rubel

Artykuły - Rubel (120)

 • Kursy walut: Rosja szykuje wymianę waluty!

  Kursy walut: Rosja szykuje wymianę waluty!

  Rosyjski rubel mocno traci na wartości - alarmuje niezależna "Nowaja Gazieta". ​W ciągu ostatniego miesiąca rosyjska waluta straciła ponad 7 procent w stosunku do euro i dolara.
 • Bank centralny Rosji ratuje rubla

  Bank centralny Rosji ratuje rubla

  Rosyjski bank centralny przeznaczył na wsparcie kursu rubla w ciągu jednego dnia, 20 kwietnia, kwotę 222 mln dolarów - podały media w Moskwie w środę, powołując się na raport banku. Jest to najwyższa kwota, odkąd 10 marca bank rozpoczął sprzedaż waluty na rynku.
 • Rosja. Rubel traci do innych walut

  Rosja. Rubel traci do innych walut

  Kurs rubla znów znacznie osłabł na moskiewskiej giełdzie, gdzie w środę kurs dolara wobec rosyjskiej waluty przekroczył, po raz pierwszy od lutego 2016 roku, poziom 80 rubli za 1 USD. Rubel spadł też wobec euro, do poziomu 88 rubli za 1 euro.
 • Ukraińska hrywna i rosyjski rubel liderami

  Ukraińska hrywna i rosyjski rubel liderami

  Koniec roku to czas podsumowań i dziś spojrzymy na największe ruchy kursów walut minionego roku. Po stronie przegranej nie ma chyba niespodzianek, mogą zaskoczyć natomiast wygrani. Dwie najmocniejsze waluty minionego roku to ukraińska hrywna i rosyjski rubel - zyskały odpowiednio 17 i 13% względem dolara, który wcale słaby w mijającym roku nie był.
 • Rosyjski rząd zaproponuje odejście od amerykańskiego dolara

  Rosyjski rząd zaproponuje odejście od amerykańskiego dolara

  Rząd Rosji przygotowuje koncepcję "dedolaryzacji" gospodarki, czyli odchodzenia od rozliczeń międzynarodowych w dolarach, i przedstawi ją w ciągu 1-2 tygodni - podała w środę niezależna telewizja Dożd. W planach tych nie ma mowy o zakazie rozliczeń w dolarach.
 • Rubel traci na wartości. Jest najgorzej od 2016 r.

  Rubel traci na wartości. Jest najgorzej od 2016 r.

  Słabnący od kilku tygodni rubel osiągnął najniższą wartość od 2016 roku. Analitycy giełdowi przewidują, że bez interwencji banku centralnego rosyjska waluta sobie nie poradzi na światowych rynkach.
 • Rubel spada na giełdzie pod wpływem sankcji amerykańskich

  Rubel spada na giełdzie pod wpływem sankcji amerykańskich

  Kurs rubla spada w poniedziałek na moskiewskiej giełdzie walutowej; tego dnia weszły w życie najnowsze sankcje przeciwko Rosji zapowiedziane wcześniej przez Stany Zjednoczone. Wartość dolara w godzinach porannych wzrosła o 38 kopiejek do 67,48 rubla za 1 dol.
 • Wstrząs dla rubla, ale do katastrofy daleko

  Wstrząs dla rubla, ale do katastrofy daleko

  Rosyjska waluta w ciągu doby straciła 5 proc. wartości w relacji do dolara. To rekcja inwestorów na sankcję nałożone przez Stany Zjednoczone. Zagrożenia dla rubla jednak są znacznie mniejsze niż, w przypadku tureckiej liry, którą przeceniła przede wszystkim zła polityka gospodarcza kraju.
 • W oczekiwaniu na krach

  W oczekiwaniu na krach

  Trzy wydarzenia z ostatnich tygodni najlepiej charakteryzują stan rosyjskiego systemu bankowego oraz zagrożenia, z którymi będzie się mierzył w najbliższym czasie.
 • Niemieckie firmy wycofują się rakiem z Rosji. Słaby rubel i niska siła nabywcza

  Niemieckie firmy wycofują się rakiem z Rosji. Słaby rubel i niska siła nabywcza

  Rosyjska waluta jest słaba, a siła nabywcza Rosjan spada. Niemieckie firmy reagują jednoznacznie - zwijają interes.

Filmy - Rubel (2)

 • Dolar, funt, rubel - na jakich walutach można zarobić?

  Na przestrzeni ostatniego roku rubel przeszedł długą drogę od statusu jednej z najsłabszych walut w 2014 roku, do wejścia do czołówki najsilniejszych walut w pierwszych miesiącach 2015 roku. Od początku roku rubel umocnił się względem dolara o około 17 proc., a w stosunku do euro prawie o 23 proc. Z czego wynika obserwowana siła rubla na szerokim rynku? Czy inwestycja w tę walutę jest cały czas opłacalna? Zeszłoroczne osłabienie rosyjskiej waluty było spowodowane przez dwa istotne czynniki. Po pierwsze byliśmy świadkami rekordowych spadków notowań ropy naftowej na światowych rynkach, od których w znaczniej mierze zależy poziom rozwoju gospodarczego Rosji. Inwestorzy wyprzedawali rubla w obawie, że tamtejsza gospodarka może stanąć w obliczu kryzysu spowodowanego intensywnym spadkiem cen ropy. Drugim z czynników stojących za zeszłoroczną przeceną rubla był konflikt militarny na wschodzie Ukrainy i wcześniejsza aneksja Krymu. W związku z tymi wydarzeniami Unia Europejska wraz ze Stanami Zjednoczonymi zdecydowały się na nałożenie sankcji gospodarczych na Rosję, tym samym znacznie osłabiając sytuację gospodarczą w tym kraju. Istnieją jednak czynniki, które mogą stanąć na przeszkodzie dalszej aprecjacji rubla. Przewodnicząca banku centralnego Rosji Elvira Nabiullina stwierdziła podczas konferencji w Moskwie, że oczekuje szybkiego powrotu inflacji do poziomów z zeszłego roku i w związku z tym bank centralny będzie kontynuował obniżanie stóp procentowych, które w chwili obecnej wynoszą 12,5 proc. To powinno wpłynąć na deprecjację rubla na szerokim rynku. Poza tym mocna waluta jest negatywnie postrzegana przez przedstawicieli rosyjskiego rządu jako czynnik silnie ograniczający konkurencyjność eksportu, a zwłaszcza wpływów ze sprzedawanej ropy naftowej. Komentuje Daniel Kostecki, analityk rynków finansowych, HFT Brokers Dom Maklerski S.A.
 • Tani rubel ratuje rosyjski budżet przed spadkiem wpływów ze sprzedaży ropy

  Kurs rubla sięga coraz to nowych rekordów słabości. Od początku roku rubel stracił do dolara ponad 20 procent. To przede wszystkim efekt odpływu inwestorów ze wszystkich rynków rozwijających się, ale też lokalna sytuacja geopolityczna. Tani rubel może krótkoterminowo podtrzymać rosyjską gospodarkę ze względu na tanią ropę, ale w dłuższej perspektywie oznacza poważne kłopoty budżetu i załamanie gospodarki. Komentuje Andrzej Stefaniak, DMK.