rynek pierwotny

Artykuły - Rynek pierwotny (490)

 • Rekordowe wyniki GPW. Obiecujące oferty publiczne

  Rekordowe wyniki GPW. Obiecujące oferty publiczne

  Grupa Kapitałowa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) w II kw. 2020 r. wypracowała 101,1 mln zł przychodów ze sprzedaży i osiągnęła 43,5 mln zł zysku netto. EBITDA wyniosła 63,2 mln zł w tym okresie. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wzrosły o 13,5 proc. wobec II kw. 2019 r. i o 4,2 proc. wobec I kw. 2020 r. W najbliższym okresie pod względem IPO zapowiada się bardzo obiecująco. Szykują się duże IPO takich firm, jak Allegro, Huuuge Games, w KNF jest prospekt Canal+.
 • Gdzie jeszcze znaleźć można nowe mieszkania na sprzedaż w Warszawie? Nowe mieszkania na sprzedaż w stolicy – porównanie cen

  Gdzie jeszcze znaleźć można nowe mieszkania na sprzedaż w Warszawie? Nowe mieszkania na sprzedaż w stolicy – porównanie cen

  W Warszawie, która może poszczycić się największym rynkiem nieruchomości w kraju, sporą część oferty zajmują mieszkania z rynku pierwotnego. Obecnie inwestycje deweloperskie prowadzone są głównie w dzielnicach takich jak Białołęka, Wola, Praga Południe czy Mokotów. Warszawa wzbogaca się o kolejne nowo budowane budynki wielorodzinne również np. na Targówku, w Wilanowie i na Bemowie.
 • Trudny rok na rynku IPO. GPW z rekordowo niską aktywnością

  Trudny rok na rynku IPO. GPW z rekordowo niską aktywnością

  Wartość pierwotnych ofert publicznych (Initial Public Offering, IPO) przeprowadzonych na europejskich giełdach w 2019 r. wyniosła 22,1 mld euro - to spadek o 40% w porównaniu do poprzedniego roku (36,7 mld euro). To kolejny rok słabnącej aktywności na rynku IPO w Europie - odnotowano jedynie 106 debiutów wobec 200 w 2018 roku. Na głównym rynku GPW w Warszawie zadebiutowała tylko jedna spółka - to wnioski z najnowszego raportu "IPO Watch Europe 2019" przygotowanego przez firmę doradczą PwC.
 • Tokenizacja to nowy sposób na pozyskanie kapitału

  Tokenizacja to nowy sposób na pozyskanie kapitału

  Pozyskanie kapitału na zasadach takich jak w przypadku giełdy papierów wartościowych umożliwi tokenizacja. Pozwoli na wyemitowanie blockchainowych odpowiedników papierów wartościowych firmom, które nie mają możliwości zaistnienia na giełdzie.
 • Zbiórki pieniędzy od społeczności internetowej ciekawą formą pozyskania kapitału

  Zbiórki pieniędzy od społeczności internetowej ciekawą formą pozyskania kapitału

  Crowdinvesting ułatwia spółkom pozyskanie środków na rozwój. Chętnie korzystają z niego przede wszystkim początkujące przedsięwzięcia, np. start-upy. Dla emitentów crowdinvesting to szansa na pozyskanie większego grona inwestorów, a dla nich z kolei oznacza to większą ofertę inwestycyjną. To również opcja dla niedoświadczonych inwestorów, którzy boją się angażować duże środki.
 • 
Warszawski parkiet wpisuje się w globalny trend niskiej aktywności w zakresie IPO

  Warszawski parkiet wpisuje się w globalny trend niskiej aktywności w zakresie IPO

  Na warszawskim parkiecie w pierwszym kwartale odnotowano trzy pierwotne oferty publiczne (IPO), wszystkie na alternatywnym rynku NewConnect, ich łączna wartość wyniosła 3 mln euro. Oznacza to już drugi kwartał z rzędu bez debiutu na rynku głównym GPW - wynika z najnowszego raportu "IPO Watch Europe", przygotowanego przez firmę PwC. To spadek aż o 95% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku (13,1 mld euro).
 • Raport PwC IPO w Europie - najsłabszy wynik Polski od 2003 roku

  Raport PwC IPO w Europie - najsłabszy wynik Polski od 2003 roku

  Wartość pierwotnych ofert publicznych (Initial Public Offering, IPO) przeprowadzonych na europejskich giełdach w 2018 r. wyniosła 36,6 mld euro - to spadek o 19% w porównaniu do 2017 r. (45,1 mld euro), wynika z najnowszego raportu "IPO Watch Europe" przygotowanego przez firmę doradczą PwC. Na warszawskiej giełdzie w 2018 roku odbyło się zaledwie 20 pierwotnych ofert publicznych o wartości 81 mln EUR. To najsłabszy wynik pod względem aktywności na GPW od 2003 roku - wynika z raportu PwC.
 • Jak rosną ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym?

  Jak rosną ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym?

  Niepokojącym sygnałem na rynku nieruchomości staje się powrót cen transakcyjnych na rynku pierwotnym do poziomów sprzed kryzysu finansowego. Tempo wzrostu cen, zwłaszcza w ostatnim roku, było stosunkowo wysokie. W porównaniu do III kwartału 2017 roku, we wszystkich dużych miastach zanotowano wzrost przeciętnej ceny transakcyjnej.
 • Londyn zdominował IPO w Europie. Na GPW brak poprawy

  Londyn zdominował IPO w Europie. Na GPW brak poprawy

  - Wartość pierwotnych ofert publicznych (Initial Public Offering, IPO) przeprowadzonych na europejskich giełdach w trzecim kwartale 2018 roku wyniosła 3,9 mld euro - to spadek o 53% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego (8,3 mld euro). Niemal połowa debiutów i środków pozyskanych z IPO przypadła na giełdę w Londynie. Zdaniem analityków nadal nie widać poprawy na giełdzie w Warszawie.
 • Kupujesz mieszkanie? Musisz o tym pamiętać!

  Kupujesz mieszkanie? Musisz o tym pamiętać!

  O czym należy pamiętać kupując mieszkanie na rynku pierwotnym i wtórnym? Oto pięć wybranych faktów odnośnie każdego z segmentów mieszkań przygotowane przez sieciową agencję Metrohouse i portal RynekPierwotny.pl.

Filmy - Rynek pierwotny (2)

 • W rekordowym tempie przybywa nowych lokali mieszkalnych

  Deweloperzy nie zwalniają tempa. W ciągu ostatniego roku wystąpili o pozwolenie na budowę ponad 83 tys. mieszkań. Tylko w maju rozpoczęli budowę 8,3 tys. lokali, co jest jednym z najlepszych wyników w historii. Popyt też nie zwalnia, coraz więcej klientów chce w nieruchomościach ulokować posiadane oszczędności. – Po kryzysie w latach 2008-2009 branża jest silniejsza i dużo bardziej rozsądna, zarówno sami deweloperzy, jak i firmy zajmujące się generalnym wykonawstwem postępują racjonalniej – przekonuje Jarosław Jankowski, prezes zarządu Grupy Waryński.
 • "Musi upaść połowa firm, które dają nierealne ceny"

  Część firm musi upaść - mówi Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimeksu. Szef jednej z największych firm budowlanych w Polsce twierdzi, że to jedyna droga do poprawy sytuacji na rynku (Newseria).