rynek mieszkaniowy

Artykuły - Rynek mieszkaniowy (0)

 • Ceny mieszkań powoli rosną, ale wciąż są niższe niż w 2008 r.

  NBP opublikował dane na temat transakcyjnych cen mieszkań w IV kwartale 2017 r. Według udostępnionych statystyk, miniony rok przyniósł niewielkie podwyżki. Mimo kilku lat umiarkowanego wzrostu, ceny lokali w większości miast wciąż są jednak niższe niż w 2008 r. Expander tłumaczy z czego wynika taka sytuacja i co nas może czekać.
 • Apartamenty idą za miliony

  Apartamenty idą za miliony

  Zamożni Polacy coraz chętniej nabywają luksusowe nieruchomości. Największym rynkiem dla tego typu lokali jest Warszawa, gdzie wielomilionowe transakcje nie są już czymś nadzwyczajnym, lecz nadal pobudzają wyobraźnię.
 • Aldi wybuduje nad swoimi sklepami mieszkania dla studentów

  Aldi wybuduje nad swoimi sklepami mieszkania dla studentów

  Niemiecka sieć dyskontowa Aldi wchodzi w deweloperkę. Detalista zdał sobie sprawę, że lokowanie mieszkań przy supermarketach może mu pomóc w budowaniu większych nowych placówek w zatłoczonych miastach - podaje esmmagzine.com.
 • We Wrocławiu ciągle wysoki popyt na mieszkania

  We Wrocławiu ciągle wysoki popyt na mieszkania

  Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, średnia ofertowa cena nowych mieszkań we Wrocławiu wzrosła o 1,9 proc. w porównaniu do III kwartału 2017 r. Za 1 m kw. lokum z rynku pierwotnego, deweloperzy oczekiwali średnio 6310 zł.
 • Nieznaczne wzrosty cen mieszkań na warszawskim rynku mieszkaniowym

  Nieznaczne wzrosty cen mieszkań na warszawskim rynku mieszkaniowym

  Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, średnia ofertowa cena nowych mieszkań w Warszawie wzrosła o 0,8 proc. w porównaniu III kwartału 2017 r. Był to najmniejszy wzrost wśród wszystkich badanych miast.
 • W Krakowie mieszkania ciągle coraz droższe

  W Krakowie mieszkania ciągle coraz droższe

  Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, za m kw. nowego lokum na krakowskim rynku mieszkaniowym przyjdzie nam zapłacić odrobinę więcej niż pod koniec ubiegłego roku.
 • Mieszkania z PRL nie do pobicia?

  Mieszkania z PRL nie do pobicia?

  Zdaniem Bartosza Turka analityka z Open Finance, koniunktura na rynku mieszkaniowym trwa w najlepsze. Polacy kupują najwięcej mieszkań, a deweloperzy budują ich najwięcej w historii. Jednak za Gierka budowano znacznie więcej niż w aktualnym boomie.
 • Gdańsk lepszy do mieszkania niż stolica?

  Gdańsk lepszy do mieszkania niż stolica?

  Warszawa wciąż pozostaje bezkonkurencyjna pod względem wielkości oferty nowych lokali, a stołeczne wynagrodzenia należą do najwyższych w całym kraju. Można przypuszczać, że taka sytuacja utrzyma się przez kolejne lata. Prymat Warszawy dotyczący np. wysokości płac nie oznacza jednak, że stołeczne miasto jest najbardziej przyjazne dla nabywców mieszkań. Jeśli weźmiemy pod uwagę takie czynniki jak na przykład jakość powietrza i dostępność metrażu za przeciętne wynagrodzenie, to okaże się, że stolica została wyprzedzona przez inne polskie metropolie.
 • Marzysz o apartamencie? Szykuj przynajmniej milion złotych!

  Marzysz o apartamencie? Szykuj przynajmniej milion złotych!

