rynek mieszkaniowy

Artykuły - Rynek mieszkaniowy (0)

 • NBP ostrzega przed kredytowaniem nieruchomości

  NBP ostrzega przed kredytowaniem nieruchomości

  NBP rekomenduje, by banki prowadziły ostrożną politykę w zakresie kredytowania nieruchomości. Wyniki testów warunków skrajnych wskazują, że większość banków jest w stanie zaabsorbować skutki potencjalnych szoków dla systemu finansowego - podał bank centralny.
 • Mieszkania we Wrocławiu droższe niż przed rokiem

  Mieszkania we Wrocławiu droższe niż przed rokiem

  We Wrocławiu szczególnym zainteresowaniem cieszą się mieszkania do 350 tysięcy złotych. Klientom sprzyja sytuacja na rynku kredytów, ale choć stosunkowo łatwo jest zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania, specjaliści radzą nie przesadzać z kwotą zadłużenia.
 • W Warszawie kupujemy coraz droższe mieszkania

  W Warszawie kupujemy coraz droższe mieszkania

  Nie ma dobrych informacji dla klientów poszukujących mieszkania w stolicy. Średnie ceny używanych mieszkań przekroczyły 8000 zł za m kw. Łatwiej jest jednak uzyskać kredyt na jego zakup.
 • Kupujesz mieszkanie? Musisz o tym pamiętać!

  Kupujesz mieszkanie? Musisz o tym pamiętać!

  O czym należy pamiętać kupując mieszkanie na rynku pierwotnym i wtórnym? Oto pięć wybranych faktów odnośnie każdego z segmentów mieszkań przygotowane przez sieciową agencję Metrohouse i portal RynekPierwotny.pl.
 • Z budowlaną hossą przyszły wzrosty cen

  Z budowlaną hossą przyszły wzrosty cen

  Rośnie sprzedaż mieszkań, a nowych deweloperzy budują coraz więcej.
 • Haitong Bank: Koniunktura będzie sprzyjać wiodącym deweloperom?

  Haitong Bank: Koniunktura będzie sprzyjać wiodącym deweloperom?

  Dobra passa na rynku mieszkaniowym w Polsce może potrwać dłużej niż pierwotnie zakładano. Zdaniem analityków Haitong Bank podaż nowych mieszkań w tym roku nie będzie rosła i prognozują nawet większy niż pierwotnie zakładano spadek w roku 2019.
 • "Trzydziestki "stały się hitem rynkowym

  "Trzydziestki "stały się hitem rynkowym

  Mieszkania o powierzchni do czterdziestu metrów kwadratowych sprzedają się deweloperom na pniu.
 • Za własne M trzeba będzie zapłacić więcej

  Za własne M trzeba będzie zapłacić więcej

  Polska dopiero dołącza do europejskich wzrostów cen mieszkań. W takich krajach jak Islandia, Irlandia, Szwecja, Estonia, Norwegia, Austria czy Węgry niskie oprocentowanie kredytów już doprowadziło do przynajmniej 50-proc. podwyżek cen. Nad Wisłą ten pęd dopiero się zaczyna.
 • Murowany kryzys?

  Murowany kryzys?

  Od ponad roku analitycy wieszczą rychłe pęknięcie bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości. Czy ten scenariusz się spełni? Spadek cen mieszkań i domów notowany jest od miesięcy w m.in. w Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Szwecji, Norwegii. Obniżkę widać też w największych miastach, takich jak Londyn Berlin czy Oslo. Ostatnio Centralne Biuro Statystyczne w Norwegii opublikowało prognozę, z której wynika, że w 2020 r. ceny nieruchomości będą średnio o 5 proc. niższe niż w tym roku.
 • Gdańszczanie wybierają najczęściej dobrze skomunikowane mieszkania

  Gdańszczanie wybierają najczęściej dobrze skomunikowane mieszkania

  Jak wynika z raportu Metrohouse i Expandera, na gdańskim rynku nieruchomości ceny mieszkań wciąż rosną. Gdańszczanie najchętniej nabywają lokale dwupokojowe w granicach 35 - 55 m kw., a największy wpływ na wybór danej nieruchomości ma jej lokalizacja - położenie wzdłuż linii SKM lub głównych ciągów komunikacyjnych. Przy szukaniu finansowania dla tego typu inwestycji jedynym problemem może być spadająca dostępność kredytów.

