rynek farmaceutyczny

Artykuły - Rynek farmaceutyczny (43)

 • System weryfikacji autentyczności leków już blisko

  System weryfikacji autentyczności leków już blisko

  Od 9 lutego 2019 r. wszystkie nowo wyprodukowane leki będą zabezpieczone unikatowym kodem dwuwymiarowym, zawierającym informacje m.in. o indywidualnym numerze opakowania, który pozwoli sprawdzić autentyczność leku przed wydaniem go pacjentowi. Aptekom, które nie zdążą podłączyć się w terminie do tego systemu grożą bardzo poważne kary finansowe wynika z projektu.
 • MZ dwa zabezpieczenia przed fałszowaniem

  MZ dwa zabezpieczenia przed fałszowaniem

  Nowe dwa zabezpieczenia opakowań lekarstw mają poprawić przeciwdziałanie ich fałszowaniu. Są to niepowtarzalny identyfikator (Unique Identifier - UI) oraz zabezpieczenie przed otwarciem (Anti-Tampering Device - ATD).
 • Walka z nielegalnym wywozem leków musi być bezwzględna

  Walka z nielegalnym wywozem leków musi być bezwzględna

  Kontrole bez zapowiedzi, przeszukania, broń na podorędziu i wejście razem z drzwiami. Taką przyszłość przed inspekcją farmaceutyczną widzi kancelaria premiera. Utworzenie policji lekowej - o ile konkluzje KPRM przełożą się na kolejną nowelizację - możliwe więc jest najwcześniej w połowie 2019 r.
 • Firmom będzie się opłacało wspierać polską gospodarkę

  Firmom będzie się opłacało wspierać polską gospodarkę

  Firmy farmaceutyczne, które zdecydują się na uruchomienie produkcji w Polsce, będą mogły liczyć na znaczne ułatwienia podczas negocjacji refundacyjnych. Budżet państwa miałby pokryć nawet 10 proc. refundacji - zapowiedział w trakcie II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.
 • Kukiz'15: Podpisanie przez prezydenta ustawy o aptekach - smutny gest

  Kukiz'15: Podpisanie przez prezydenta ustawy o aptekach - smutny gest

  - Podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji prawa farmaceutycznego, to "smutny gest"; ta ustawa w sposób nadmierny reguluje rynek farmaceutyczny i realizuje interesy lobby farmaceutycznego - ocenili w środę posłowie Kukiz'15.
 • "Gazeta Wyborcza": Polacy to lekomani

  Rezultatem ogromnych kampanii reklamowych i skutkiem ubocznym ustawy refundacyjnej są rekordowe wydatki Polaków na tabletki, pigułki i syropy – pisze dziennik.
 • W Polsce funkcjonowało 14.227 aptek

  Przewidywana wartość całego rynku leków (aptecznego i szpitalnego) w 2014 roku wyniesie 28,7 mld zł i będzie większa o 1,2 proc. względem 2013 roku. Na koniec września w Polsce funkcjonowało 14.227 aptek, z czego 68 proc. to apteki niezależne.
 • Ginekolodzy: Wycofanie leku Cilest niezwiązane z jego bezpieczeństwem

  Ginekolodzy: Wycofanie leku Cilest niezwiązane z jego bezpieczeństwem

  Wycofanie antykoncepcyjnego leku Cilest, o którym media informowały na początku czerwca, miało związek z niewielkimi odchyleniami w rozpuszczalności jego składnika - podkreślają ginekolodzy. Nie wpływają one na bezpieczeństwo i skuteczność leku - uspokajają.
 • Rynek farmaceutyczny dramatycznie kurczy się

  Rynek farmaceutyczny dramatycznie kurczy się

  To jest zły rok dla aptek. Branża farmaceutyczna straci na wartości ok. 5-6 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. - Sprzedaż na rynku preparatów i leków osiągnie poziom 26,6 mld zł. To oznacza, że polski rynek farmaceutyczny cofa się do poziomu z lat 2008-2009 - alarmuje Piotr Kula, prezes PharmaExpert. Jego zdaniem, to przede wszystkim wpływ nowej ustawy refundacyjnej.
 • Rynek apteczny spadł o 8,1 proc. - PharmaExpert

  Wartość sprzedaży na aptecznym rynku farmaceutycznym w sierpniu 2012 r. wyniosła 2,18 mld zł, co stanowi spadek o 8,1 proc. w porównaniu do września 2011 r. - poinformowała w komunikacie prasowym PharmaExpert, firma badająca rynek farmaceutyczny.

Filmy - Rynek farmaceutyczny (4)

 • Eksporterzy leków mają mieć nowe obowiązki

  Polska eksportuje około 7 proc. leków – to nie jest dużo, nie odbiegamy w tym względzie od innych państw Unii Europejskiej. W związku z tym zakazanie eksportu nie spowoduje osiągnięcia celu, dla którego ustawa zostanie przygotowana, bo nie jest on jedyną ani główną przyczyną braków leków na rynku. Udowodniły to państwa, w których zjawisko to jest mierzone i badane od wielu lat – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Tomasz Dzitko, przewodniczący Stowarzyszenia Importerów Równoległych Produktów Leczniczych (SIRPL).
 • Co będzie z reklamami aptek i leków?

  Postulujemy takie rozwiązanie, który obowiązuje w większości krajów Unii Europejskiej, w Stanach Zjednoczonych, Australii czy Kanadzie. Tam zakaz reklamy aptek najczęściej dotyczy leków refundowanych bądź leków wydawanych według przepisu lekarza. W większości tych krajów rynek pozostałych leków OTC [dostępnych bez recepty – red.], wyrobów medycznych, sprzedawanych w aptece, jest wolny – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Marcin Piskorski, prezes zarządu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.
 • Apteki w coraz gorszej kondycji finansowej

  Po półtora roku obowiązywania ustawy refundacyjnej, branża aptekarska coraz bardziej liczy na wprowadzenie w niej modyfikacji. Oczekują doprecyzowania i zmian w przepisach, które powstrzymają dalsze pogarszanie się sytuacji finansowej aptek, a które także przyczynią się do wypełnienia podstawowych założeń ustawy: poprawy sytuacji pacjentów. - Inne podmioty, np. supermarkety czy stacje benzynowe mogą obniżać ceny leków i informować o tym klientów, natomiast apteki tego robić nie mogą – zwraca uwagę w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Aleksandra Paczkowska, prezes zarządu DOZ S.A. – W związku z tym część tego obrotu wychodzi z apteki i przenosi się do sieci ogólnodostępnych.
 • Coraz trudniejsza sytuacja na polskim rynku farmaceutycznym

  Trudna sytuacja na polskim rynku farmaceutycznym, rekordowo niskie marże i ceny leków, sprawiają, że Pelion, który zajmuje się zaopatrywaniem aptek i szpitali w leki, przygotowuje się do ekspansji zagranicznej. Obecny jest już na Litwie, gdzie - podobnie jak w Polsce - zalicza się do liderów dystrybucji farmaceutycznej. Teraz przyszedł czas na inne kraje UE. Mówi Jacek Szwajcowski, prezes Peliona.