rynek pracy

Artykuły - Rynek pracy (724)

 • GUS: Stopa bezrobocia w czerwcu 2020 r. wyniosła 6,1 proc.

  GUS: Stopa bezrobocia w czerwcu 2020 r. wyniosła 6,1 proc.

  Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował dane dot. bezrobocia. Stopa bezrobocia w czerwcu 2020 r. wyniosła 6,1 proc. wobec 6,0 proc. w maju.
 • Wyrośnie miasto nowych bezrobotnych?

  Wyrośnie miasto nowych bezrobotnych?

  Prawie 1,2 miliona pracowników w ostatnich miesiącach pracowało lub pracuje na mniejszej części etatu niż przed pandemią. To, w jakim czasie przywrócony im będzie cały etat oraz pełna płaca, wpływać będzie na dane statystyczne z rynku pracy. Okazać się może, że ludzie tracą pracę, nie ma podwyżek, a dane pokazywać będą poprawę na rynku pracy.
 • Czeka nas załamanie na rynku pracy? Tak wynika z dokumentu NFZ

  Czeka nas załamanie na rynku pracy? Tak wynika z dokumentu NFZ

  Zatrudnienie spadnie o ponad 190 tys. etatów, zaś bezrobocie wzrośnie o 415 tys. osób do poziomu ponad 1,3 mln osób - wynika z prognoz resortu finansów zawartych w dokumencie NFZ.
 • Rządowy raport z rynku pracy USA

  Rządowy raport z rynku pracy USA

  Według danych Departamentu Pracy, liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 1,427 mln - poinformował departament. Dane są nieznacznie gorsze od prognozowanych.
 • Rynek pracodawcy szybko zniknie

  Rynek pracodawcy szybko zniknie

  Scenariusze dla polskiej gospodarki po epidemii koronawirusa są różne. Zależą głównie od sytuacji epidemiologicznej i od możliwego jesiennego powrotu zachorowań. Jeśli jednak spełnią się oczekiwania władz i od lipca koniunktura gospodarcza wróci do normalności, możemy się spodziewać nastania kilku trendów.
 • Najbardziej zagrożeni na liście płac

  Najbardziej zagrożeni na liście płac

  Z 6,4 proc. w marcu do 6,6 proc. w kwietniu wzrosła stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej. Komisja Europejska w swojej najnowszej prognozie przewiduje, że sięgnie ona w tym roku 9,0 proc. Mniej optymistyczne prognozy mówią, że skutki pandemii dla rynku pracy będą jednak o wiele większe.
 • "PB": Zagadki pandemicznego rynku pracy

  "PB": Zagadki pandemicznego rynku pracy

  Rynek pracy uległ rozległym, gwałtownym zmianom w wyniku pandemii koronawirusa - ocenia piątkowy "Puls Biznesu", powołując się na dane GUS. Kryzys odwrócił pozytywne trendy, nie jest jednak tak źle, jak sugerują najnowsze statystyki. Niestety, jest gorzej niż miało być - ocenia gazeta.
 • Deloitte: K​ryzys wywołany pandemią uderzy w kariery zawodowe osób przed 25. rokiem życia

  Deloitte: K​ryzys wywołany pandemią uderzy w kariery zawodowe osób przed 25. rokiem życia

  Zdaniem ekspertów, globalny kryzys spowodowany pandemią COVID-19 będzie miał długoterminowy wpływ na kariery zawodowe młodych osób przed 25. rokiem życia - informuje w raporcie Deloitte. W Polsce 30 proc. aktywnych zawodowo młodych osób pracuje w sektorach bezpośrednio dotkniętych przez restrykcje związane z pandemią.
 • BIEC: Pandemia na rynku pracy dopiero się zaczyna

  BIEC: Pandemia na rynku pracy dopiero się zaczyna

  Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w maju, podobnie jak przed miesiącem, znacząco wzrósł - podaje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Pandemia na rynku pracy dopiero się zaczyna - mówią eksperci.
 • "Dziennik Gazeta Prawna": 10 proc. bezrobocia, a może być gorzej

  "Dziennik Gazeta Prawna": 10 proc. bezrobocia, a może być gorzej

  Stopa bezrobocia, liczona zgodnie z tą samą metodologią, którą stosowałby w normalnych czasach GUS, wynosi według naszych szacunków ok. 10 proc. - mówi w rozmowie z "DGP" profesor nauk ekonomicznych Joanna Tyrowicz pytana o skutki pandemii dla naszego rynku pracy.

Filmy - Rynek pracy (137)

 • Hiszpania. Bezrobotni z dyplomem inżyniera

  Tytuł naukowy to żadna gwarancja sukcesu. Dobrze wiedzą o tym absolwenci wyższych uczelni w Hiszpanii. Pomimo ożywienia gospodarczego nadal brakuje ofert dla młodych i wykształconych. By jakoś przeżyć - wielu godzi się na pracę znacznie poniżej swoich kwalifikacji.
 • Premia za pozostanie na rynku pracy jest potrzebna

  Wskaźnik aktywności zawodowej mamy w Polsce wyjątkowo niski. To negatywnie wpłynie na wysokość emerytur. Obniżając wiek przejścia na emeryturę wybraliśmy, że sytuacja będzie coraz gorsza. I to nie tylko dla emerytów. W Polsce wskaźnik aktywności zawodowej to 56,1 proc. Tyle właśnie Polaków w wieku 15+ pracuje. Kiepskie perspektywy dla polskiego systemu emerytalnego nie wynikają więc tylko z sytuacji demograficznej w przyszłości.Niska aktywność zawodowa nie jest jednak tylko jednoznacznie negatywna, bo ze względu na aspiracje zawodowe należymy do wyjątkowych krajów w UE pod względem liczby osób studiujących.- Jest jednak polską specyfiką, że okres studiów to nie są lata, gdy jednocześnie studiujemy i pracujemy - mówi w rozmowie z MarketNews24 Monika Fedorczuk, ekspert ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan.
 • Firmom brakuje rąk do pracy. Coraz chętniej sięgają po młodych pracowników z Ochotniczych Hufców Pracy

  Ochotnicze Hufce Pracy – które zajmują się aktywizacją zawodową i pośredniczeniem w znalezieniu zatrudnienia dla młodych pracowników – będą mieć w tym roku nawet 70 tys. ofert pracy z całego kraju. Zapotrzebowanie jest dwukrotnie większe niż w poprzednich latach. Największe zgłaszają regiony atrakcyjne turystycznie, jak Pomorze, Małopolska i województwo śląskie. Pracodawcy poszukują głównie budowlańców, stolarzy, mechaników czy ślusarzy. Oprócz chęci do przyuczenia zawodu, często nie są wymagane nawet kwalifikacje. OHP pomagają młodym również w znalezieniu zatrudnienia za granicą, w krajach takich jak Niemcy, Francja, Szwecja czy Norwegia.
 • Młodzi Włosi w pogoni za pracą

  Tysiące młodych Włochów pokonują setki kilometrów z południa na północ kraju w poszukiwaniu pracy. Biorą udział w żenującym wyścigu o nieliczne posady, oferowane w ramach konkursów i targów pracy.