rybołówstwo

Artykuły - Rybołówstwo (23)

 • Lepsze perspektywy dla ryb niż rybaków

  Lepsze perspektywy dla ryb niż rybaków

  Do ledwie jednej dziesiątej spadły, z powodu braku turystów i zamkniętych restauracji, ceny owoców morza i ryb w hiszpańskich portach. Koronawirus uderzył w rybołówstwo wyjątkowo mocno. To dar dla przetrzebionych już łowisk, m.in. wokół Europy, klęska zarazem nie tylko dla europejskich rybaków.
 • Rynek ryb w Polsce ma pod górkę

  Rynek ryb w Polsce ma pod górkę

  Dziś przypada według wyliczeń Fundacji WWF Polska, Europejski Dzień Zależności od Ryb. Wyznacza on moment, od którego mieszkańcy Unii Europejskiej będą polegać na imporcie ryb i owoców morza, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie.
 • Gróbarczyk: KE zaproponuje wstrzymanie połowów na Bałtyku

  Gróbarczyk: KE zaproponuje wstrzymanie połowów na Bałtyku

  - Komisja Europejska zaproponuje wstrzymanie połowów dorsza ze stada wschodniobałtyckiego na pół roku, ale to nie wystarczy - powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Jak tłumaczył, stan ryb tego gatunku w Morzu Bałtyckim jest zły.
 • ICES zaleca znaczną redukcję połowów dorszy i śledzi w Bałtyku

  ICES zaleca znaczną redukcję połowów dorszy i śledzi w Bałtyku

  Międzynarodowa Rada Badań Morza (ICES) zaleciła w środę znaczne redukcje połowów dorszy i śledzi w Bałtyku. Zalecenia te nie są wprawdzie wiążące, ale stanowią podstawę naukową określenia kwot połowowych przez Radę Europejską, co ma nastąpić w październiku.
 • Media krytyczne wobec porozumienia o brexicie

  Media krytyczne wobec porozumienia o brexicie

  Brytyjskie media krytycznie przyjęły w poniedziałek wypracowaną treść umowy ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jednocześnie wskazują, że przed premier Theresą May stoi trudne zadanie przekonania do umowy parlamentu i opinii publicznej. Niemieckie gazety dość zgodnie przyznają, że umowa ws. brexitu jest najlepsza, jaką UE mogła uzyskać. Zdaniem francuskich , przyszłość Gibraltaru i rybołówstwa to zapomniane bomby z opóźnionym zapłonem.
 • Tylko 13 proc. oceanów to tereny dziewicze

  Tylko 13 proc. oceanów to tereny dziewicze

  Naukowcy stworzyli pierwszą mapę morskiej dziczy i nie mają dobrych wiadomości. Według ich kalkulacji zaledwie 13 proc. mórz i oceanów na świecie to tereny dziewicze.
 • W Antarktyce może powstać największy rezerwat przyrody na świecie

  W Antarktyce może powstać największy rezerwat przyrody na świecie

  Ekolodzy planują utworzenie w Antarktyce ogromnego rezerwatu przyrody, pięciokrotnie większego od terytorium Niemiec. Jeżeli to się potwierdzi, będzie to największy rezerwat przyrody na świecie.
 • Wojciechowski: Rybołówstwo to dziedzina gospodarki, która musi być ściśle kontrolowana

  Wojciechowski: Rybołówstwo to dziedzina gospodarki, która musi być ściśle kontrolowana

  Rybołówstwo jest tą dziedziną gospodarki, która musi być ściśle kontrolowana, żeby nie doszło do przełowienia - mówi Janusz Wojciechowski z Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO). - Polscy rybacy i polski rząd walczą o to, żeby ograniczyć połowy, zwłaszcza w zachodniej części Bałtyku - dodaje.
 • KE proponuje ograniczenie połowów dorsza na Bałtyku

  KE proponuje ograniczenie połowów dorsza na Bałtyku

  Komisja Europejska przedstawiła we wtorek propozycję zmniejszenia przyszłorocznych limitów połowowych dorsza na Morzu Bałtyckim, dzięki czemu gatunek ten ma mieć szansę na odrodzenie. Zdaniem ekologów projekt nie idzie dostatecznie daleko.
 • "Plan dla Bałtyku": pierwszy długoterminowy plan nowej polityki rybołówstwa

  "Plan dla Bałtyku": pierwszy długoterminowy plan nowej polityki rybołówstwa

  Parlament Europejski: Wieloletniego unijny plan zarządzania zasobami bałtyckiego dorsza, szprota i śledzia został przyjęty w glosowaniu w czwartek. Jest to pierwszy plan regionalny w ramach nowej polityki rybołówstwa, który bierze pod uwagę interakcje między gatunkami. Ma na celu zapewnienie zrównoważonego rozwoju rybołówstwa i długoterminowej poprawy warunków działalności gospodarczej dla rybaków. Parlament i Rada osiągnęły w marcu nieformalne porozumienie w tej sprawie.

Filmy - Rybołówstwo (3)

 • Przyszłość tuńczyków z Filipin

  Na całym świecie komercyjne floty rybackie opróżniają morza. To katastrofa ekologiczna, która zagraża również istnieniu lokalnych rybaków. Na Filipinach rybacy walczą o łowiska i przyszłość swoich rodzin.
 • Za 40 lat ryby mogą zniknąć z mórz i oceanów

  Około 30% światowych zasobów ryb jest przełowionych, a aż 60% poławianych na najwyższym możliwym poziomie. Problem jest na tyle poważny, że bez podjęcia odpowiednich działań za 40 lat poławiane ryby mogą zniknąć z mórz i oceanów świata, a tym samym ze sklepów i naszych stołów. Kto może to zmienić i jak? Dużą rolę odgrywają codzienne wybory konsumentów ryb i owoców morza podczas zakupów. WWF podpowiada, co zrobić by nasz wybór produktów rybnych nie wpływał negatywnie na środowisko oraz różnorodność biologiczną mórz i oceanów.
 • Łowienie ryb zakończone niespodzianką

  Czy ktoś spodziewał się takiego finału?