InteriaTV - rozmowa rmf fm

Filmy - Rozmowa rmf fm (22)

 • J. Gowin: M. Morawiecki jest oficjalnym kandydatem PiS na szefa rządu i ma poparcie Porozumienia

  "O programie nowego rządu wiele godzin rozmawialiśmy z Jarosławem Kaczyńskim oraz premierem Morawieckim. Ale tego typu informacjami powinien dzielić się przyszły premier Morawiecki" - mówi gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM Jarosław Gowin. Zdaniem wicepremiera Mateusz Morawiecki jest oficjalnym kandydatem PiS na szefa rządu i ma poparcie Porozumienia. Kiedy skład nowego rządu? "Najwcześniej w drugiej połowie listopada" - tłumaczy Gowin.
 • Błaszczak: Nie będzie podwyżki ZUS-u

  „Oczywiście ZUS nie wzrośnie, wręcz przeciwnie – ZUS spadnie w przypadku drobnych przedsiębiorców, którzy będą mogli płacić ZUS nie od przychodu, tylko od dochodu” – mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM. Zapytany o książkowy program Prawa i Sprawiedliwości, Błaszczak zapewnił, że zostanie on opublikowany „w ciągu najbliższych dni”. „Pokazujemy części zasadnicze programu na konwencjach, a całość będzie wydana” – mówił. Szef MON został także zapytany o kwestię likwidacji Wojsk Obrony Terytorialnej, czego domaga się opozycja. To byłaby wielka strata dla ludzi, bo Wojska Obrony Terytorialnej są zawsze gotowe. Fantastycznie sprawdziły się wiosną tego roku, kiedy była fala podtopień. Sam byłem w Zawichoście nad Wisłą, rozmawiałem z ludźmi. Wojska Obrony Terytorialnej były przed, a nie po - mówił Mariusz Błaszczak. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej to są ludzie bardzo ideowi, dlatego, że poświęcają część własnego wolnego czasu, żeby służyć innym - dodał. Krzysztof Ziemiec poruszył także kwestię wieczornego tweeta posłanki PO Kingi Gajewskiej, która stwierdziła, że baner Mariusza Błaszczaka został nielegalnie powieszony na płocie jej rodziców. Oczywiście, że baner zniknie z płotu rodziców Kingi Gajewskiej. Moi współpracownicy będą oczywiście interweniować, oczekuję też wyjaśnień z ich strony, czy może mamy do czynienia z jakimś nieporozumieniem, bo pani poseł przyzwyczaiła nas do tego, że informacje są podawane, które nie są oględnie ścisłe - powiedział szef MON. W kwestii ceny za myśliwce F-35, Błaszczak zapewniał, że cena maksymalna proponowana przez Amerykanów - 6,5 mld dolarów za 32 samoloty - na pewno będzie mniejsza w ostatecznym kontrakcie. Kiedy w ubiegłym roku kupowałem system Patriot, cena maksymalna wynosiła 10,5 mld dolarów, kupiłem za niecałe 5 mld dolarów - zapewniał. Pytany o sprawę Leszka Piechoty, który jeszcze przed losowaniem numerów list wywiesił banery informujące, że Prawo i Sprawiedliwość
 • Brudziński: Nie chodzi o przebicie "piątki Kaczyńskiego", dziś PiS zaprezentuje program kontynuacji

  "Nie chodzi o to, żebyśmy przebijali piątkę Kaczyńskiego, to musi być kontynuacja, dlatego naszym hasztagiem jest #jedziemy dalej. Dzisiaj zaproponujemy element kontynuacji tego programu"- zapowiedział Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM, szef sztabu PiS Joachim Brudziński. "To nie jest kwestia obietnic, obiecać można wszystko. PiS zaprezentuje dzisiaj program komplementarny, spójny, oparty o to, co przez ostatnie 4 lata udało się nam zrobić. Będzie to program kontynuacji" - deklarował Brudziński. "Uważamy, że ten "dobry czas dla Polski" musi być oparty o elementarne poczucie sprawiedliwości społecznej. Fundamentem naszej polityki jest rozpoczęcie budowy społeczeństwa żyjącego w państwie dobrobytu" - dodał gość Krzysztofa Ziemca.
 • Biedroń: Jędraszewski to diabeł wcielony. Przekroczył granice, które są nieprzekraczalne

