rozliczenie

Synonimy:
rozliczanie, rozliczenia rozlicznie
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Rozliczenie (773)

 • PIT 36 w formach elektronicznych

  PIT 36 w formach elektronicznych

  Już do 30 kwietnia podatnicy muszą przygotować oraz złożyć swoje deklaracje PIT 36 za poprzedni rok podatkowy. Wielu z nich zastanawia się jak najszybciej i najwygodniej wypełnić ten niezbyt przyjemny obowiązek podatkowy. Rozwiązaniem mogą być tak zwane e-deklaracje, przygotowywane w specjalnych programach do PIT online. Czym są elektroniczne formy PIT? Jak z nich skorzystać? Na co zwrócić uwagę, by cały proces okazał się bezpieczny?
 • Za kilka dni majówka. Zaplanuj ważne przelewy

  Za kilka dni majówka. Zaplanuj ważne przelewy

  1 i 3 maja to dni ustawowo wolne od pracy, co oznacza, że w systemach rozliczeniowych nie funkcjonują sesje rozliczeniowe. Dlatego z wyprzedzeniem należy zaplanować płatności zobowiązań lub skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir.
 • Jeszcze tylko pięć dni na rozliczenie PIT za 2018 r.

  Jeszcze tylko pięć dni na rozliczenie PIT za 2018 r.

  30 kwietnia br. to ostatni dzień na złożenie rocznego rozliczenia PIT za 2018 roku - podał w czwartek resort finansów. Informacje dotyczące rozliczenia dostępne będą za pośrednictwem infolinii Krajowej Informacji Skarbowej, która będzie czynna w sobotę 27 kwietnia - dodano.
 • Poniedziałek ostatnim dniem na rozliczenie PIT za 2017 r.

  Poniedziałek ostatnim dniem na rozliczenie PIT za 2017 r.

  Poniedziałek jest ostatnim dniem na przesyłanie deklaracji podatkowej PIT za zeszły rok i rozliczenie podatku. MF radzi, by PIT-a wysłać przez internet - jest szybciej, a ryzyko popełnienia błędu jest mniejsze. W ten sposób rozliczyło się już prawie 11 mln podatników.
 • Wspólne rozliczanie małżonków z PIT to ogromne oszczędności

  Jeśli wspólnie rozliczysz się z małżonkiem, możesz zaoszczędzić nawet 12 500 złotych. To oferta dla tych małżeństw w których jedna osoba nie pracuje, bo na przykład zajmuje się domem, a druga osoba zarabia naprawdę dużo, powyżej 10 tysięcy złotych miesięcznie na rękę, czyli powyżej 170 tysięcy złotych brutto rocznie.
 • Resort finansów chce rozliczenia podatku za kryptowaluty. Powołuje specjalny departament

  Resort finansów chce rozliczenia podatku za kryptowaluty. Powołuje specjalny departament

  Resort dał wreszcie jasną wykładnię podatku od bitcoinów i innych kryptowalut. Pojawia się przy tym jednak duże zagrożenie prania brudnych pieniędzy.
 • Zbliża się termin rozliczeń z fiskusem. Oszczędzający na emeryturę w ramach III filara mogą liczyć na sporą ulgę

  Zbliża się termin rozliczeń z fiskusem. Oszczędzający na emeryturę w ramach III filara mogą liczyć na sporą ulgę

  Wpłaty na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego dokonane w danym roku podatkowym można odliczyć od podstawy opodatkowania. Dzięki temu obniży się kwota należnego do zapłacenia podatku. W rozliczeniach za 2017 rok przy maksymalnych wpłatach wynoszących ponad 5,1 tys. zł ulga sięgnie 900-1,6 tys. zł w zależności od progu podatkowego. Posiadacze IKZE muszą pamiętać, żeby do końca kwietnia dołączyć do swojego zeznania podatkowego odpowiedni formularz PIT-0.
 • Pracowałeś za granicą? Sprawdź, jak rozliczyć PIT

