Biznes - RPA

Synonimy:
Republika Południowej Afryki,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - RPA (44)

 • RPA. Z powodu epidemii bezrobocie może sięgnąć 40 proc.

  RPA. Z powodu epidemii bezrobocie może sięgnąć 40 proc.

  Z powodu epidemii koronawirusa PKB Republiki Południowej Afryki może skurczyć się w tym roku o 7 do 12 proc., a bezrobocie sięgnąć nawet 40 proc. - ostrzegł w poniedziałek szef departamentu skarbu w resorcie finansów RPA Dondo Mogajane.
 • Korupcja i jedna firma pogrążają cały kraj

  Korupcja i jedna firma pogrążają cały kraj

  Ogromne bezrobocie, olbrzymi deficyt sektora finansów publicznych i brak perspektyw wzrostu PKB składają się na fatalną sytuację gospodarczą RPA. Dochodzi do tego fatalny stan elektroenergetycznej infrastruktury, powodujący przerwy w dostawie prądu oraz drenaż i tak już praktycznie pustej kasy państwa - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Rynki emerging markets wchodzą w okres bessy

  Rynki emerging markets wchodzą w okres bessy

  Przed rynkami wschodzącymi stoi w najbliższym czasie szereg wyzwań, w szczególności mocniejszy dolar, polityka monetarna Fed, kwestie wojen handlowych, obawy o światowy wzrost oraz oczekiwania względem siły rynku akcji USA - uważają uczestnicy debaty PAP Biznes "Strategie rynkowe TFI".
 • Najsłabsze gospodarki padają jak muchy. Polska się obroni?

  Najsłabsze gospodarki padają jak muchy. Polska się obroni?

  Po Wenezueli, Turcji, Argentynie i Brazylii do grona zagrożonych poważnymi perturbacjami państw dołączyła Republika Południowej Afryki, która weszła w recesję. Rośnie też ryzyko, że problemy maruderów przeniosą się na inne, bardziej stabilne regiony świata. Polska może nie być wyjątkiem - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Dzień "zero", czyli zero wody w Kapsztadzie

  Dzień "zero", czyli zero wody w Kapsztadzie

  Podróżujący w interesach do RPA muszą pamiętać, że najprawdopodobniej od lipca woda w Kapsztadzie dostępna będzie tylko w trzech miejscach. Dobra wiadomość jest taka, że obok szpitali i szkół woda będzie dostarczana także do centrum biznesowego. Inaczej gospodarka tego 4-milionowego miasta mogłaby upaść. Ratunkiem mogą być jedynie obfite opady deszczu, których nie było tam od trzech lat.
 • Orlen chce połączyć czeskie spółki Benzina i Unipetrol RPA

  Orlen chce połączyć czeskie spółki Benzina i Unipetrol RPA

  W najbliższych tygodniach dojdzie do połączenia czeskich spółek Benzina i Unipetrol RPA z grupy Unipetrol, w którym PKN Orlen posiada 62,99 proc. akcji. Jak tłumaczy płocki koncern, celem jest optymalizacja struktury jego aktywów w Czechach.
 • RPA rusza z wielkim programem jądrowym

  RPA rusza z wielkim programem jądrowym

  Jedna z najbardziej zależnych od węgla gospodarek świata - Republika Południowej Afryki - w ciągu najbliższych miesięcy ogłosi przetarg w wielkim projekcie jądrowym, przewidującym m.in. budowę 6-8 nowych reaktorów. Wartość tego projektu przekracza 50 mld dol.
 • BRICS się zrzuci na zupełnie nowy bank

  BRICS się zrzuci na zupełnie nowy bank

  Państwa BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) utworzą wspólny bank rozwoju i funduszu rezerwowego. Porozumienie w tej sprawie podpisano w brazylijskiej Fortalezie.
 • Polska bierze na cel zupełnie nowe rynki

  Polska bierze na cel zupełnie nowe rynki

  Prawie 25 mln zł dostała Agencja Rynku Rolnego na promocję polskiej żywności za granicą. Obecnie na półmetku jest realizacja branżowego programu promocji. Pierwsze efekty już widać, wiele firm zdobyło nowe rynki zbytu dla swoich produktów.
 • Z Ministerstwem Finansów w delegacji dookoła świata

  Z Ministerstwem Finansów w delegacji dookoła świata

  Dwa wyjazdy wiceministra Andrzeja Parafianowicza do RPA i do Mongolii, z kilkuosobowymi delegacjami każda, kosztowały w tym roku podatników 105,5 tys. zł. Dla porównania: wszystkie 120 podróży ministra Jacka Rostowskiego od 2007 r. 640,2 tys. zł. Dwie wizyty wiceministra z jego świtą stanowią 1/6 całego budżetu delegacyjnego Rostowskiego od początku urzędowania.