rynek mieszkań

Artykuły - Rynek mieszkań (40)

Filmy - Rynek mieszkań (7)

 • Kupowanie mieszkań na własność stanie się bezsensowne

  Polska i Rumunia to dwa kraje UE, w których dominuje dążenie do kupowania mieszkań na własność. To jednak szybko się zmieni, ale inny będzie też nasz rynek mieszkań wynajmowanych. Stary już spór o to czy każdy powinien mieć prawem zapewnione mieszkanie, czy też jest ono towarem, za który trzeba zapłacić, staje się anachroniczny. - Mieszkanie będzie jak Netflix czy Spotify. Jak wynajmowanie samochodu czy hulajnogi – mówi w rozmowie z MarketNews24 Zbigniew Maćków, architekt, który od 1995 r. prowadzi własne biuro Maćków Pracownia Projektowa - Nikt już nie będzie chciał się wiązać na 30-40 kredytem hipotecznym przy tej dynamice zmian społecznych, przy migracji ludności, wywołanej także tym, że miasta będą z sobą coraz bardziej konkurować między sobą o wysoką jakość życia. Będziemy bardzo dynamicznie przemieszczać się, kupując pakiet usług. Mieszkanie stanie się częścią takiego pakietu. Zmiany takie zajdą w perspektywie najbliższych 5-10 lat, gdy pokolenie ludzi dynamicznych wejdzie na rynek pracy jako główna masa krytyczna, która zdominuje trendy i zachowania. - To pokolenie ludzi bardzo dynamicznych wymusi takie zmiany, że mieszkanie stanie się pakietem usług. Oferowane pakiety można porównać do dzisiejszej oferty dotyczącej różnych klas samochodów. W pakietach będzie np. opieka nad dzieckiem i zorganizowanie mu czasu wolnego – wyjaśniał Z.Maćków podczas konferencji „Dobra Luksusowe – mieć czy być”, zorganizowanej w budynku Złota 44 w Warszawie.
 • Dlaczego na wynajmie starych mieszkań można zarobić więcej

  Prawo budowlane znów zabrania budowania bardzo małych mieszkań, choć jest na nie duży popyt wśród wynajmujących. W ten sposób rynek wtórny zyskał przewagę nad ofertą deweloperów, jeżeli chcemy kupić mieszkanie, aby zarabiać na wynajmowaniu. W inne mieszkania powinniśmy inwestować, jeżeli chcemy w nich mieszkać lub je wynajmować. W przypadku mieszkań na wynajem więcej atutów ma rynek wtórny. - W Katowicach ceny za nowe mieszkanie od deweloperów to 5-6 tys. zł za metr kwadratowy, a na rynku wtórnym to 3-4 tys. zł - mówi w rozmowie z MarketNews 24 Jan Dziekoński, dyrektor projektów strategicznych MZURI. - Różnica jest niemal dwukrotna, a wynajmujący mieszkanie nie będzie chciał zapłacić dwa razy więcej.
 • Ile naprawdę jest warte mieszkanie?

  Sprzedając mieszkanie, chcesz na nim jak najwięcej zarobić, kupując – masz zamiar wydać jak najmniej. Negocjacje? Owszem, ale aby wiedzieć, na czym się stoi i czy dana cena jest idealna, warto uzyskać operat szacunkowy. Na cenę mieszkania wpływa wiele czynników. Najważniejszymi są lokalizacja, stan budynku i samego lokalu (to, czy jest nowy, czy wymaga remontu, jak bardzo podniszczone są okna, podłogi, łazienka itp.), to, na którym piętrze znajduje się mieszkanie, jak również jego funkcjonalność. Sprzedający nie zawsze biorą to wszystko pod uwagę i często oferują zawyżone ceny. Podczas negocjowania umowy dobrze jest wiedzieć, ile lokal jest rzeczywiście wart. - Miarodajnym źródłem wiedzy będą dane o transakcjach zrealizowanych w okolicy. W zdobyciu tych informacji pomogą agenci nieruchomości. Można zwrócić się też do rzeczoznawcy majątkowego z prośbą o sporządzenie wyceny danego mieszkania – mówi Agata Stradomska z sieci biur nieruchomości RE/MAX. Jeśli chcemy nabyć dany lokal, to bardzo przydatny może być także operat szacunkowy, gdyż między innymi na podstawie tego dokumentu bank określa, ile pieniędzy jest w stanie nam pożyczyć. Czasami warto również skorzystać z wycen internetowych. - Trzeba jednak pamiętać, że wyliczenia te opierają się na ofertach dostępnych w okolicy, czyli – mieszkań niesprzedanych. Takie wyceny mogą być więc mylące – zauważa rozmówczyni.
 • Cudzoziemcy kupili w ciągu ostatnich pięciu lat kilkadziesiąt tysięcy mieszkań w Polsce

  W ciągu ostatnich 5 lat obcokrajowcy nabyli w Polsce 1,8 mln metrów kwadratowych mieszkań, co odpowiada 30-40 tys. lokali przeciętnej wielkości. Deweloperzy tylko w ciągu roku oddają do użytku dwa razy tyle mieszkań, dlatego popyt ze strony cudzoziemców nie wpływa mocno na ceny – przekonuje Bartosz Turek z Lion’s Banku.