Rybiński

Artykuły - Rybiński (40)

 • K. Rybiński: w tym roku może nas czekać krach giełdowy na niespotykaną skalę

  K. Rybiński: w tym roku może nas czekać krach giełdowy na niespotykaną skalę

  Biliony dolarów i euro pompowane od kilku lat przez banki centralne w rynki finansowe nie trafiają do realnej gospodarki, tylko napędzają spekulacje - uważa profesor Krzysztof Rybiński. Stąd wzrosty na wielu światowych giełdach w ubiegłym roku, ale i groźba pęknięcia bański spekulacyjnej i spektakularnego krachu.
 • Prof. K. Rybiński: LPP musiała skorzystać z raju podatkowego

  Prof. K. Rybiński: LPP musiała skorzystać z raju podatkowego

  Aby sprostać globalnej konkurencji, polska firma odzieżowa LPP musi działać jak inne korporacje, czyli korzystać z rajów podatkowych - prof. Krzysztof Rybiński broni bojkotowanej przez klientów firmy. Prawo powinno zostać zmienione na poziomie całej Unii Europejskiej.
 • Jerzy Rybiński w roli bezdomnego

  Jerzy Rybiński w roli bezdomnego

  Utwór "Żyj tak, jak lubisz" Jerzego Rybińskiego to wołanie o odrobinę tolerancji. W teledysku wokalista występuje jako bezdomny zbierający śmieci w rodzinnej Łodzi.
 • Polskę czeka recesja i podwyżki podatków

  Polskę czeka recesja i podwyżki podatków

  Polska gospodarka będzie w 2013 roku przechodziła głęboką recesję - twierdzi ekonomista prof. Krzysztof Rybiński. Jego zdaniem kłopoty budżetowe oraz nagły wzrost bezrobocia zmuszą rząd do podjęcia trudnych reform, w tym odchudzenia administracji. Problemy budżetów domowych i firm przełożą się z kolei na dochody Skarbu Państwa. - Zabraknie na wszystko: na leczenie w szpitalach, na remonty dróg, nawet na wypłaty wynagrodzeń i świadczeń, może się zdarzyć, że trzeba będzie obcinać bardzo mocno - prognozuje prof. Rybiński.
 • Rybiński: Grecja musi zbankrutować. To jest przedłużanie agonii

  Rybiński: Grecja musi zbankrutować. To jest przedłużanie agonii

  Na spotkaniu ministrów finansów strefy euro, które rozpoczyna się dzisiaj, oficjalnie zostanie zatwierdzona wypłata pomocy dla Grecji. Chodzi w sumie o odmrożenie blisko 44 mld euro pożyczek - w ramach tzw. trzeciego pakietu pomocowego. Ma to pomóc Grecji stanąć na nogi i - w dłuższej perspektywie - wyjść z ogromnego zadłużenia. Ekonomista profesor Krzysztof Rybiński twierdzi jednak, że ogłoszenie bankructwa przez Ateny jest nieuniknione i może to się stać już drugiej połowie przyszłego roku, po wrześniowych wyborach do niemieckiego Bundestagu.
 • Prof. Rybiński: Sytuacja demograficzna Polski jest dramatyczna

  Prof. Rybiński: Sytuacja demograficzna Polski jest dramatyczna

  Demograficzna sytuacja Polski jest dramatyczna, a będzie jeszcze gorsza ok. 2020 r., kiedy pokolenie wyżu powojennego zacznie odchodzić na emerytury - ostrzegał ekonomista, prof. Krzysztof Rybiński podczas konferencji "Bariery ograniczające dzietność w Polsce", zorganizowanej w środę w Senacie.
 • Krzysztof Rybiński: Świat czeka na starcie gigantów!

  Krzysztof Rybiński: Świat czeka na starcie gigantów!

  Ekonomia z pewnością przeżywa kryzys. Bo jak można wytłumaczyć, że tylu świetnie wykształconych ekonomistów, którzy doradzali politykom, pozwoliło na stworzenie systemu finansowego, którego załamanie może doprowadzić do kryzysu o skali przekraczającej Wielką Depresję, a kto wie, może nawet rozpocząć proces podobny do mrocznych lat średniowiecza w Europie Zachodniej.
 • Rybiński: Polska obrała kurs na górę lodową!

  Rybiński: Polska obrała kurs na górę lodową!

  - Przed nami nie stoi wybór pomiędzy złotą polską dekadą a dryfem rozwojowym. Możliwy jest jeszcze gorszy scenariusz: Polsce grozi stracona dekada, czyli nie dryf, a cofnięcie w rozwoju gospodarczym. I wydaje mi się, że niebezpiecznie zbliżamy się do krytycznego punktu, od którego przez najbliższe 10 lat zaczniemy się cofać w rozwoju - mówi Krzysztof Rybiński w rozmowie z Romanem Mańką w "Gościu specjalnym Gazety Finansowej".
 • Krzysztof Rybiński: W przyszłym roku czeka nas recesja

  Krzysztof Rybiński: W przyszłym roku czeka nas recesja

  Były wiceprezes NBP Krzysztof Rybiński wypowiedział się o wtorkowych danych GUS, z których wynika, że w czerwcu w przedsiębiorstwach w było zatrudnionych 5 mln 531,4 tys. osób, czyli o 0,1 proc. więcej niż przed rokiem, a przeciętne wynagrodzenie brutto wynosiło 3,75 tys. zł, czyli wzrosło o 4,3 proc. w ujęciu rocznym, a liczone miesiąc do miesiąca - o 3,8 proc.
 • Krzysztof Rybiński: Najbezpieczniejsza droga do katastrofy

  Krzysztof Rybiński: Najbezpieczniejsza droga do katastrofy

  Nie warto oceniać tego, co już się stało i roztrząsać problemu, czy można było inaczej ratować strefę euro przed kryzysem. Robiłem to publicznie przez dwa lata. Uważałem i uważam, że elity polityczno-finansowe strefy euro wybrały niebezpieczną drogę, która może doprowadzić do katastrofy. Poniżej pokażę dwie główne patologie i ich możliwe długookresowe skutki.