rynek gazu

Artykuły - Rynek gazu (56)

 • Rynek gazu: Dobra wiadomość dla ogrzewających gazem

  Rynek gazu: Dobra wiadomość dla ogrzewających gazem

  Globalny rynek gazu zacznie wychodzić z kryzysu w 2021 r., ale skutki tąpnięcia mogą być odczuwalne aż do 2025 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Prognozy dla Europy zakładają powrót do poziomu zapotrzebowania sprzed kryzysu do końca 2021 r. - dodali analitycy.
 • ​Przed Gazpromem trudny rok

  ​Przed Gazpromem trudny rok

  Gazprom ogłosił, że sam dokończy budowę gazociągu Nord Stream 2. To efekt sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone. Przed spółką niełatwy rok. I nie chodzi tylko o tę inwestycję, ale też o wyzwania na europejskim rynku gazu, gdzie LNG wypiera częściowo surowiec sprowadzany gazociągiem, obniżając dodatkowo cenę błękitnego paliwa.
 • Rynek gazu: Konkurencja wypiera Gazprom!

  Rynek gazu: Konkurencja wypiera Gazprom!

  Opóźnienie o rok uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 nie zaszkodzi rosyjskiemu koncernowi Gazprom w eksporcie gazu, niemniej problemem może stać się spadek eksportu ze względu na konkurencję ze strony gazu skroplonego - ocenia "Kommiersant". Niemieckie media, komentując spotkanie kanclerz Angeli Merkel i Władimira Putina w Moskwie, zwracają głównie uwagę, że szefowa rządu RFN skoncentrowała się na wspólnych interesach obu krajów i unikała kontrowersyjnych kwestii.
 • "Rzeczpospolita": Czy gaz podzieli losy węgla?

  "Rzeczpospolita": Czy gaz podzieli losy węgla?

  Świat ucieka od gazu jak od węgla. Już niebawem Bruksela może zacząć traktować paliwo błękitne jak to czarne donosi dzisiejsza "Rzeczpospolita". Choć gaz obecnie wyraźnie zaczyna wypierać węgiel jako paliwo do produkcji energii elektrycznej, to jak odnotowuje gazeta w przyszłości może podzielić losy węgla.
 • Kreml nie oczekuje konkretnych ustaleń gazowych w Brukseli

  Kreml nie oczekuje konkretnych ustaleń gazowych w Brukseli

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział wczoraj , że nie należy oczekiwać konkretnych ustaleń podczas zaplanowanych na czwartek trójstronnych rozmów Komisji Europejskiej, Rosji i Ukrainy o dostawach gazu. Jego zdaniem potrzeba jeszcze wiele pracy.
 • Terminal LNG w Świnoujściu mocną kartą Polski

  Terminal LNG w Świnoujściu mocną kartą Polski

  Przepustowość terminala LNG w Świnoujściu po prowadzonej rozbudowie sięgnie 7,5 mld metrów sześciennych gazu - zapowiedział w minionym tygodniu pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
 • 10 tys. wniosków o dopłaty do kotłów gazowych

  10 tys. wniosków o dopłaty do kotłów gazowych

  Już blisko 10 tys. wniosków o dopłaty z PGNiG dla osób zainteresowanych wymianą starych kotłów na gazowe źródła ciepła. W 2022 r. dostęp do gazu ziemnego będzie miało co najmniej 90 proc. ludności Polski- podał w tym tygodniu prezes PGNiG Piotr Woźniak.
 • Gaz będzie droższy nawet o 40 proc. Pierwsze po kieszeni dostaną firmy

  Gaz będzie droższy nawet o 40 proc. Pierwsze po kieszeni dostaną firmy

  "Ceny surowca dla odbiorców biznesowych wzrosną w najbliższych miesiącach o ok. 40 proc." - dowiedział się redakcja Dziennika Gazety Prwanej.
 • Rekordowy czas dla polskiego rynku gazu

  W 2017 roku Polska pobiła rekord pod względem wykorzystania gazu ziemnego. Zużyliśmy w Polsce ponad 17 mld metrów sześciennych tego surowca. Dlaczego to ważne? Jakie miejsce gaz zajmuje w polskiej gospodarce? Wyjaśniamy.
 • 5 lat giełdowego rynku gazu

  5 lat giełdowego rynku gazu

  20 grudnia 2017 r. Towarowa Giełda Energii obchodzi jubileusz 5-lecia giełdowego rynku gazu. Na giełdowym rynku gazu działa obecnie 111 podmiotów. Wolumen obrotu na rynkach spot oraz rynku terminowym towarowym w latach 2012-2017 osiągnął poziom 469,8 TWh.

Filmy - Rynek gazu (5)

 • Polska może być uniezależniona od Rosji pod względem dostaw gazu

  Ostatnie trzy lata były dla Polski przełomowe. Jeszcze w 2011 roku mogliśmy kupić tylko 9 proc. całego importu z kierunku innego niż wschodni, czyli innego niż Gazprom. I to nie wiązało się z długoterminowymi umowami, tylko po prostu z fizyczną możliwością dostarczenia gazu do Polski – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu.
 • W przyszłym roku rynek gazu bardziej konkurencyjny

  Koszty wejścia na rynek gazu powinny być niższe, by mógł się on w pełni zliberalizować. Marek Woszczyk, odpowiedzialny za nadzór nad tym sektorem, zapowiada dalsze prace nad zwiększeniem konkurencyjności. Już w przyszłym roku do Polski powinno popłynąć znacznie więcej błękitnego paliwa, co pobudzi rynek i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju.
 • Uwolnienie rynku gazu to lepsze ceny i obsługa klientów

  Niemiecki koncern energetyczny RWE wchodzi na otwierający się w Polsce rynek gazu. Zamierza wykorzystać swoje dotychczasowe doświadczenia – jest piątym największym sprzedawcą tego paliwa na rynku europejskim. Dla klientów liberalizacja tego sektora ma być szansą na niższe ceny i lepszą obsługę. – Tzw. mały trójpak, czyli nowelizacja Prawa energetycznego jest bardzo ważnym krokiem w kierunku pełnej liberalizacji rynku energii elektrycznej oraz rozpoczęcia liberalizacji rynku gazowego w Polsce – uważa Janusz Moroz, członek zarządu RWE.
 • Uwolnienie rynku gazu - ruszy Giełdowa Platforma Informacyjna

  Obligo giełdowe nałożone na sprzedających albo również na kupujących surowiec na giełdzie, lub częściowe uwolnienie sprzedawcy. Prezes Towarowej Giełdy Energii przedstawia propozycje mające w pełni zliberalizować rynek gazu. By ułatwić handel tym surowcem i stworzyć transparentny rynek, w ciągu najbliższych miesięcy uruchomi Giełdową Platformę Informacyjną. Ireneusz Łazor, prezes Towarowej Giełdy Energii, pracuje nad tym, by pojawiły się kolejne zlecenia kupna na giełdzie gazu, która została uruchomiona pod koniec ubiegłego roku.