rynek deweloperski

Artykuły - Rynek deweloperski (24)

 • Deweloperzy będą rolować obligacje

  Rozgrzany do czerwoności polski rynek mieszkaniowy zaczyna odczuwać skutki koronawirusa. Przedsiębiorcy odkładają gotówkę na finansowanie działalności i okazyjne inwestycje.
 • Giełda wieszczy koniec deweloperskiego elorado?

  Giełda wieszczy koniec deweloperskiego elorado?

  Branża deweloperska od kilku lat chwali się rosnącą sprzedażą oraz świetnymi wynikami finansowymi. Na tym pięknym obrazku z czasem zaczęła jednak pojawiać się rysa - wzrost kosztów budowy. Czy złote runo deweloperów skończy się wraz z nadejściem spowolnienia gospodarczego w Polsce i na świecie - spowolnienia o którym od ostatnich spadków na giełdowych parkietach mówi się coraz więcej?
 • Nie zazdrość warszawiakom. Ceny mieszkań w 2019 r.

  Nie zazdrość warszawiakom. Ceny mieszkań w 2019 r.

  Mieszkańcy wielu regionów naszego kraju marzą o życiu warszawiaków. Z zazdrością spoglądają przede wszystkim na stołeczny rynek pracy, czyli innymi słowy, wyższe przeciętne wynagrodzenie i większe możliwości rozwoju kariery zawodowej. Jednak są kwestie, które zdecydowanie nie zasługują na pozazdroszczenie. Jedną z nich są ceny mieszkań, bo to właśnie w Warszawie można znaleźć najdroższe mieszkanie w Polsce.
 • Deweloperzy przyspieszają

  Deweloperzy przyspieszają

  Wrzesień był pod względem aktywności deweloperów bardzo dobry. Firmy budujące mieszkania rozpoczęły więcej projektów, ale też dostarczyły na rynek wyraźnie więcej gotowych mieszkań. Obraz dopełnia wyższa niż przed rokiem sprzedaż mieszkań.
 • Kupujący są sceptyczni wobec rosnących cen mieszkań

  Kupujący są sceptyczni wobec rosnących cen mieszkań

  10,6 tys. zł za m kw. - tyle przeciętnie żądają sprzedający mieszkania w Warszawie. To o 23% więcej niż to, co skłonni są płacić kupujący - wynika z najnowszych danych NBP. Podobny rozdźwięk znajdziemy w kilku dużych miastach. Co ciekawe, w ostatnich latach sytuacje takie kończyły się gwałtownym wzrostem cen. A jak będzie tym razem? Zdaniem ekspertów na rynku mieszkań najważniejszego asa ma RPP.
 • Gwałtowny przyrost nowych inwestycji

  Gwałtowny przyrost nowych inwestycji

  Mocny popyt na mieszkania przekłada się na rozpoczynanie kolejnych inwestycji przez deweloperów. Po słabym pierwszym kwartale ruszyli oni na budowy, a skala prowadzonych inwestycji powróciła do rekordowych poziomów - wynika z najnowszych danych GUS.
 • Czy warto kupować nieruchomości przez pośrednika?

  Czy warto kupować nieruchomości przez pośrednika?

  - Kupowanie nieruchomości przez pośrednika stało się swoistą modą. Coraz więcej osób decyduje się na taką formę poszukiwania nowego "M" - podkreśla Bartosz Antos, dyrektor ds. nieruchomości w firmie Saveinvest Sp z o.o. Czy rzeczywiście to się opłaca? W jaki sposób może nam pomóc pośrednik?
 • Rynek mieszkaniowy wyhamował -pojawił się "sufit"

  Rynek mieszkaniowy wyhamował -pojawił się "sufit"

  Dopiero co zakończony rok charakteryzował się przede wszystkim wzrostem cen. W 2018 r., zgodnie z przewidywaniami sprzed 12 miesięcy, ceny nieruchomości mieszkalnych w największych Polskich miastach poszybowały w górę. W Warszawie i Krakowie, jak podaje RynekPierwotny.pl, średnia cena za metr kwadratowy wzrosła o 12%, a w Gdańsku aż o 14%.
 • W jakim kierunku zmierza rynek mieszkaniowy w Polsce?

  W jakim kierunku zmierza rynek mieszkaniowy w Polsce?

