InteriaTV - RPO

Filmy - RPO (7)

 • Gdula: Rozważałbym na RPO osobę pokroju Ryszarda Bugaja

  „Możliwe jest wybranie kandydata, który będzie gwarantował, że nie będzie reprezentantem obozu rządzącego i będzie prowadził niezależną politykę, która będzie nastawiona na ochronę obywateli. To nie są jakieś wygórowane oczekiwania” – mówił Maciej Gdula w internetowej części Porannej rozmowy w RMF . „W moim przekonaniu da się znaleźć taką osobę, która byłaby do zaakceptowania. To nie będzie kandydat wymarzony dla żadnej ze stron politycznych” – dodał poseł Lewicy. Wskazał też, kto jego zdaniem, mógłby ubiegać się o to stanowisko. „Osoba pokroju Ryszarda Bugaja to ktoś, kogo mógłbym rozważać jako RPO” – mówił poseł Lewicy.Maciej Gdula, który jest zwolennikiem podniesienia uposażeń posłów, powiedział też, jak można by rozwiązać tę sprawę, żeby nie wywoływała kontrowersji. „Posłowie nigdy nie powinni głosować nad własnymi zarobkami. Powinni głosować nad zarobkami posłów następnej kadencji. Tylko wtedy to się da jakoś obronić, że to nie jest wsadzanie sobie kasy do portfela” – proponował Gdula.
 • Dziemianowicz-Bąk w "Śniadaniu w Polsat News i Interii" o RPO: Wyrok "pseudotrybunału konstytucyjnego"

  - Wyrok "pseudotrybunału konstytucyjnego" jednoznacznie pokazuje, że PiS chce pozbawić obywateli i obywatelki tego niezależnego urzędu - mówiła w "Śniadaniu Polsat News i Interii" posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Na ten temat wypowiedziała się również Urszula Nowogórska z PSL.
 • "Wydarzenia": Pełnienie obowiązków po zakończeniu kadencji RPO jest niekonstytucyjne. Wyrok TK

  Przepis, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę jest niezgodny z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Uznał, że przepis ten ma utracić moc po upływie 3 miesięcy. W tym czasie parlament powinien uchwalić ustawę dot. kadencji RPO - wskazał TK.
 • "Wydarzenia": Opozycja zwraca się do Gowina w kwestii kandydatury RPO. Proponują też utworzenie "rządu technicznego"

  Zjednoczona Prawica ma swojego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich - Bartłomieja Wróblewskiego, którego popiera Porozumienie - poinformował PAP w czwartek zastępca rzecznika partii Jan Strzeżek, odnosząc się do apelu lidera PO Borysa Budki ws. rozmów z Porozumieniem o wspólnym kandydacie.
 • Kosiniak-Kamysz: RPO powinien być wyłoniony z udziałem środowisk społecznych i akademickich

  Bogdan Rymanowski spytał o przedstawionego przez PiS kandydata na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest nim wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, niegdyś związany z PSL. Zapytał, czy ludowcy zagłosują "za" nim. - Nie poprzemy go ani w Sejmie, ani w Senacie, bo jest czynnym politykiem, posłem, ministrem od kilku dobrych lat. Uważamy, że RPO powinien być wyłoniony z udziałem środowisk społecznych i akademickich. Zwróciłem się do dziekanów wydziałów praw i administracji uczelni wyższych w Polsce o pomoc w wyborze RPO. Już przychodzą odpowiedzi - odpowiedział lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.Fragment programu "Gość Wydarzeń", emitowanego na antenie Polsat News.
 • Neumann zapomniał nazwiska kandydatki na RPO: Nie pamiętam, przepraszam

  - Jest poranek - tak tłumaczył Sławomir Neumann w rozmowie z Robertem Mazurkiem lukę w pamięci jeśli chodzi o imię i nazwisko kandydatki Koalicji Obywatelskiej i Lewicy na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Przypomnijmy, że była nią Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Fragment Porannej rozmowy w RMF FM.
 • Bodnar o praworządności: Poniosłem w tym zakresie porażkę

  - Jeżeli mamy takie okresy jak Covid, gdzie zostaliśmy zalani skargami, przygotowaliśmy 100 wystąpień generalnych, 800 interwencji indywidualnych i nikt nas nie pytał o poglądy tylko o to, czy pomagamy ludziom - przekonywał ustępujący z urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich Adam Bodnar o swojej działalności. - To, co się stało w Polsce w ciągu ostatnich pięciu lat jest zagrożeniem naszej wolności - podkreślał RPO mówiąc o swoim zaangażowaniu w spór o praworządności.