rynek mieszkaniowy

Artykuły - Rynek mieszkaniowy (0)

 • Nieruchomości: Nie tylko dla kawalerów

  Nieruchomości: Nie tylko dla kawalerów

  W ciągu ostatnich 10, 15 lat na rynku mieszkaniowym zmieniło się bardzo dużo. Zmienił się metraż oraz liczba pokoi najbardziej poszukiwanych mieszkań, zmienił się ich standard. Zmieniały się również preferencje osób szukających mieszkania odnośnie jego lokalizacji. Nie zmieniło się za to stałe zainteresowanie kupujących ... kawalerkami.
 • Bez kredytu ani rusz

  Bez kredytu ani rusz

  Większość osób, która kupuje mieszkanie z myślą, aby w nim zamieszkać musi posiłkować się kredytem. Taka sytuacja nie może dziwić, gdy porówna się relację przeciętnych wynagrodzeń, jakie zarabiają Polacy do średnich cen mieszkań.
 • Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-IX 2018 r. Mniej chetnych

  Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-IX 2018 r. Mniej chetnych

  GUS poinformował także o sytuacji na rynku budowlanym. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto we wrześniu wzrosła o 14,6 proc. rok do roku, a miesiąc do miesiąca spadła o 11,2 proc. - czytamy w raporcie GUS.
 • Jakie mieszkania kupujemy najchętniej? Duże zmiany na rynku

  Jakie mieszkania kupujemy najchętniej? Duże zmiany na rynku

  Najchętniej kupujemy mieszkania o 20 proc. mniejsze, niż było to przed dziesięciu laty. Największy jest popyt na bardzo małe mieszkania. Zmalało też zainteresowanie przenoszeniem się z miasta na jego obrzeża.
 • Co warto wiedzieć o Mieszkaniu plus

  Co warto wiedzieć o Mieszkaniu plus

  Inwestycje mieszkaniowe w całej Polsce - w dużych miastach i małych gminach, wspomaganie rozmaitych form budownictwa, w tym komunalnego, spółdzielczego i TBS-ów, rozmaite formy najmu, a także możliwość wykupienia mieszkania na własność i w końcu - dostępna cena. Takie są główne założenia rządowego programu Mieszkanie plus.
 • Spółdzielnie mieszkaniowe walczą z deweloperami, jest szansa na pobicie rekordu z 2017 r.

  Spółdzielnie mieszkaniowe walczą z deweloperami, jest szansa na pobicie rekordu z 2017 r.

  Spółdzielnie mieszkaniowe nadal walczą o rynek z deweloperami, budownictwo zakładowe spadło do symbolicznej roli, pozostaje na marginesie. Są szanse na pobicie zeszłorocznego rekordu liczby oddanych mieszkań. W 2017 r. wybudowano ponad 176 tys. mieszkań.
 • Prajsnar: Według Eurostatu zmniejsza się liczba Polaków, którzy wydają zbyt dużo na mieszkania

  Prajsnar: Według Eurostatu zmniejsza się liczba Polaków, którzy wydają zbyt dużo na mieszkania

  Według Eurostatu zmniejsza się liczba Polaków, którzy wydają zbyt dużo na mieszkania - zauważył w analizie dla PAP ekspert portalu RynekPierwotny.pl Andrzej Prajsnar. W 2017 roku 6,7 proc. Polaków żyło w gospodarstwach domowych przeciążonych wydatkami mieszkaniowymi, blisko 3 proc. mniej niż w 2014.
 • Dwucyfrowy wzrost cen mieszkań w Gdańsku

  Dwucyfrowy wzrost cen mieszkań w Gdańsku

  W Gdańsku - Mieście Neptuna - w dalszym ciągu kupujemy coraz droższe mieszkania. Sytuacja kupujących nie jest łatwa. Muszą mierzyć się z podwyżkami i potrzebą zaciągnięcia coraz wyższych kredytów. Wyższe ceny sprawiają, że stać nas na coraz mniejsze mieszkania.
 • W Krakowie nadal powoli rosną ceny mieszkań