  W ostatnim czasie często porównuje się obecną sytuację na rynku mieszkaniowym do boomu w latach 2006-2007 i następnie gwałtownego załamania w 2008 r. Czy rzeczywiście sytuacja jest podobna do tej sprzed dekady? Przed jakimi szansami i zagrożeniami stoi rynek deweloperski w 2019 r.? Na te i inne pytania odpowiada ekspert Michael/Ström Dom Maklerski.
 • Polski rynek nieruchomości - Lipiec 2018

  Polski rynek nieruchomości - Lipiec 2018

  Nie jest to łatwy czas dla osób poszukujących mieszkania. Zarówno na rynku deweloperskim, jak i w ofercie rynku wtórnego ceny są coraz wyższe. Mieszkania stają się produktem deficytowym, a dzięki wysokiemu popytowi umacnia się rynek kredytów hipotecznych. Ten rok może być trzecim najlepszym w historii pod względem wartości udzielonych kredytów. Wynika to nie tylko z dużego zainteresowania, ale również tego, że pożyczamy coraz wyższe kwoty.

Filmy - Rynek deweloperski (7)

 • Wzrost ryzyka dla deweloperów

  Wzrost ryzyka dla deweloperów spowodowany przygotowaną przez rząd ustawą dotyczącą obrotu gruntami rolnymi może wywołać wzrost cen mieszkań. Przy jednoczesnym spadku cen gruntów rolnych. Skutek uchwalenia ustawy, co najmniej przejściowy, do czasu wydania m.in. wiążących orzeczeń Sądu Najwyższego, będzie taki, że grunty rolne, dla których nie uchwalono miejscowego planu przestrzennego zostaną formalnie wyłączone z obrotu dla deweloperów. Będą tacy deweloperzy, którzy zminimalizują ryzyko i nie będą przygotowywać inwestycji na takich gruntach. Ale będą też tacy, którzy podejmą zwiększone ryzyko. Za zwiększone ryzyko będą oczekiwać większej premii w postaci zysku. Ten mogą zwiększyć kupując taniej ziemię i drożej sprzedając mieszkania. O tym mówi prawnik Piotr Woźniak z międzynarodowej firmy doradczej EY. Rząd przygotował ustawę, aby uniemożliwić kupno gruntów rolnych przez cudzoziemców. Jednak rolnicy protestują, bo ceny gruntów spadną po wejściu w życie ustawy.
 • Ceny mieszkań będą powoli rosły

  W II kwartale w czterech z sześciu największych polskich miast ceny mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Eksperci twierdzą, że ceny wciąż będą rosły w stabilnym tempie, głównie w przypadku mieszkań, które są dużo atrakcyjniejsze ze względu na lokalizację, standard czy okoliczną infrastrukturę. Drożeć będą również lokale w mniejszych miejscowościach, szczególnie w popularnych kurortach. – W ciągu najbliższych 2-3 lat ceny będą stabilne. Absolutnie nie będziemy obserwować bonanzy, z którą mieliśmy do czynienia w latach 2006–2007. Ceny oczywiście powoli rosną, ale są konkretne powody tych wzrostów – tłumaczy Mariusz Kurzac, dyrektor generalny Cenatorium.
 • Program Mieszkanie dla Młodych obejmie rynek wtórny i spółdzielnie

  Znowelizowana ustawa dotycząca programu Mieszkanie dla Młodych wejdzie w życie jeszcze przed końcem wakacji, 14 dni od daty publikacji w Dzienniku Ustaw. Skorzystają na nich mieszkańcy mniejszych miast, gdzie przeważa rynek wtórny, a deweloperzy budują mało. – Największa zmiana nastąpi w obszarze małych miast, bo tam pojawią się mieszkania z dopłatą. Do tej pory nie była to kwestia tego, czy przysłowiowy Kowalski spełnia warunki, czy może mieszkanie jest za drogie, po prostu takiej oferty nie było. To podstawowy problem starej wersji programu Mieszkanie dla Młodych – mówi Łukasz Madej, prezes zarządu Pro-Development.
 • W tym roku sprzedaż mieszkań może być o 10 proc. większa niż w 2014 roku

  Ponad 17 tys. mieszkań w samej Warszawie mogą sprzedać w tym roku deweloperzy. Branża oczekuje do 10 proc. wzrostu w stosunku do ubiegłego roku, kiedy sprzedanych zostało 16 tys. mieszkań. Rynek napędzają tanie kredyty i zmodyfikowany program Mieszkanie dla Młodych. Polacy szukają mieszkań z większą liczbą pokoi. – Rynek jest w tym roku bardzo dobrze rozwinięty. Przypuszczamy, że będzie trochę lepszy niż w 2014 r. – podkreśla Zbigniew Wojciech Okoński, prezes zarządu ROBYG SA. – W zeszłym roku i w poprzednich latach przeważały kawalerki i dwupokojowe mieszkania, dzisiaj jest większy popyt na mieszkania większe, trzy- i czteropokojowe. Musimy brać to pod uwagę.