rynek mieszkaniowy

Artykuły - Rynek mieszkaniowy (622)

 • COVID-19 ostudził zapał cudzoziemców do kupowania mieszkań w Polsce

  COVID-19 ostudził zapał cudzoziemców do kupowania mieszkań w Polsce

  W 2020 r. w ręce cudzoziemców trafiło ponad 7,4 tys. mieszkań. Pod względem metrażu obywatele Ukrainy kupili ich więcej, niż łącznie obywatele kolejnych 10 krajów, w tym m.in. Niemiec, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji i Rosji! Coraz większą grupę cudzoziemców kupujących mieszkania w Polsce stanowią obywatele... Indii. GetHome.pl dotarł do najnowszych danych MSWiA na ten temat.
 • Mieszkania w wysokiej cenie w całej Europie

  Mieszkania w wysokiej cenie w całej Europie

  O 5,4 proc. wzrosły w 2020 r. ceny mieszkań w krajach Unii Europejskiej. W Polsce wzrost ten sięgnął nawet 10,5 proc., ale od drugiego kwartału jego dynamika złagodniała. Nie tylko w Polsce mieszkania drożeją w ostatnich latach znacznie powyżej tempa inflacji. Niepokoić to może aż 10 krajów unijnych.
 • Wzrost cen mieszkań, czyli nie taki diabeł straszny?

  Wzrost cen mieszkań, czyli nie taki diabeł straszny?

  Temat bańki cenowej na rynku mieszkaniowym powraca jak bumerang. W powszechnej opinii ekspertów do tej pory jej nie było. Wiele jednak wskazuje na to, że zaistniałe warunki sprzyjają pompowaniu cen. Eksperci GetHome.pl sprawdzili, w których miastach to zagrożenie jest największe.
 • Najem mieszkań w pierwszym kwartale 2021 r. - raport Expandera i Rentier.io

  Najem mieszkań w pierwszym kwartale 2021 r. - raport Expandera i Rentier.io

  Wielu właścicieli mieszkań na wynajem przeżyło ciężkie chwile w 2020 r. i na początku 2021 r. W wyniku pandemii pustostany i obniżki stawek stały się powszechnym zjawiskiem.
 • Marzec miesiącem rekordów u deweloperów

  Marzec miesiącem rekordów u deweloperów

  Najwięcej mieszkań w historii - tyle deweloperzy budują, oddają do użytkowania czy planują na przyszłość - takie są efekty podsumowania przygotowanego przez GUS. Wyraźnie wzrosła też liczba domów, którą Polacy zaczęli budować na własne potrzeby.
 • Boom mieszkaniowy budzi obawy bankowców

  Boom mieszkaniowy budzi obawy bankowców

  Naukowcy, bankowcy, a w końcu i większość ludzi jest już przekonana, że kredyt hipoteczny spłacany do końca życia to nie jest dobry sposób na zapewnienie sobie dachu nad głową. Zmienić tę sytuację mogłaby polityka mieszkaniowa państwa. A tymczasem boom na rynku mieszkaniowym trwa i ludzie zapominają, że drzewa nie rosną do nieba. Budynki też.
 • Coraz mniej mieszkań w ofercie deweloperów! Ceny idą w górę

  Coraz mniej mieszkań w ofercie deweloperów! Ceny idą w górę

  Marzec był kolejnym miesiącem, w którym eksperci GetHome.pl odnotowali spadek liczby mieszkań w ofercie firm deweloperskich, przy jednoczesnym wzroście cen metra kwadratowego. Osoby, które wytrwale czekają na spadki, znów mogą czuć się zawiedzione.
 • Nowa ustawa deweloperska to strzelanie do muchy z armaty

  Nowa ustawa deweloperska to strzelanie do muchy z armaty

  Zwiększy się ochrona prawna nabywców mieszkań, ale za to trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Trudno jednoznacznie wskazać wygranego w sytuacji, gdy efektem będzie wzrost cen mieszkań.
 • Pierwszy bank centralny walczy ze wzrostem cen mieszkań