  Od 10 tys. zł w górę - tyle kosztuje metr kwadratowy luksusowych apartamentów w największych miastach kraju. Popyt na mieszkaniowy luksus rośnie. Inwestorzy stawiają na wyższą półkę z myślą o dobrej lokacie kapitału, a także o zarabianiu na wynajmie.
 • Zakopane: Nowych mieszkań więcej, ale ceny wysokie

  Zakopane: Nowych mieszkań więcej, ale ceny wysokie

  Od 2012 roku rynek pierwotny w Zakopanem powiększył się ponad trzykrotnie - wynika z analizy przeprowadzonej przez ekspertów serwisu ogłoszeniowego Homla.pl. W samym 2016 roku oddano tu do użytku 200 nowych domów i mieszkań, a popyt na lokale mieszkalne jest wysoki. Niestety, rekordowo wysokie są też ceny nieruchomości.

Filmy - Rynek mieszkaniowy (11)

 • Czy na rynku mieszkaniowym powstaje już bańka spekulacyjna?

  Sytuacja na rynku mieszkaniowym zmieniła się. Podaż spada, deweloperzy budują mniej. Czy dzisiejsza sytuacja na rynku nieruchomości to jest już bańka spekulacyjna? W okresie od lipca do września br. wydano pozwolenia na budowę 60 112 mieszkań i rozpoczęto budowę kolejnych 54 814 lokali, czyli w porównaniu do poprzedniego kwartału odpowiednio o 14,35% i 11,35% mniej, jak wynika z badań AMRON.- Deweloperzy budują mniej. Czy to oznacza, że mamy bańkę spekulacyjną? Jednak nie. Nie ma jeszcze powodów do obaw przez rok albo dwa lata - mówi w rozmowie z MarketNews 24 Jan Dziekoński, dyrektor projektów strategicznych MZURI.
 • Boom na mieszkania trwa, ale tylko do końca roku

  Kredyty drożeją, program Mieszkanie dla Młodych (MdM) wygasa. Czy to oznacza, że wysoki popyt na mieszkania spadnie? Tak, ale będzie to spadek łagodny. Deweloperzy nie powinni raczej się o nic martwić. - Mamy trzeci kolejny rok bardzo dobrego popytu na mieszkania. Do końca roku utrzyma się on na takim samym poziomie jak obecnie. Co będzie w przyszłym? Myślę, że nawet jeżeli dojdzie do ograniczenia popytu, czego można się spodziewać, to będzie ono łagodzone np. programem Rodzina 500+. Rodziny dostaną nowy zastrzyk pieniędzy i przypuszczalnie część z nich wykorzysta go do zwiększenia swojej zdolności kredytowej – mówi serwisowi Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju z firmy Marvipol Development. Niektórzy obawiają się, że do znacznego obniżenia popytu doprowadzi wygaśnięcie programu MdM. Wcale nie musi jednak tak być. „Uważam, że ludzie, którzy skorzystali z MdM, i tak w dużej mierze by kupili mieszkania. Miło jest dostać od państwa 20 czy 30 tys. zł, ale to nie wpływa na to, czy podejmuje się decyzję o stałym miesięcznym obciążeniu swoich dochodów ratami kredytowymi na 30 lat” – stwierdza ekspert. Trzeba poza tym pamiętać, że limity cenowe w programie są na tyle restrykcyjne, że w wielu miastach ma on znaczenie dość marginalne.
 • MdM i nowy rządowy program mieszkaniowy

  W najbliższych dniach rząd przedstawi nowy program mieszkaniowy. Dotyczyć będzie mieszkań na wynajem, czyli innej grupy dochodowej niż obowiązujący jeszcze program Mieszkanie dla Młodych. Czy warto więc śpieszyć się z decyzją mieszkaniową, aby załapać się na MdM?
 • Czy nowa ustawa uderzy w rynek mieszkaniowy?

  Nowa ustawa dotycząca obrotu gruntami rolnymi może mieć negatywny wpływ na rozwój budownictwa mieszkaniowego. Nie będzie takiego problemu, jeżeli gminy będą szybciej przygotowywać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Ustawa ograniczyła możliwości kupna gruntów rolnych. Mogą je nabywać rolnicy, którzy na terenie gminy mieszkają co najmniej 5 lat. To tylko jedno z ograniczeń. Ograniczenia mogą spowodować utrudnienia, ale istnieje jeden sposób, który likwiduje takie bariery. Tym sposobem jest szybsze przygotowywanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. - Wtedy rynek mieszkaniowy nie ucierpi w żaden sposób na zmianach związanych z ustawą - mówi Marek Klamut z TREENEO.