rynek mieszkaniowy

Artykuły - Rynek mieszkaniowy (573)

 • Kooperatywa mieszkaniowa – ludzie sami wybudują sobie bloki

  Kooperatywa mieszkaniowa – ludzie sami wybudują sobie bloki

  Obecny rynek nieruchomości mieszkaniowych zdominowany jest przez duże firmy deweloperskie. To częściowo jest powodem bardzo wysokich cen. Rząd ma jednak pomysł, jak nieco zmodyfikować rozkład sił w tej branży. Rozwiązaniem mają być tzw. kooperatywy mieszkaniowe. W czym rzecz? Na to pytanie odpowiada Bartosz Antos, dyrektor ds. nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Jeśli kupujesz "dziurę w ziemi", poczekasz dwa lata

  Jeśli kupujesz "dziurę w ziemi", poczekasz dwa lata

  Wiemy już, ile przeciętnie trwała budowa domów i lokali mieszkalnych ukończonych w 2019 r. Warto dowiedzieć się, czy taki średni czas budowy znów był krótszy.
 • Budownictwo mieszkaniowe wraca do normalności

  Budownictwo mieszkaniowe wraca do normalności

  Gwałtowny wzrost aktywności deweloperów - tak wyglądał czerwiec na rynku nieruchomości w Polsce. Była to odpowiedź na szybko odbudowujący się popyt na mieszkania, efekt odblokowanych procedur administracyjnych i kolejny symptom szybkiego powrotu do normalności w mieszkaniówce.
 • Kupujący chcą negocjować, sprzedający niezbyt chętnie obniżają ceny

  Kupujący chcą negocjować, sprzedający niezbyt chętnie obniżają ceny

  Dla wielu potencjalnych klientów pandemia koronawirusa stała się dobrym momentem do większych niż zwykle negocjacji przy zakupie mieszkania. Czy rzeczywiście obecna sytuacja sprzyja negocjacjom?
 • Rewolucja w branży nieruchomości – czego dzisiaj szukają Polacy?

  Rewolucja w branży nieruchomości – czego dzisiaj szukają Polacy?

  Epidemia koronawirusa wywróciła rynek nieruchomości do góry nogami. Zmieniły się zarówno potrzeby, jak i możliwości Polaków. Dodatkowo sprawę komplikują kolejne obniżki stóp procentowych.
 • Są pierwsze symptomy problemów na rynku mieszkań

  Są pierwsze symptomy problemów na rynku mieszkań

  Indeks obrazujący popyt na kredyt mieszkaniowy spadł w czerwcu o 7 proc. w porównaniu z sytuacją przed rokiem. Jest zdecydowanie lepiej niż w miesiącach lockdownu, ale zaczyna być widoczne drastyczne podniesienie przez banki wymaganego wkładu własnego i nieakceptowanie części źródeł dochodu.
 • HRE Index: Epidemia zatrzymała wzrosty cen mieszkań

  HRE Index: Epidemia zatrzymała wzrosty cen mieszkań

  Nawet dwucyfrowe wzrosty cen zupełnie wyhamowały wraz z początkiem epidemii i wprowadzonymi przez rząd ograniczeniami. Kwiecień przyniósł też zahamowanie transakcji, ale w maju - gdy na poważnie rozpoczęło się luzowanie obostrzeń - widoczne były już symptomy ożywienia na rynku mieszkaniowym. Stymulująco na rynek działają też kolejne obniżki stóp procentowych przy wciąż wzmożonej inflacji.
 • Rynek mieszkaniowy: Nastały gorsze czasy

  Rynek mieszkaniowy: Nastały gorsze czasy

  Pierwsze miarodajne dane pokazują ostry spadek udzielonych kredytów mieszkaniowych. Kolejne miesiące pokażą jaka część Polaków odejdzie z banków z kwitkiem i nie będzie w stanie sfinansować zakupu mieszkania.
 • Możliwe obniżki cen w mieszkaniówce. Spadki w regionach bardziej realne niż w stolicy?

  Możliwe obniżki cen w mieszkaniówce. Spadki w regionach bardziej realne niż w stolicy?

  Średnia cena mieszkań sprzedanych w Krakowie wzrosła w pierwszym kwartale 2020 o aż 21 proc. rok do roku. We Wrocławiu ten wzrost wyniósł 16 proc., a w Trójmieście 14 proc. W Warszawie w tym samym okresie ceny mieszkań rosły tylko o 6 proc. rok do roku, choć warto pamiętać o tym, że początek 2019 r. był rekordowy pod względem wzrostu cen nieruchomości. Eksperci CBRE wskazują, że choć na razie trudno przewidzieć, czy wystąpią spadki cen i jaka będzie ich skala, historycznie obniżki były bardziej widoczne w regionach.
 • W dekadę polskie mieszkania urosły o cztery metry

  W dekadę polskie mieszkania urosły o cztery metry

  Standard mieszkaniowy rośnie w Polsce od lat - przede wszystkim ze względu na budowanie nowych mieszkań i domów. Niestety wciąż rodzima średnia powierzchnia lokalu przypadająca na osobę plasuje nas w europejskim ogonie. Nadrobienie zaległości przy obecnym tempie rozwoju sytuacji zajmie nam 20-30 lat.

Filmy - Rynek mieszkaniowy (22)

 • Jak zmieniają się ceny ofertowe na rynku mieszkaniowym

  Docierają pierwsze sygnały o spadku liczby zawieranych transakcji na wtórnym rynku mieszkaniowym spowodowanego koronawirusem. Jak należy interpretować zmiany w cenach ofertowych mieszkań? Cykl życia oferty na rynku mieszkaniowym w Warszawie wynosił ostatnio od 60 do 140 dni. Rozpiętość tego czasu była duża, a zależy od powierzchni mieszkania, jego lokalizacji i standardu.
 • Za rok rynek mieszkaniowy będzie już inny, będzie mniej nowych mieszkań

  Od półtora roku spada liczba nowych pozwoleń na budowę mieszkań uzyskiwanych przez deweloperów. Problemem jest ograniczona ilość gruntów pod zabudowę.
 • Opłaty za wynajem mieszkania już nie rosną w tak szybkim tempie

  Jeszcze niedawno mieszkania na wynajem stanowiły tylko 2 proc. polskiego rynku nieruchomości, dziś to ponad 15 proc. Czynsz w takich mieszkaniach rośnie już wolniej.
 • Jak zmniejszyć ryzyko wynajmowania mieszkania związane z kaucją i rozliczeniem mediów

  Największe błędy związane z wynajmowaniem mieszkania dotyczą nie tylko zachowania zbyt dużych praw przez właściciela, ale także sposobu rozliczania kaucji i opłat za media. Właściciel powinien pogodzić się z tym, że wynajmując mieszkanie ogranicza swe prawa i nie może kontrolować lokatorów w sposób naruszający ich prywatność. To powinno być zapisane w umowie najmu, podobnie jak sposób rozliczenia kaucji i opłat za wodę czy energię elektryczną.