rynek pracy

Artykuły - Rynek pracy (940)

 • Najbardziej poszukiwane zawody na rynku pracy. Kontrowersyjna lista MEN

  Najbardziej poszukiwane zawody na rynku pracy. Kontrowersyjna lista MEN

  Ślusarz bardziej potrzebny niż opiekun osoby starszej - od września deficytowe zawody, które pojawiają się w szkołach branżowych, dostaną specjalne dofinansowanie. Lista przygotowana przez MEN już budzi kontrowersje.
 • Rynek pracy: Osoby po pięćdziesiątce na celowniku

  Rynek pracy: Osoby po pięćdziesiątce na celowniku

  Jak podał GUS, w 2018 r. w porównaniu z poprzednim rokiem zaobserwowano spadek liczby aktywnych zawodowo osób powyżej 50. roku życia. W tym czasie zwiększyła się liczba osób biernych zawodowo. Przełożyło się to na spadek współczynnika aktywności zawodowej. Stopa bezrobocia spadła, ale jednocześnie odnotowano nieznaczny spadek wskaźnika zatrudnienia. W ciągu roku liczba pracujących powyżej 50. roku życia zmniejszyła się o 32 tys.
 • Od małego start-upu do lidera nowoczesnej edukacji w Polsce

  Od małego start-upu do lidera nowoczesnej edukacji w Polsce

  Tysiące godzin spędzonych nad klawiaturą, setki ludzi, którzy utknęli na życiowej mieliźnie, ale postanowili dać sobie drugą szansę. Maciej Oleksy, twórca szkoły programowania online Kodilla.com opowiada o idei, która nieźle namieszała w polskiej edukacji i zaczęła zmieniać rynek pracy.
 • Na rynku pracy są już cztery różne pokolenia. To ogromne wyzwanie dla pracodawców

  Na rynku pracy są już cztery różne pokolenia. To ogromne wyzwanie dla pracodawców

  Obecnie na polskim rynku pracy są cztery pokolenia: najstarsi baby boomersi, pokolenie X, pokolenie Y oraz najmłodsze - pokolenie Z. Każde z nich ma odmienne oczekiwania i podejście do pracy. Charakterystyka poszczególnych pokoleń to dla firm narzędzie, które umożliwia im wprowadzanie odpowiednich instrumentów i konstruowanie skutecznych systemów motywacyjnych. Budowanie zaangażowania i lojalności wśród pracowników - zwłaszcza w generacji Z - to obecnie największe wyzwanie dla pracodawców.
 • Chcą uczyć się języków i programowania - polscy pracownicy wskazują własne braki

  Chcą uczyć się języków i programowania - polscy pracownicy wskazują własne braki

  Dogadają się wszędzie i z każdym, ale w 85 proc. tylko po polsku, bo ze znajomością języków obcych jest gorzej. Do tego boją się, że wkrótce maszyny zastąpią ich w pracy, bo znają tylko podstawy zagadnień związanych z IT. Polscy pracownicy poddali się krytycznej ocenie i wskazali obszary, w których muszą zdobyć nowe umiejętności, aby rozwinąć się na rynku pracy. Zobacz wnioski z badania.
 • Interwencja PIP już nie pomoże? Walka inspektorów pracy o etaty coraz mniej skuteczna

  Interwencja PIP już nie pomoże? Walka inspektorów pracy o etaty coraz mniej skuteczna

  ​W ubiegłym roku po interwencji PIP umowy o pracę otrzymało 6,5 tys. osób, czyli 2,5 razy mniej niż w 2017 r. Przybyło za to skarg na zatrudniających.
 • Bezrobocie po marcu poniżej 6 proc.

  Bezrobocie po marcu poniżej 6 proc.

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej spodziewa się w marcu spadku stopy bezrobocia do poziomu sześciu procent lub nawet poniżej. W kolejnych resort spodziewa się dalszej poprawy, choć spadki nie będą już tak spektakularne jak w ubiegłym roku - poinformował w poniedziałek w rozmowie z Interią wiceminister pracy Stanisław Szwed.
 • Ukrainiec najczęściej pracuje jako sprzedawca, kelner i... barber

  Ukrainiec najczęściej pracuje jako sprzedawca, kelner i... barber

  Kelner i kucharz, fryzjer i barber, sprzedawca oraz kosmetyczka to zawody, w których w 2018 r. mogliśmy najczęściej spotkać osoby z Ukrainy - wskazują eksperci Personnel Service.
 • Inwestycje w Polsce mogą nabrać tempa. Potrzebne stabilne prawo i polityka imigracyjna