Filmy - Rynek mieszkaniowy (11)

 • Czy na rynku mieszkaniowym powstaje już bańka spekulacyjna?

  Sytuacja na rynku mieszkaniowym zmieniła się. Podaż spada, deweloperzy budują mniej. Czy dzisiejsza sytuacja na rynku nieruchomości to jest już bańka spekulacyjna? W okresie od lipca do września br. wydano pozwolenia na budowę 60 112 mieszkań i rozpoczęto budowę kolejnych 54 814 lokali, czyli w porównaniu do poprzedniego kwartału odpowiednio o 14,35% i 11,35% mniej, jak wynika z badań AMRON.- Deweloperzy budują mniej. Czy to oznacza, że mamy bańkę spekulacyjną? Jednak nie. Nie ma jeszcze powodów do obaw przez rok albo dwa lata - mówi w rozmowie z MarketNews 24 Jan Dziekoński, dyrektor projektów strategicznych MZURI.
 • Boom na mieszkania trwa, ale tylko do końca roku

  Kredyty drożeją, program Mieszkanie dla Młodych (MdM) wygasa. Czy to oznacza, że wysoki popyt na mieszkania spadnie? Tak, ale będzie to spadek łagodny. Deweloperzy nie powinni raczej się o nic martwić. - Mamy trzeci kolejny rok bardzo dobrego popytu na mieszkania. Do końca roku utrzyma się on na takim samym poziomie jak obecnie. Co będzie w przyszłym? Myślę, że nawet jeżeli dojdzie do ograniczenia popytu, czego można się spodziewać, to będzie ono łagodzone np. programem Rodzina 500+. Rodziny dostaną nowy zastrzyk pieniędzy i przypuszczalnie część z nich wykorzysta go do zwiększenia swojej zdolności kredytowej – mówi serwisowi Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju z firmy Marvipol Development. Niektórzy obawiają się, że do znacznego obniżenia popytu doprowadzi wygaśnięcie programu MdM. Wcale nie musi jednak tak być. „Uważam, że ludzie, którzy skorzystali z MdM, i tak w dużej mierze by kupili mieszkania. Miło jest dostać od państwa 20 czy 30 tys. zł, ale to nie wpływa na to, czy podejmuje się decyzję o stałym miesięcznym obciążeniu swoich dochodów ratami kredytowymi na 30 lat” – stwierdza ekspert. Trzeba poza tym pamiętać, że limity cenowe w programie są na tyle restrykcyjne, że w wielu miastach ma on znaczenie dość marginalne.
 • MdM i nowy rządowy program mieszkaniowy

  W najbliższych dniach rząd przedstawi nowy program mieszkaniowy. Dotyczyć będzie mieszkań na wynajem, czyli innej grupy dochodowej niż obowiązujący jeszcze program Mieszkanie dla Młodych. Czy warto więc śpieszyć się z decyzją mieszkaniową, aby załapać się na MdM?
 • Czy nowa ustawa uderzy w rynek mieszkaniowy?

  Nowa ustawa dotycząca obrotu gruntami rolnymi może mieć negatywny wpływ na rozwój budownictwa mieszkaniowego. Nie będzie takiego problemu, jeżeli gminy będą szybciej przygotowywać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Ustawa ograniczyła możliwości kupna gruntów rolnych. Mogą je nabywać rolnicy, którzy na terenie gminy mieszkają co najmniej 5 lat. To tylko jedno z ograniczeń. Ograniczenia mogą spowodować utrudnienia, ale istnieje jeden sposób, który likwiduje takie bariery. Tym sposobem jest szybsze przygotowywanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. - Wtedy rynek mieszkaniowy nie ucierpi w żaden sposób na zmianach związanych z ustawą - mówi Marek Klamut z TREENEO.