polaków do powrotu z zagranicy

  Rząd chce zachęcać Polaków do powrotu z zagranicy

  W sierpniu padł kolejny rekord poziomu bezrobocia, które obecnie wynosi 5,8 proc. - wynika z danych resortu pracy. Jak wynika z prognoz, w najbliższych miesiącach nie należy się już spodziewać znaczących spadków, choć do zaktywizowania wciąż pozostaje duża grupa osób starszych i długotrwale bezrobotnych. Rząd chce także ściągnąć Polaków z zagranicy, m.in. dzięki pożyczkom na start własnej działalności, oraz stawia na imigrantów. Nowe przepisy wprowadzą szereg ułatwień dla obcokrajowców, którzy chcieliby pracować w Polsce.
 • Dr Sienkiewicz: Przekwalifikujesz się albo przepadniesz. Rynek pracy wymusza zmiany

  Dr Sienkiewicz: Przekwalifikujesz się albo przepadniesz. Rynek pracy wymusza zmiany

  Zdobycie nowego zawodu staje się nieuniknione. Wpływ na to mają dynamiczne zmiany zachodzące na rynku pracy. Z danych OECD wynika, że blisko co piąty pracownik ma niedopasowane kompetencje do zajmowanego stanowiska. Przyczyniają się do tego różne strategie pracodawców, którzy m.in. zawyżają wymagania wobec kandydatów. Z kolei w sektorach z niskimi płacami można zauważyć obniżanie poprzeczki potencjalnym zatrudnionym.
 • Sasin: Nie ma mowy, żeby polski rynek pracy został otwarty bez ograniczeń

  Sasin: Nie ma mowy, żeby polski rynek pracy został otwarty bez ograniczeń

  ​- Nie ma mowy, żeby polski rynek pracy został otwarty bez ograniczeń, dyskutujemy jednak jak zapełnić ubytki pracowników, bo to realny problem - tak szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin odniósł się w rozmowie z dziennikarzami do doniesień dot. zatrudniania w Polsce migrantów.

Filmy - Rynek pracy (123)

 • Przebranżowienie coraz popularniejsze

  Dla młodych ludzi, wchodzących na rynek pracy to standard. Wśród starszego pokolenia pracowników wciąż budzi strach. Przebranżowienie – wywołuje skrajne emocje, zatem to zło konieczne czy możliwość spełnienia zawodowego? Jedno jest pewne, jak każda zmiana wymaga wyjścia ze swojej strefy komfortu, a to dla każdego – bez względu na wiek, stanowi życiowe wyzwanie. Czy warto?
 • Polacy pracujący za granicą wspomagają finansowo swoje rodziny w Polsce

  Prawie 3 mln Polaków przebywa obecnie na emigracji w Europie, głównie w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii oraz Niemczech. Pieniądze zarobione za granicą chętnie wysyłamy rodzinom w Polsce (przede wszystkim małżonkom, rodzicom oraz dzieciom) lub przesyłamy na swoje konta oszczędnościowe. Niestety, opłaty za przelewy transgraniczne wynoszą czasami nawet 30% wartości transferu.
 • Nie chce nam się iść do pracy…. Najczęstsze wymówki pracowników

  Doświadczony pracodawca jest w stanie po samym tonie głosu poznać, że nieobecność pracownika w pracy jest zwykłą wymówką. Z czego wynikają te nieobecności i jak sobie z nimi radzić?
 • Polskie bezrobocie jest inne niż w Europie

  Polski rynek pracy i bezrobocie różnią się od sytuacji w wielu krajach. Wiele osób nie jest zainteresowanych pracą. Stopa aktywności zawodowej należy do najniższych. Polityka gospodarcza tego nie zmienia.