  Robert Biedroń pytany o komentarz w sprawie słów abpa Jędraszewskiego powiedział: Obecna władza znalazła sobie kozła ofiarnego. Widać to też po tym, jak wyraża się bp Jędraszewski. Granica, którą przekroczył jest w demokratycznym państwie, w kraju, który jest tak doświadczony faszyzmem, jest granicą nieprzekraczalną. Użycie takiego języka straszliwie piętnuje. Dzisiaj oczekuję przeprosin. I cytat z papieża Franciszka „Kimże ja jestem, żeby ich oceniać” i marzę o tym, żeby polski Kościół hierarchiczny używał języka papieża Franciszka. Bp Jędraszewski to diabeł wcielony. Od słowa nienawiści, do czynów nienawiści jest bardzo bliska droga. Ludzie odpowiedzialni nie skalują napięcia. Biskup Jędraszewski zrobił błąd - napompował ten balon jeszcze bardziej. Jak dodał w rozmowie z dziennikarzem RMF FM: Ja chętnie się spotkam z biskupem Jędraszewskim. Ja jestem gejem i niech mi powie to w oczy, że jestem zarazą. To mu opowiem o swoim dzieciństwie i o tym, jak chciałem popełnić samobójstwo po tym, jak przeczytałem, że bycie gejem jest chorobą.
 • Wojciech Jeżowski: Marzyłem, żeby w polskim kinie powstał film z bohaterem z podziurawioną polską flagą

  Co zrobić, żeby Amerykanie odkryli Powstanie Warszawskie? "Nie wiem. Nie ma perełki, nie ma jednozdaniowego rozwiązania na ten temat" - mówi gość Rozmowy w samo południe Wojciech Jeżowski, twórca popularnego w sieci filmu "There is a city". "Marzyłem, żeby w polskim kinie powstał film, kiedy bohater wychodzi z podziurawioną, polską flagą" - dodaje.
 • Paweł Rabiej o wydarzeniach w Białymstoku: Najgłupszą rzeczą byłoby milczeć

  "Zobaczę jeszcze, to jest kwestia moich zobowiązań" - tak wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej odpowiada w Rozmowie w samo południe w RMF FM na pytanie, czy w niedzielę będzie na marszu przeciwko nienawiści w Białymstoku. "Uważam, że wszyscy powinniśmy głośno mówić "nie". Mówienie o tym, że nie pozwolimy na to, żeby ktokolwiek był bity i poniżany, niezależnie od tego, czy jest gejem, niepełnosprawnym, powinno łączyć wszystkie partie polityczne" - uważa gość Marcina Zaborskiego. Tu nie powinno być politycznego wyścigu, to jest wspólna sprawa. Opozycja nie powinna dać się podzielić, to powinno popłynąć ze wszystkich partii. Dzisiaj najgłupszą i najstraszliwszą rzeczą byłoby milczeć - dodaje. Mamy problem, bo partia rządząca postanowiła uczynić z walki z gejami i lesbijkami swój program wyborczy. Mam nadzieję, że przegra, bo jest to hańba a nie program wyborczy - ocenia wiceprezydent Warszawy. Nie będę startował w wyborach do Sejmu i Senatu, poważnie koncentruję się na Warszawie. Jest naprawdę co robić - mówi Rabiej. Nie wiem - tak odpowiada na pytanie Marcina Zaborskiego, czy inni wiceprezydenci mogą się znajdować na listach KO. O ile mi wiadomo, nikt takiej deklaracji nie złożył jeżeli chodzi o władze warszawskiego ratusza - dodaje. Pytany o ewentualny start Kazimierza Marcinkiewicza z list KO do parlamentu, Rabiej odpowiada, że różne rzeczy należy rozważać. Wiele wypowiedzi Kazimierza Marcinkiewicza mi się nie podobało, chociaż jest to polityk umiarkowany, ale jednak był premierem PiS-u - dodaje.
 • Robert Biedroń: Schetyna i Kaczyński boją się Biedronia? Do czego to doszło!