  W Krakowie nadal powoli rosną ceny mieszkań

  W porównaniu do innych miast, w Krakowie ceny mieszkań nie rosną tak szybko. Podwyżki cen jednak są zauważalne, a nabywcy mieszkań muszą liczyć się z ryzykiem kontynuacji tego trendu. Powinni też uzbroić się w cierpliwość jeśli chodzi o kwestie związane uzyskaniem kredytu. Trwa sezon urlopowy, a banki są wręcz zarzucone wnioskami kredytowymi.
 • Budownictwo modułowe nadchodzi

  Budownictwo modułowe nadchodzi

  Wzrost cen materiałów budowlanych i brak pracowników przekładają się na rosnącą popularność budownictwa modułowego. Ta metoda jest znacznie szybsza w porównaniu z tradycyjną. Z modułów powstaje szereg obiektów, przy czym prym na świecie wiodą hotele, szkoły czy budynki o funkcji akademików.

Filmy - Rynek mieszkaniowy (13)

 • Nie będziemy czekać pięć lat, aby bez podatku sprzedać mieszkanie

  Spadkobiercy nie będą musieli czekać pięć lat, aby sprzedać nieruchomość, nie płacąc podatku dochodowego. Zmiany podatkowe mają obowiązywać od przyszłego roku.
 • Sytuacja na rynku mieszkaniowym staję się coraz gorsza dla kupujących

  Liczba chętnych, którzy finansowo stać na kupno mieszkania, po raz pierwszy przewyższa liczbę mieszkań na rynku pierwotnym. Deweloperzy nie są w stanie odpowiedzieć na popyt rosnący w takim tempie.
 • Czy na rynku mieszkaniowym powstaje już bańka spekulacyjna?

  Sytuacja na rynku mieszkaniowym zmieniła się. Podaż spada, deweloperzy budują mniej. Czy dzisiejsza sytuacja na rynku nieruchomości to jest już bańka spekulacyjna? W okresie od lipca do września br. wydano pozwolenia na budowę 60 112 mieszkań i rozpoczęto budowę kolejnych 54 814 lokali, czyli w porównaniu do poprzedniego kwartału odpowiednio o 14,35% i 11,35% mniej, jak wynika z badań AMRON.- Deweloperzy budują mniej. Czy to oznacza, że mamy bańkę spekulacyjną? Jednak nie. Nie ma jeszcze powodów do obaw przez rok albo dwa lata - mówi w rozmowie z MarketNews 24 Jan Dziekoński, dyrektor projektów strategicznych MZURI.
 • Boom na mieszkania trwa, ale tylko do końca roku

  Kredyty drożeją, program Mieszkanie dla Młodych (MdM) wygasa. Czy to oznacza, że wysoki popyt na mieszkania spadnie? Tak, ale będzie to spadek łagodny. Deweloperzy nie powinni raczej się o nic martwić. - Mamy trzeci kolejny rok bardzo dobrego popytu na mieszkania. Do końca roku utrzyma się on na takim samym poziomie jak obecnie. Co będzie w przyszłym? Myślę, że nawet jeżeli dojdzie do ograniczenia popytu, czego można się spodziewać, to będzie ono łagodzone np. programem Rodzina 500+. Rodziny dostaną nowy zastrzyk pieniędzy i przypuszczalnie część z nich wykorzysta go do zwiększenia swojej zdolności kredytowej – mówi serwisowi Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju z firmy Marvipol Development. Niektórzy obawiają się, że do znacznego obniżenia popytu doprowadzi wygaśnięcie programu MdM. Wcale nie musi jednak tak być. „Uważam, że ludzie, którzy skorzystali z MdM, i tak w dużej mierze by kupili mieszkania. Miło jest dostać od państwa 20 czy 30 tys. zł, ale to nie wpływa na to, czy podejmuje się decyzję o stałym miesięcznym obciążeniu swoich dochodów ratami kredytowymi na 30 lat” – stwierdza ekspert. Trzeba poza tym pamiętać, że limity cenowe w programie są na tyle restrykcyjne, że w wielu miastach ma on znaczenie dość marginalne.