  Pierwszy bank centralny walczy ze wzrostem cen mieszkań

  Bardzo niskie stopy procentowe destabilizują rynek mieszkaniowy. Powodują bardzo szybki wzrost cen. To może dewastować gospodarkę, także po pandemii. Bank centralny w Nowej Zelandii jako pierwszy zmienia swą politykę pieniężną.
 • Na rynku wtórnym nadal wysoka podaż mieszkań

  Na rynku wtórnym nadal wysoka podaż mieszkań

  Ponad rok temu słowo pandemia pojawiło się na ustach niemal każdego. Wielu uczestników rynku nieruchomości zastanawiało się, jak na lockdown zareaguje rynek mieszkaniowy. Okazuje się, że pandemia nie miała większego przełożenia na wielkość oferty na rynku wtórnym.

Filmy - Rynek mieszkaniowy (25)

 • Przyszłość rynku mieszkań na wynajem to budownictwo modułowe

  Wyhamowuje spadek cen na rynku mieszkań na wynajem. Zmienia się też popyt, bo inne są oczekiwania z powodu doświadczeń z pandemią. Przyszłość rynku to budownictwo modułowe, skracające czas budowy nawet o połowę. W porównaniu do cen sprzed roku w 15 największych miastach koszty najmu spadły o 3,9 proc. Ze względu na niższe stawki i dłuższy okres, gdy mieszkanie stoi puste, dochody wynajmujących spadły o 20 proc., a w Warszawie nawet o 25 proc.- Wpływ pandemii na rynek jest taki, że prywatni właściciele mieszkań obniżyli ceny, a inwestorzy instytucjonalni są skłonni dawać wyższe rabaty - mówi w rozmowie z MarketNews24 Dariusz Węglicki, dyrektor zarządzający funduszem Catella Polska. – Najważniejszą przyczyną jest to, że właściciele mieszkań przeznaczonych na najem krótkoterminowy przenieśli je na rynek wynajmu długoterminowego, a ponadto wiele osób wyjechało do swych miast rodzinnych ponieważ mogą pracować online.
 • "SuperTemat": Dramat starszego małżeństwa. Nie wiedzieli o długu

  Małżeństwo Dorota i Adam Haśny mieszkali w Kamienicy przy ulicy Grabowej w Łodzi od prawie trzydziestu lat. Do niedawna właścicielem kamienicy było miasto Łódź, ale sprzedało budynek i nowi nabywcy rozpoczęli intensywny remont. Zaczęli próbować pozbyć się "niewygodnych mieszkańców".
 • Ceny za wynajmowane mieszkania spadną nawet o 25 proc.

  Skutki koronawirusa na rynku nieruchomości najbardziej dotkliwie uderzyły w mieszkania na wynajem. Ceny najmu mogą spaść nawet o 20-25 proc. Wzrosła nie tylko liczba pustostanów, ale spadły już także ceny najmu. I ceny te nadal systematycznie spadają. Zmalała turystyka indywidualna, bardzo spadł popyt na krótkoterminowy wynajem mieszkań. Teraz mieszkania te trafiły na rynek wynajmu długoterminowego. Nie mniej dotkliwe są konsekwencje tego, że studenci przestali wynajmować mieszkania, a nowy rok akademicki wiele uczelni rozpocznie w systemie online bądź hybrydowym. - Już obecnie ceny najmu zmalały o 10-15 proc., a ten spadek będzie się pogłębiał – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Jacek Furga, prezes AMRON. – Ceny mogą spaść nawet o 20-25 proc.
 • Jak zmieniają się ceny ofertowe na rynku mieszkaniowym

  Docierają pierwsze sygnały o spadku liczby zawieranych transakcji na wtórnym rynku mieszkaniowym spowodowanego koronawirusem. Jak należy interpretować zmiany w cenach ofertowych mieszkań? Cykl życia oferty na rynku mieszkaniowym w Warszawie wynosił ostatnio od 60 do 140 dni. Rozpiętość tego czasu była duża, a zależy od powierzchni mieszkania, jego lokalizacji i standardu.