  Pracowałeś za granicą? Sprawdź, jak rozliczyć PIT

  Co do zasady wynikającej z nieograniczonego obowiązku podatkowego, fiskus wymaga od tzw. rezydentów rozliczenia wszystkich przychodów w Polsce, niezależnie od tego, gdzie zostały osiągnięte. Jednak za sprawą umów międzynarodowych zawartych z krajem wykonywania czynności zarobkowych, w niektórych przypadkach przychodów zagranicznych nie trzeba w ogóle ujawniać w Polsce. Kiedy tak się stanie?
 • Rząd planuje centralizację rozliczeń VAT jednostek organizacyjnych samorządów

  Rząd planuje centralizację rozliczeń VAT jednostek organizacyjnych samorządów

  Centralizację rozliczeń VAT jednostek organizacyjnych samorządów terytorialnych, zakłada projekt ustawy, którym w środę ma zająć się rząd. Zmiana ma być odpowiedzią na rewolucyjny - zdaniem ekspertów - wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z września ub.r.
 • Rozliczenie sprzedaży nieruchomości w 2016 r.

  Rozliczenie sprzedaży nieruchomości w 2016 r.

  Odpłatne zbycie przez osobę fizyczną prywatnej nieruchomości, czyli dokonywane poza działalnością gospodarczą, nie zawsze skutkuje powstaniem przychodu podatkowego. W ustawie o pdof ustawodawca wskazał, że ma to miejsce wyłącznie w ściśle określonych okolicznościach, co nie oznacza jednak bezwzględnej konieczności jego opodatkowania.

Filmy - Rozliczenie (7)

 • PIT po terminie. Czy można uniknąć kary?

  30 kwietnia minął i tym samym minął termin na rozliczenie się z urzędem skarbowym. Kto tego nie zrobił, może zostać ukarany za wykroczenie skarbowe. Mandat może wynieść do 3,5 tys zł. Jednak nawet już po terminie warto PIT złożyć jak najszybciej - najlepiej zanim upomni się o to fiskus. Ale uwaga - PIT złożony po terminie oznacza, że nie skorzystamy z wszystkich przywilejów. Komentuje Małgorzata Sator, reprezentująca Urząd Skarbowy Warszawa – Wola.
 • Zmiany w Służbie Celnej. Rozliczenia dla przedsiębiorców będą uproszczone

  Od 1 lipca 2015 krakowska Izba Celna będzie odpowiadać za rozliczenia celne na terenie całego kraju. Rozliczenia z jedną izbą zamiast z szesnastoma, jak było do tej pory, mają ułatwić przedsiębiorcom działalność na rynkach zagranicznych. Od 1 września wdrożone zostaną także nowe systemy do kontroli eksportu i importu. Będzie również nowy system księgowo-finansowy oraz wspólna platforma do zarządzania dla izb celnych. Komentuje Jacek Kapica, wiceminister finansów i szef Służby Celnej.
 • Niższa opłata interchange nie od razu przełoży się na obniżki kosztów dla punktów handlowych

  Wraz z wprowadzeniem niższej opłaty interchange agenci rozliczeniowi będą mieli nowe obowiązki. Na wniosek punktów handlowych ujawnią strukturę kosztów pobieranych prowizji, muszą więc przygotować do tego swoje systemy. Obniżenie interchange, która jest jedną ze składowych prowizji, nie musi wcale przełożyć się na zwiększenie sieci akceptacji kart – ostrzega Jacek Koszel z IT Card.
 • Ryczałtowcy rozliczają się wcześniej!

  Do 31 stycznia podatnicy, który prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną w formie zryczałtowanej, mają obowiązek złożyć zeznanie PIT-28 o wysokości osiągniętego przychodu. Osoby te mogą również przekazać 1 proc. swojego podatku na organizacje pożytku publicznego, choć w poprzednim roku robił to zaledwie co czwarty z podatników rozliczający się w formie zryczałtowanej. Komentuje Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.