  Inwestycje w Polsce mogą nabrać tempa. Potrzebne stabilne prawo i polityka imigracyjna

  Po załamaniu w 2016 roku i dłuższym zastoju inwestycje w ostatnich kwartałach przyspieszyły. W 2018 roku nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 7,3 proc. wobec 3,9 proc. rok wcześniej. To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki, której nie da się budować tylko na konsumpcji. Wciąż jednak wielu przedsiębiorców wstrzymuje się z inwestowaniem, m.in. ze względu na niepewne otoczenie regulacyjne i niekorzystną sytuację na rynku pracy.
 • Główny Urząd Statystyczny podał dane o poziomie bezrobocia w grudniu

  Główny Urząd Statystyczny podał dane o poziomie bezrobocia w grudniu

  Stopa bezrobocia w grudniu 2018 r. wyniosła 5,8 proc. wobec 5,7 proc. w listopadzie - podał Główny Urząd Statystyczny. Dane te są nieznacznie lepsze niż wstępnie szacowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które spodziewało się, że wskaźnik ten w poprzednim miesiącu ukształtował się na poziomie 5,9 procent.

Filmy - Rynek pracy (133)

 • Rząd przygotowuje nowe ulgi podatkowe dla młodych i słabo zarabiających

  Rząd pracuje nad rozwiązaniami, które ułatwią młodym ludziom odnalezienie się na rynku pracy. W Polsce już funkcjonują pewne mechanizmy zwiększające szanse na zatrudnienie osób ze świeżo zdobytym średnim wykształceniem, ale instytucje publiczne chcą zaproponować kolejne udogodnienia. Rozwiązania dedykowane dla tej grupy demograficznej są szczególnie ważne, ze względu na wysoki poziom bezrobocia. Dzięki opracowywanym przez rząd nowym ulgom podatkowym, kilkadziesiąt tysięcy młodych osób będzie miało większą szansę na zatrudnienie. Wprowadzane rozwiązania mogą też zwiększyć liczbę umów o pracę, zawieranych z młodymi ludźmi. Dzisiaj są oni najczęściej zatrudniani na czas określony.
 • Młodzież masowo idzie na studia i wyjeżdża do dużych miast. Czy rynek pracy pomieści ich wszystkich?

  Ogromna większość tegorocznych maturzystów wybiera się na studia wyższe, wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Chociaż tylko 3% z nich chce wyjechać w tym celu z Polski, z rodzinnego domu wyprowadzi się większość przyszłych studentów. To wynik migracji wewnętrznej, której skala jest dosyć duża w przypadku studiującej młodzieży. Tylko co czwarty maturzysta wybiera kierunek studiów osadzony w jego miejscowości. Większość wyjeżdża, by pobierać naukę w dużych miastach. Najczęściej jest to Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław i Poznań. Za taką decyzją stoją także marzenia maturzystów dotyczące zatrudnienia na rynku pracy, który jest większy i bardziej zróżnicowany w dużych metropoliach. Jednak badania wskazują, że część z nich będzie musiała te plany zweryfikować.
 • Dlaczego bezrobocie w Polsce nie będzie już spadać

  Tylko cztery kraje w UE mają niższe bezrobocie od Polski. Stopa bezrobocia nie będzie już spadać, choć firmom brakuje pracowników. To dlatego, że mamy bardzo niską aktywność zawodową, co program 500+ pogłębia.
 • Mniejsze bezrobocie i cudzoziemcy na legalnych umowach – nowa analiza rynku pracy według PIE.

  Rynek pracy na początku tegorocznej wiosny wyraźnie kwitnie. Według analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego w kwietniu 2019 roku bezrobocie spadło do rekordowych 9%. Jest to mniej niż milion osób, pozostających bez zatrudnienia. Mimo słabszej koniunktury gospodarczej niż w zeszłych latach, firmy wciąż się rozwijają i zatrudniają nowych pracowników. Wysoki popyt na pracę widać jednak najbardziej w uprzemysłowionych regionach Polski. W takich regionach jak Mazowsze, Śląsk, Wielkopolska i Pomorskie widzimy rosnące statystyki zatrudnienia – jednak w tyle zostają mniejsze województwa, szczególnie te, w których przemysł nie jest bardzo rozwinięty.