InteriaTV - RPA

Synonimy:
Republika Południowej Afryki,
Inne znaczenia:
brak

Filmy - RPA (18)

 • "Pokonamy koronawirusa! Nie panikuj, damy radę!" Radosna piosenka z RPA zachęca do dbania o higienę

  Chór młodzieżowy Ndlovu z RPA nagrał radosną piosenkę, aby zwrócić uwagę na konieczność dbania o higienę osobistą w obliczu epidemii koronawirusa. Utwór został wykonany w języku Zulu oraz po angielsku. Wokaliści zachęcają do mycia rąk, niedotykania twarzy oraz kontaktowania się z lekarzami telefonicznie. - Pokonamy koronawirusa! Nie panikuj, damy radę! - tymi słowami kończy się piosenka chóru Ndlovu.
 • Mężczyzna na wózku inwalidzkim jechał po autostradzie trzymając się ciężarówki

  Pretoria, RPA. Kierowca w stolicy RPA, Pretorii, nagrał nietypową sytuację na autostradzie. Mężczyzna na wózku inwalidzkim jechał za ciężarówką trzymając się jej zderzaka. Po jakimś czasie puścił się i bez problemu opuścił drogę odpowiednim zjazdem. (STORYFUL/x-news)
 • Theresa May z wizytą w Kapsztadzie

  Premier Wielkiej Brytanii Theresa May rozpoczęła swoją podróż po Afryce od Kapsztadu, gdzie odwiedziła jedną ze szkół. Szefowa brytyjskiego rządu poruszała m.in. temat pomocy humanitarnej. Oprócz RPA May uda się jeszcze z wizytą do Nigerii i Kenii.
 • Tysiące dziewczyn zarażonych wirusem HIV

  Lebogang Motsumi jest nosicielką wirusa HIV. Jako nastolatka często nawiązywała relację z tak zwanymi „sugar daddies”, czyli mężczyznami, którzy zapewniają utrzymanie dużo młodszym od siebie dziewczynom w zamian za seks. To właśnie jeden z nich zaraził ją wirusem. Dlaczego to robiła? – Nie chodziło o miłość czy wsparcie. Po prostu wiedziałam, że będąc z takim mężczyzną, będę mieć pieniądze i wszystko, na co mam ochotę. Chciałam być taka jak inni. Chciałam mieć takie same buty i fryzurę, jak moje koleżanki. To wynikało z mojej niskiej samooceny. Nie wiedziałam, co naprawdę liczy się w życiu – wyznaje Lebogang. W podobnej sytuacji jest tysiące innych dziewczyn. Szacuje się, że w RPA każdego tygodnia zakażeniem wirusem HIV ulega około 2 tysięcy nastolatek i kobiet do 24 roku życia. Władze zorganizowały kampanię, która ma zwracać uwagę na ten problem. Czy to pomoże?
 • Kaczki chronią winnice w RPA

  Właściciel winnicy Vergenoegd w Republice Południowej Afryki wykorzystuje kaczki do ochrony swoich plantacji. Ptaki te nie tylko wyjadają groźne dla upraw ślimaki i owady, ale też użyźniają glebę.
 • Stypendium dla dziewic. To zgodne z prawem?

  Te dwie studentki są beneficjentkami nietypowego stypendium. Korzystają ze wsparcia finansowego, udzielnego przez ich rodzinny dystrykt tylko… dziewicom. Pomysł wzbudził w RPA duże kontrowersje, ale młode kobiety nie widzą w nim nic złego. – Jestem z tego dumna, gdziekolwiek się pojawię, będę wzorem dla innych. Ludzie będą czuć do mnie dużą sympatię, bo będą wiedzieć, że zachowuję czystość. Taka postawa chroni mnie także przed różnymi infekcjami – mówi Thubelihle Dladlo, studentka korzystająca ze stypendium dla dziewic. Ale obrońcy praw człowieka przekonują, że zasady przyznawania stypendium naruszają prawo do prywatności i są niezgodne z konstytucją. Szczególne oburzenie wzbudza fakt, że dziewczyny są poddawane testom na dziewictwo. Mimo fali krytyki władze zażarcie bronią swojego pomysłu i zapewniają, że niebawem z podobnego programu będą mogli skorzystać także chłopcy.
 • Alternatywne źródła energii w RPA

  RPA, bardzo zależne od energii węglowej, rozpoczyna nowe ambitne projekty, mające na celu dywersyfikację źródeł energii. Podjęte działania mają uchronić obywateli przed regularnymi przerwami w dostawie prądu, które w ostatnich latach znacznie osłabiły stan gospodarki w tym kraju.
 • Porządny słoń sprząta bałagan

  Słoń z Republiki Południowej Afryki uwielbia porządek nie mniej niż perfekcyjna pani domu. Gdy tylko zauważył w pobliskim ogrodzie porozrzucane puszki po napojach natychmiast postanowił posprzątać bałagan. Przy pomocy trąby i stopy umieścił je w koszu na śmieci. Wszystko zarejestrowała kamera zainstalowana w celu obserwacji dzikich zwierząt żyjących w otoczeniu domów mieszkalnych.
 • Epicka walka lwów z wygłodniałymi hienami

  Oto prawdziwe oblicze dzikiej, nieokiełznanej natury. Stado lwów stoczyło bitwę z wygłodniałymi hienami. Zwycięzca zabiera zdobycz, czyli mięso martwego bawoła. Ta scena doskonale pokazuje, jak okrutny jest świat dzikiej przyrody, gdzie każdy drapieżnik jest śmiertelnym wrogiem. Filmik został nakręcony w Parku Narodowym Krugera w RPA.
 • Makabryczny trend! Trumna najlepszym „straszakiem” na złodziei?

  Jeśli myślisz, że trumna ma tylko jedno „ostateczne” przeznaczenie, to jesteś w błędzie! Są ludzie, którzy wykorzystują ją w dość dziwny sposób. Właściciele złomowiska w RPA wpadli na oryginalny pomysł. Chcąc chronić się przed złodziejami, postawili na placu czarną, metalową trumnę. Ten makabryczny pomysł przyniósł jednak pożądany efekt. – Kiedy kupiliśmy trumnę, mój maż stwierdził, że postawienie jej na złomowisku powstrzyma kradzieże – wspomniana Rita Gatinho, właścicielka złomowiska. - I tak się stało. Jak na razie – odpukać – to naprawdę działa – dodaje. Roosty Pool, również mieszkaniec RPA, użył patentu z trumną jako straszaka na potencjalnych złodziei swojego motoru. Zbudował przyczepę w kształcie trumny, w której wozi narzędzia, a czasem nawet śpi. – Myślę, że w czarnej kulturze istnieje szacunek dla trumien. Nie podchodzą do mnie, kiedy jestem w przyczepie albo obok niej – komentuje Roosty.