  „Boją się. Boją się dyskutować, wiedzą, że jak wyłożymy karty na stół, powiemy, kto ma jaki program, to okaże się, że król jest nagi” – tak Robert Biedroń skomentował w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM odrzucenie przez polityków Platformy Obywatelskiej możliwości zorganizowania 3 maja debaty: Kaczyński – Schetyna – Biedroń. Ujawnił również, że ze strony Prawa i Sprawiedliwości nie dostał jeszcze oficjalnej odpowiedzi w tej sprawie. „To pokazuje, jak ten duopol panicznie boi się zmiany. Oni chcieliby konkurować ze sobą nawzajem, bo wiedzą, że ta polaryzacja działa na ich korzyść – ale nie działa na korzyść zwykłego człowieka (…) Grzegorz Schetyna i Jarosław Kaczyński nie powinni chować głowy w piasek i tchórzyć. Boją się Biedronia? No sorry, do czego to doszło w polityce!” – komentował lider Wiosny. "To coś, czego nie mają odwagi zrobić inni politycy: ja mówię szczerze, jak zrobię (...) Chcę zagwarantować, żeby drużyna Wiosny znalazła się w europarlamencie" - tak Robert Biedroń wyjaśniał natomiast, dlaczego startuje w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, choć planuje zrzeczenie się mandatu europosła. Przyznał, że jego partia nie zdecydowała jeszcze, do jakiej frakcji w europarlamencie dołączy. "Zdecydowanie jest nam bliżej do rodzin politycznych, w których np. nie ma Viktora Orbana" - zaznaczył. Pytany natomiast przez Krzysztofa Ziemca o możliwe powyborcze koalicje w polskim parlamencie, lider Wiosny odparł: "Sondaże są całkiem niezłe, pokazują, że Wiosna ma zdolność koalicyjną (...) Nie chcę składać żadnych deklaracji, (...) nie wiemy, co będzie z Koalicją Europejską: ona prawdopodobnie rozpadnie się po wyborach do Parlamentu Europejskiego". W internetowej części rozmowy Krzysztof Ziemiec pytał swojego gościa o to, czy w Polsce powinna zostać umożliwiona eutanazja. "Tak" - krótko odpowiedział Robert Biedroń. "Uważam, że prawo do godnej śmierci jest bardzo ważne i dzisiaj wielu Polaków i Polek oczekuje, że to też zostanie jakoś cywilizacyjnie i p
 • Kosiniak-Kamysz: 100 proc. odpowiedzialności za strajk nauczycieli ponosi rząd

  „Wczoraj rano byłem przekonany, że jest ogromna szansa, aby doszło do porozumienia (między nauczycielami a rządem – przyp. red.). Tak się wydawało po wcześniejszych rozmowach, ale byłem niezwykle zaskoczony prowokacyjną propozycją premier Szydło. Prowokacyjną w obszarze, w którym złożyła tę propozycję, ale tez w stylu, w jakim została złożona o co bardzo związkowcy się oburzyli, że najpierw infografiki dostali dziennikarze, a nie sami zainteresowani” – mówił Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. „Tutaj został popełniony błąd w sztuce. A prowokacją jest sama istoty tych zmian, które premier Szydło na finale rozmów proponuje, otwierając zupełnie nowe fronty. Nieprzemyślana, zła decyzja. 100 proc. odpowiedzialności za strajk od 8 kwietnia ponosi rząd” – podkreślił polityk.
 • Gowin o „piątce Kaczyńskiego+”: Nie będzie chodziło o kolejny transfer społeczny

