rynek mieszkaniowy w Polsce

Artykuły - Rynek mieszkaniowy w Polsce (35)

 • Są pierwsze symptomy problemów na rynku mieszkań

  Są pierwsze symptomy problemów na rynku mieszkań

  Indeks obrazujący popyt na kredyt mieszkaniowy spadł w czerwcu o 7 proc. w porównaniu z sytuacją przed rokiem. Jest zdecydowanie lepiej niż w miesiącach lockdownu, ale zaczyna być widoczne drastyczne podniesienie przez banki wymaganego wkładu własnego i nieakceptowanie części źródeł dochodu.
 • W budownictwie wyraźnie poniżej oczekiwań! To dopiero początek

  W budownictwie wyraźnie poniżej oczekiwań! To dopiero początek

  Według danych GUS produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się w maju o 5,1 proc. r/r wobec spadku o 0,9 proc. w kwietniu, co było znacząco poniżej naszej prognozy równej konsensusowi rynkowemu (-0,5 proc.). Maj był zatem pierwszym miesiącem od wybuchu epidemii COVID-19, w którym doszło do wyraźnego spadku aktywności w budownictwie. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się w maju o 3,1 proc. m/m.
 • Przed epidemią wzrosty cen mieszkań przyspieszyły

  Przed epidemią wzrosty cen mieszkań przyspieszyły

  13,6 proc. - z taką dynamiką drożały mieszkania w największych miastach na chwilę przed epidemią. Dziś już wiemy, że wzrosty te zostały zahamowane. Teraz mamy do czynienia ze stabilizacją. Drobne przeceny są możliwe, ale nie są pewne. Zdaniem ekspertów jeśli górę weźmie kryzys, przez co banki mocniej zakręcą kurki z kredytami, wzrośnie bezrobocie i spadnie optymizm Polaków, możemy liczyć się ze spadkami.
 • Deweloperzy będą rolować obligacje

  Rozgrzany do czerwoności polski rynek mieszkaniowy zaczyna odczuwać skutki koronawirusa. Przedsiębiorcy odkładają gotówkę na finansowanie działalności i okazyjne inwestycje.
 • Murapol sprzedał o 10 proc. mniej mieszkań

  Murapol sprzedał o 10 proc. mniej mieszkań

  Murapol podpisał w pierwszym kwartale 2020 roku 846 umów sprzedaży mieszkań, o 10 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Spółka informuje, że pandemia koronawirusa uniemożliwia ocenę perspektyw rynkowych w kolejnych kwartałach.
 • Ruszyły zmiany na rynku kredytów mieszkaniowych

  Ruszyły zmiany na rynku kredytów mieszkaniowych

  Ten rok będzie początkiem dużych zmian na rynku kredytów hipotecznych, bo banki muszą zaoferować je także w wersji ze stałym oprocentowaniem. Polski rynek pod tym względem to ewenement, bo niemal wszystkie kredyty hipoteczne są oparte na zmiennym oprocentowaniu. Wyniki ING Banku Śląskiego pokazują jednak, że to się może zmienić.
 • Deweloperzy biją rekordy

  Deweloperzy biją rekordy

  W 2019 roku padł rekord na rynku mieszkaniowym - do użytkowania oddano ponad 207 tys. mieszkań, aż o 12 proc. więcej niż rok wcześniej. Ceny mieszkań wrosły nawet dwucyfrowo, najmocniej w Łodzi, Białymstoku o Katowicach. Zdecydowanie wolniej rosły stawki za mieszkania wynajmowane.
 • Wzrost cen mieszkań hamuje powoli

  Wzrost cen mieszkań hamuje powoli

  Chętnych na kredyt wciąż nie brakuje. Wartość długów, o które zawnioskowali w styczniu Polacy, była aż o 24,5 proc. wyższa niż na początku 2019 roku - wynika za danych BIK. W ostatnim czasie coraz wolniej rośnie za to średnia kwota kredytu, o którą wnioskuje potencjalny kredytobiorca. To daje nadzieje na to, że wzrost cen mieszkań wyhamuje. Pojawiają się też sugestie, że lekarstwo na ten problem szykuje rząd.
 • Nowy historyczny rekord cen mieszkań

  Nowy historyczny rekord cen mieszkań

  Mieszkania jeszcze nigdy nie były tak drogie - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski. W każdym z badanych miast w 2019 roku mieliśmy do czynienia z rekordem. Dane banku centralnego potwierdzają ponadto, że w otoczeniu wysokich cen, Polacy zaczynają kupować mieszkania o niższym standardzie. To tłumaczy na przykład dlaczego z rynku jak świeże bułeczki znikają lokale z PRL-owskich bloków.
 • NBP: Rynek mieszkaniowy w III kw. nadal w fazie ekspansji

  NBP: Rynek mieszkaniowy w III kw. nadal w fazie ekspansji

  Rynek mieszkaniowy w Polsce w III kw. 2019 roku znajdował się nadal w fazie ekspansji, ponownie obserwowano wzrost cen - wynika z kwartalnego raportu NBP o sytuacji na rynku nieruchomości. Popyt mieszkaniowy przenosi się, z rynku pierwotnego na rynek wtórny. Kupujący nie akceptują wysokich cen u deweloperów.

Filmy - Rynek mieszkaniowy w Polsce (24)