rozwój dziecka

Artykuły - Rozwój dziecka (70)

 • Jak rozwija się dziecko?

  Jak rozwija się dziecko?

  Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w innym tempie. Jedno samo stoi, gdy ma 9 miesięcy. Inne nabywa tę umiejętność dopiero kilka tygodni później. Podobnie jest z siadaniem i chodzeniem.
 • Jak wspierać prawidłowy rozwój dziecka?

  Jak wspierać prawidłowy rozwój dziecka?

  Większość rodziców wkłada spory wysiłek w to, aby dobrze wychować swoje dzieci. Z myślą o tym, aby nasze pociechy zyskały samodzielność, pewność siebie i dobrze radziły sobie z wyzwaniami codziennego życia stosujemy wiele różnych strategii i technik wychowawczych. Nasze działania nie zawsze mają pozytywny efekt. Zdarzają się błędy skutkujące problematycznymi zachowaniami dziecka. Nie da się całkiem uniknąć pomyłek, ale możemy wiele zrobić, aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.
 • Rozwój intelektualny dziecka po 1. roku życia

  Rozwój intelektualny dziecka po 1. roku życia

  Mamo, twój mały odkrywca każdego dnia angażuje wszystkie swoje zmysły w poznawanie świata, a jego mózg pracuje niezwykle intensywnie, starając się zrozumieć wszystko, co go otacza. 1000 pierwszych dni życia to kluczowy okres dla „supernarządu” – mózgu, który wówczas rozwija się najbardziej dynamicznie.
 • Zabawy wspierające rozwój dziecka

  Zabawy wspierające rozwój dziecka

  Tym razem proponuję zabawy z podziałem na konkretne sfery rozwoju. Są one dostosowane do typowych umiejętności dla dziecka pomiędzy 12. a 24. miesiącem życia.
 • Rozwój dziecka w wieku sześciu lat

  Rozwój dziecka w wieku sześciu lat

  Dziecko rozwija się niezwykle szybko. Każdego dnia uczy się czegoś nowego, poznaje otaczający go świat i doskonali swoje umiejętności. Zanim się obejrzysz noworodek zmieni się w niemowlę, a niemowlę w przedszkolaka…
 • USG płodu dokładne jak nigdy - innowacyjna technika dostępna w Polsce

  USG płodu dokładne jak nigdy - innowacyjna technika dostępna w Polsce

  ​Jak rozwija się dziecko w brzuchu przyszłej mamy? Teraz dzięki nowoczesnemu USG można prześledzić to jeszcze dokładniej.
 • Przejmowanie ról społecznych

  Przejmowanie ról społecznych

  Dziecko od pierwszych dni swojego życia uczy się współdziałania z drugim człowiekiem. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób poznaje skomplikowane zależności społeczne. Oto fragment książki Hanny Olechnowicz pt."Pierwsze kroki wśród ludzi".
 • Niezwykła moc dotyku

  Niezwykła moc dotyku

  Często zdarza się, że go nie doceniamy. Tymczasem to właśnie on ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Nasz ekspert wyjaśnia, dlaczego.