rynek nieruchomości w Polsce

Artykuły - Rynek nieruchomości w Polsce (21)

 • Praca zdalna wywoła zmiany na rynku nieruchomości

  Praca zdalna wywoła zmiany na rynku nieruchomości

  Jak wynika z raportu analityków Deloitte, upowszechnienie się pracy zdalnej w związku z pandemią koronawirusa może przekierować część popytu na mieszkania z miast na bardziej peryferyjne tereny, co będzie skutkować wyrównaniem cen w różnych regionach kraju uważają eksperci.
 • Rynek mieszkań w II kw. 2020. Cisza przed burzą?

  Rynek mieszkań w II kw. 2020. Cisza przed burzą?

  Pandemia koronawirusa nie wpływa jeszcze znacząco na rynek mieszkań - wynika z raportu za II kw. tego roku. Według Barometru Metrohouse i Gold Finance banki zwiększyły wymagany wkład własny nawet do 30 proc. Rośnie ryzyko na rynku a podaż wyraźnie się zwiększa. Ceny po jakich są zawierane transakcje są znacznie niższe niż te podawane w ofertach.
 • Większe mieszkania, mniejsze biura, czyli nieruchomości po pandemii

  Większe mieszkania, mniejsze biura, czyli nieruchomości po pandemii

  Nieruchomości: Prawdziwą korektę przyniesie 2021. rok
 • Zaskakujące odbicie na rynku kredytów mieszkaniowych

  Zaskakujące odbicie na rynku kredytów mieszkaniowych

  Jak oceniają analitycy HRE w oparciu o dane Biura Informacji Kredytowej (BIK), czerwiec upłynął pod znakiem wyraźnego ożywienia gospodarczego. Nie ominęło ono rynku kredytów mieszkaniowych, który w kwietniu wzrósł o 30 proc.
 • NBP: Rynek nieruchomości w I kw. się obronił

  NBP: Rynek nieruchomości w I kw. się obronił

  Jak podał NBP w raporcie, w I kwartale br. pandemia nie miała wpływu na rynek nieruchomości mieszkaniowych. Konsekwencje koronawirusa nie znalazły odzwierciedlenia w konkretnych danych zachodzących na tym rynku. Narodowy Bank Polski poinformował też, że w marcu oddano w Polsce do użytku najwyższą od 2005 roku kwartalną liczbę mieszkań.
 • Przed epidemią wzrosty cen mieszkań przyspieszyły

  Przed epidemią wzrosty cen mieszkań przyspieszyły

  13,6 proc. - z taką dynamiką drożały mieszkania w największych miastach na chwilę przed epidemią. Dziś już wiemy, że wzrosty te zostały zahamowane. Teraz mamy do czynienia ze stabilizacją. Drobne przeceny są możliwe, ale nie są pewne. Zdaniem ekspertów jeśli górę weźmie kryzys, przez co banki mocniej zakręcą kurki z kredytami, wzrośnie bezrobocie i spadnie optymizm Polaków, możemy liczyć się ze spadkami.
 • Nowa ulga mieszkaniowa w PIT nie pomoże młodym kupić swojego pierwszego własnego M

  Nowa ulga mieszkaniowa w PIT nie pomoże młodym kupić swojego pierwszego własnego M

  Nowy bonus w podatku dochodowym dla kupujących lokum nie rozwiązuje największego problemu: wysokiej bariery wejścia na ten rynek.
 • Emilewicz dla "Gościa Niedzielnego": jeszcze w kwietniu pakiet mieszkaniowy

  Emilewicz dla "Gościa Niedzielnego": jeszcze w kwietniu pakiet mieszkaniowy

  Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała w czwartkowym wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego", że jeszcze w kwietniu chce przedstawić pakiet mieszkaniowy, który będzie m. in. zawierał dopłaty do czynszów dla rodzin i dla spółek mieszkaniowych, które pozwolą budować tańsze mieszkania.
 • Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości

  Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości

  Wiele osób zadaje sobie pytanie jak obecna sytuacja i spowolnienie gospodarcze wpłynie na rynek nieruchomości. Z Danielem Bieniasem, Dyrektorem Zarządzającym CBRE rozmawiamy o prognozach na ten rok.
 • ​Nieruchomości bezpieczną przystanią w czasie pandemii

  ​Nieruchomości bezpieczną przystanią w czasie pandemii

  W ciągu najbliższych tygodni czeka nas wyhamowanie obrotów, i wzrostów cen na rynku mieszkaniowym. W trochę dłuższej perspektywie mniejszy apetyt na ryzyko powinien jednak spowodować, że w mieszkaniówce kapitału nie zabraknie - szczególnie w obliczu potężnych programów stymulacji fiskalnej i monetarnej. Swoją rolę odegrać może też awersja do ryzyka, która powinna skierować kapitał w kierunku nieruchomości mieszkaniowych.

Filmy - Rynek nieruchomości w Polsce (21)

 • Sprzedający mieszkania oczekują jeszcze szybszego wzrostu cen

  Tempo wzrostu cen ofertowych przekroczyło tempo wzrostu cen transakcyjnych. To oznacza, że sprzedający oczekują jeszcze szybszego. szybszego wzrostu cen. Rynek jest coraz bardziej rozgrzany. Najbardziej jest to odczuwalne w Warszawie. W stolicy na rynku wtórnym już przez cztery kolejne kwartały ceny ofertowe przekraczają 10 tys. zł. Natomiast ceny transakcyjne były poniżej poziomu 9 tys. zł za m kw.
 • Ceny mieszkań wyznacza optymizm konsumentów

  Jesteśmy gotowi płacić jeszcze wyższe ceny za mieszkania. Banki i SKOK-i w ostatnim miesiącu minionego roku przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 24,1% w porównaniu z grudniem 2018 r.
 • Dlaczego ceny mieszkań z rynku wtórnego są coraz częściej wyższe niż kupowanych od dewelopera

  Jeszcze dwa lata temu wydawało się normalne, że nowe mieszkania są droższe niż używane. To się zmieniło. Po ostatnich zmianach cen w niektórych miastach więcej trzeba zapłacić za te z rynku wtórnego. Różnice w cenie dochodzą nawet do 2 tys. zł za m kw.Jak to jest możliwe, że mieszkanie, które ma kilkanaście lat jest dużo droższe od nowego? Jest kilka powodów. Mieszkania mogą być droższe, bo zostały wyremontowane i nie trzeba wydawać pieniędzy np. na położenie parkietu. Natomiast po kupieniu mieszkania z rynku pierwotnego musimy wydać dodatkowo sporo pieniędzy, aby je wykończyć. - Te różnice w cenach są także konsekwencją tego, że dotyczą danych o ofertach, a nie cenach transakcji – mówi w rozmowie z MarketNews24 Jarosław Sadowski z Expandera.
 • Inwestorzy zagraniczni inwestują w mieszkania na wynajem i akademiki

  Po 1990 r. w Polsce bardzo intensywnie rozwijał się rynek biur i centrów handlowych. Obecnie hitem inwestycyjnym są mieszkania na wynajem i domy studenckie. Rynek nieruchomości dzieli się na kilka segmentów. W rynku mieszkań na wynajem największy udział mają inwestorzy indywidualni, ale mają już konkurencję.