  „Mogę tylko powiedzieć, że tym razem nie będzie chodziło o kolejny transfer społeczny. To będzie propozycja z innego obszaru” – tak na pytanie o to, co będzie stanowić nową propozycję Prawa i Sprawiedliwości, która ma zostać ogłoszona na sobotniej konwencji partii, odpowiedział w RMF FM Jarosław Gowin. Wicepremier zdradził też, że jego zdaniem "piątka Kaczyńskiego" wyczerpuje możliwości budżetowe. Sądzę, że bezkosztowa, a mówiąc już całkiem serio, te transfery społeczne, które zapowiedzieliśmy, ta tak zwana "nowa piątka Kaczyńskiego’" wyczerpuje możliwości budżetowe na ten rok. My teraz - jako państwo - powinniśmy się skoncentrować na tym drugim silniku rozwoju obok konsumpcji. Tym drugim, równie ważnym, a równie ważnym czynnikiem rozwoju są inwestycje i potrzebujemy tworzyć warunki do dużo szybszych inwestycji - komentował. W czasie rozmowy Krzysztof Ziemiec pytał swojego gościa o to, czy możliwe jest, że rząd przyzna nauczycielom podwyżkę w wysokości tysiąca złotych. To jest niemożliwe. Powtarzamy to - my, przedstawiciele rządu - przez wiele tygodni. Który rząd, gdyby miał możliwość zapobieżenia strajkom w szkołach, wahałby się przed podniesieniem wynagrodzeń? Musimy być odpowiedzialni, nie możemy pójść drogą Rumunii, która równocześnie gwałtownie obniżyła podatki. Wtedy biłem rządowi rumuńskiemu brawo, ale następnie równie radykalnie zaczął podnosić świadczenia socjalne o 50 proc., emerytury o 30 proc., wynagrodzenia w sferze budżetowej w jednym roku o 20 proc., w drugim roku o 20 proc. Efektem jest głęboki kryzys rumuńskiej gospodarki. Takiego scenariusza nikt w Polsce sobie nie wyobraża - powiedział Jarosław Gowin.
 • Duda: Na pewno nie siądziemy razem do stolika z ZNP

  „W poniedziałek będziemy brali udział w prezydium Rady Dialogu Społecznego. Jeśli faktycznie na tym spotkaniu rozpoczną się negocjacje z rządem, to Solidarność będzie domagać się osobnych negocjacji, ponieważ nasze postulaty są zupełnie inne od ZNP” – mówił w RMF FM o proteście nauczycieli szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. „To pokazuje wielką odpowiedzialność Solidarności nauczycielskiej, że nie chcą brać uczniów jako zakładników, chcą ten protest rozwiązać między dorosłymi. I to jest sytuacja dla mnie najważniejsza” – dodał. „Na pewno nie siądziemy razem do stolika z ZNP” – podkreślił gość Krzysztofa Ziemca. My mamy swój protest, a oprócz tego związek zawodowy Solidarność jest od września jest w sporze z rządem i ten spór przynosi efekty, ponieważ odmrożone zostały wynagrodzenia w sferze budżetowej. My dzisiaj walczymy o nauczycieli, ale też pozostałe grupy zawodowe, jak chociażby pracowników urzędów, sądownictwa, prokuratur, czy szeroko rozumianej kultury. Ci pracownicy też są w sytuacji dramatycznej jeśli o wynagrodzenia - mówił szef NSZZ "Solidarność". My nie możemy pozwolić dzisiaj, aby kosztem pozostałych grup zawodowych jedna grupa otrzymała podwyżki. My rozmawiamy z rządem globalnie. Daliśmy premierowi czas do 28 marca na przedstawienie konkretnych propozycji. Jeśli ich nie będzie, to 4 kwietnia cała Solidarność będzie protestowała przed wszystkimi urzędami wojewódzkimi we wszystkich miastach - dodał. Duda podkreślił, że według niego "skończył się monopol związków jednozawodowych". Pan Broniarz już kiedyś zdradził robotników i pracowników poprzez to, że podpisał w 2008 roku porozumienie z Platformą Obywatelską, PSL-em i SLD, odbierając możliwość przechodzenia dzisiaj wielu pracownikom na tzw. emerytury pomostowe. My jako Solidarność podchodzimy do wszystkich problemów globalnie. Dzisiaj z rządem rozmawiamy o podwyżkach m.in. nauczycieli, ale także dla wszystkich innych grup - powiedział. Szef związkowców był także pytany o sprawę niedzieli niehandlowych