rynek pracy

Artykuły - Rynek pracy (912)

 • Polskie bezrobocie jest inne niż w Europie

  Polskie bezrobocie jest inne niż w Europie

  ​Polski rynek pracy i bezrobocie różnią się od sytuacji w wielu krajach. Wiele osób nie jest zainteresowanych pracą. Stopa aktywności zawodowej należy do najniższych. Polityka gospodarcza tego nie zmienia.
 • Rafalska: Niska stopa bezrobocia w Polsce powodem do zadowolenia

  Rafalska: Niska stopa bezrobocia w Polsce powodem do zadowolenia

  Minister rodziny, pracy i polityki społecznej E. Rafalska komentując dane Eurostatu o stopie bezrobocia w Polsce na poziomie 3,4 proc powiedziała, że "jest to powód do zadowolenia" i podkreśliła, że Polska zajmuje statystycznie miejsce równorzędne z Niemcami.
 • Polska na drugim miejscu z najmniejszym bezrobociem

  Polska na drugim miejscu z najmniejszym bezrobociem

  Polska na drugim miejscu w Unii Europejskiej z najmniejszym bezrobociem. Z danych biura statystycznego Eurostat wynika, że w lipcu bez pracy było 3,4 procent Polaków. To nieznaczna poprawa w porównaniu z danymi z lipca.
 • Bezrobocie już znacząco nie zmaleje. Rząd chce zachęcać Polaków do powrotu z zagranicy

  Bezrobocie już znacząco nie zmaleje. Rząd chce zachęcać Polaków do powrotu z zagranicy

  W sierpniu padł kolejny rekord poziomu bezrobocia, które obecnie wynosi 5,8 proc. - wynika z danych resortu pracy. Jak wynika z prognoz, w najbliższych miesiącach nie należy się już spodziewać znaczących spadków, choć do zaktywizowania wciąż pozostaje duża grupa osób starszych i długotrwale bezrobotnych. Rząd chce także ściągnąć Polaków z zagranicy, m.in. dzięki pożyczkom na start własnej działalności, oraz stawia na imigrantów. Nowe przepisy wprowadzą szereg ułatwień dla obcokrajowców, którzy chcieliby pracować w Polsce.
 • Dr Sienkiewicz: Przekwalifikujesz się albo przepadniesz. Rynek pracy wymusza zmiany

  Dr Sienkiewicz: Przekwalifikujesz się albo przepadniesz. Rynek pracy wymusza zmiany

  Zdobycie nowego zawodu staje się nieuniknione. Wpływ na to mają dynamiczne zmiany zachodzące na rynku pracy. Z danych OECD wynika, że blisko co piąty pracownik ma niedopasowane kompetencje do zajmowanego stanowiska. Przyczyniają się do tego różne strategie pracodawców, którzy m.in. zawyżają wymagania wobec kandydatów. Z kolei w sektorach z niskimi płacami można zauważyć obniżanie poprzeczki potencjalnym zatrudnionym.
 • Sasin: Nie ma mowy, żeby polski rynek pracy został otwarty bez ograniczeń

  Sasin: Nie ma mowy, żeby polski rynek pracy został otwarty bez ograniczeń

  ​- Nie ma mowy, żeby polski rynek pracy został otwarty bez ograniczeń, dyskutujemy jednak jak zapełnić ubytki pracowników, bo to realny problem - tak szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin odniósł się w rozmowie z dziennikarzami do doniesień dot. zatrudniania w Polsce migrantów.
 • Rafalska spodziewa się dalszej poprawy na rynku pracy

  ​Szefowa resortu pracy Elżbieta Rafalska w komentarzu do piątkowych danych GUS o bezrobociu powiedziała, że spodziewa się dalszej poprawy na rynku pracy.
 • Prof. Elżbieta Mączyńska: Działania rządowe na rynku pracy nie wystarczą

  Prof. Elżbieta Mączyńska: Działania rządowe na rynku pracy nie wystarczą

  Stopa bezrobocia w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie, a jednocześnie w gospodarce brakuje rąk do pracy. Potrzebujemy nie tylko specjalistów z dyplomami szkół wyższych, ale przede wszystkim - absolwentów techników. A ci ostatni mogą nawet liczyć na to, że ich początkowe wynagrodzenia będą wyższe, niż magistrów. Dlatego zaniedbywane przez lata szkolnictwo zawodowe wraca do łask. W cenie jest dobry zawód, który zapewnia satysfakcjonujące wynagrodzenie. O problemach i osiągnięciach krajowego rynku pracy mówi prof. Elżbieta Mączyńska z Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH w Warszawie, a także prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
 • Poszukiwanie pracy sezonowej a ochrona danych osobowych

  Poszukiwanie pracy sezonowej a ochrona danych osobowych

  Uwaga na niebezpieczne ogłoszenia
 • Rynek pracy: Jacy pracownicy są obecnie poszukiwani?

  Rynek pracy: Jacy pracownicy są obecnie poszukiwani?

  ​Rynek kandydata i niskie bezrobocie, które według GUS z końcem maja wyniosło 6,1% sprawia, że coraz częściej pozyskanie odpowiedniego kandydata jest dla pracodawców wyzwaniem. Aby zrealizować rekrutacje, pracodawcy korzystają z metody bezpośredniego dotarcia do kandydatów, czyli tzw. direct search za pomocą Wyszukiwarki Kandydatów na GoldenLine. W II kwartale 2018 roku wiadomość od rekrutera otrzymało 105 547 osób posiadających profil zawodowy w serwisie.

Filmy - Rynek pracy (122)

 • Polacy pracujący za granicą wspomagają finansowo swoje rodziny w Polsce

  Prawie 3 mln Polaków przebywa obecnie na emigracji w Europie, głównie w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii oraz Niemczech. Pieniądze zarobione za granicą chętnie wysyłamy rodzinom w Polsce (przede wszystkim małżonkom, rodzicom oraz dzieciom) lub przesyłamy na swoje konta oszczędnościowe. Niestety, opłaty za przelewy transgraniczne wynoszą czasami nawet 30% wartości transferu.
 • Nie chce nam się iść do pracy…. Najczęstsze wymówki pracowników

  Doświadczony pracodawca jest w stanie po samym tonie głosu poznać, że nieobecność pracownika w pracy jest zwykłą wymówką. Z czego wynikają te nieobecności i jak sobie z nimi radzić?
 • Polskie bezrobocie jest inne niż w Europie

  Polski rynek pracy i bezrobocie różnią się od sytuacji w wielu krajach. Wiele osób nie jest zainteresowanych pracą. Stopa aktywności zawodowej należy do najniższych. Polityka gospodarcza tego nie zmienia.
 • Wynagrodzenia w działach finansowo-księgowych wzrastają

  Jak wynika z raportu Randstad Polska, wynagrodzenia w działach finansowo-księgowych dynamicznie rosną. Nastanie rynku kandydata spowodowało, że pracodawcy muszą o pracowników mocniej rywalizować, również wysokością pensji. Mimo to osoby pracujące w branży nie powinny stać w miejscu. Aby być atrakcyjnym na rynku pracy, trzeba zdobywać dodatkowe kompetencje, głównie językowe, związane z analizowaniem danych oraz zahaczające o programowanie.