rosyjski gaz

Artykuły - Rosyjski gaz (46)

 • Rekordowy eksport Gazpromu w styczniu

  Rekordowy eksport Gazpromu w styczniu

  W styczniu Gazprom wyeksportował do tzw. "dalekiej zagranicy" rekordową dla tego miesiąca ilość gazu - 19,4 mld m sześc., czyli o ponad 45 proc. więcej niż w styczniu zeszłego roku. Jak podaje spółka, eksport do samej Polski wzrósł w styczniu, rok do roku, o prawie 90 proc. To w dużej mierze zasługa ostrzejszej zimy.
 • Europa zasysa rosyjski gaz

  Europa zasysa rosyjski gaz

  Gazprom tłoczy surowiec do Europy wszystkimi głównymi gazociągami, korzystając z wyższych cen i chwilowego osłabienia konkurencji ze strony dostawców LNG. Na początku października w pełni wykorzystał również dostępne moce ukraińskiego gazowego systemu przesyłowego - podaje rosyjski "Kommiersant".
 • Rosyjski budżet a cena ropy. Wytrzyma nawet przy 10 dolarach za baryłkę?

  Rosyjski budżet a cena ropy. Wytrzyma nawet przy 10 dolarach za baryłkę?

  Niska cena ropy i gazu w połączeniu ze spadkiem popytu w wyniku pandemii koronawirusa to poważny problem dla budżetu wielu krajów, które żyją ze sprzedaży węglowodorów, w tym również dla Rosji. Minister finansów Federacji Rosyjskiej Anton Siluanow szacuje w tym roku spadek PKB o 5 proc. Ale uspokaja, że Rosja poradzi sobie nawet gdyby surowiec kosztował 10 dol. za baryłkę.
 • Gazprom nie zrezygnuje z tranzytu przez Polskę?

  Gazprom nie zrezygnuje z tranzytu przez Polskę?

  Na aukcji z 4 maja zarezerwowane zostało ok. 80 proc. przepustowości polskiego odcinka gazociągu jamalskiego na trzeci kwartał. Można się domyślać, że to rosyjski Gazprom rezerwuje moce w związku z faktem, że 18 maja wygasa umowa na tranzyt gazu tym szlakiem.
 • Turkish Stream będzie mieć konsekwencje dla Europy - eksperci

  Turkish Stream będzie mieć konsekwencje dla Europy - eksperci

  Zapowiedź budowy gazociągu Turkish Stream, którym rosyjski gaz miałby trafiać do Turcji a być może i Europy, to duży geopolityczny projekt. Jego powstanie będzie mieć konsekwencje dla europejskiej solidarności energetycznej - uważają eksperci.
 • Węgry kupią rosyjski gaz bardzo tanio. Budapeszt szkodzi unii energetycznej, ale wzmacnia pozycję negocjacyjną PGNiG

  Węgry kupią rosyjski gaz bardzo tanio. Budapeszt szkodzi unii energetycznej, ale wzmacnia pozycję negocjacyjną PGNiG

  Węgry zawarły korzystny kontrakt na zakup gazu z Rosji, tym samym wyłamały się ze wspólnej unijnej polityki wobec tego kraju. W zamian za tani gaz i 12 mld euro kredytu na budowę elektrowni atomowej Budapeszt jest orędownikiem złagodzenia unijnych sankcji wobec Moskwy. Choć taka polityka szkodzi UE i unii energetycznej, jest też szansa na to, że Polska odniesie korzyści.
 • Posłowie chcą zablokować tani import węgla

  Posłowie chcą zablokować tani import węgla

  Sejm rozpoczął prace nad drugą z trzech ustaw mających chronić sektor górniczy przed nieuczciwą konkurencją. W nadzwyczajnej komisji do spraw energetyki i surowców energetycznych odbyło się pierwsze czytanie zmiany Prawa energetycznego. Projekt przewiduje wprowadzenie koncesji na sprzedaż węgla.
 • Bułgaria podpadła Brukseli. Przesadziła z oddaniem Rosji

  Bułgaria podpadła Brukseli. Przesadziła z oddaniem Rosji

  Bruksela uważa, że unijne przepisy dotyczące zamówień publicznych zostały złamane przez Bułgarię i domaga się od władz w Sofii wyjaśnień. Poinformował o tym rzecznik Komisji Europejskiej Antoine Colombani. W tle jest oczywiście rosyjski gaz...
 • Minister: Nie damy więcej niż 387 dolarów za rosyjski gaz

  Minister: Nie damy więcej niż 387 dolarów za rosyjski gaz

  - W drugim kwartale bieżącego roku Ukraina zapłaci za tysiąc metrów sześciennych rosyjskiego gazu nie więcej niż 387 dolarów - oświadczył we wtorek w Kijowie minister energetyki i przemysłu węglowego Jurij Prodan.
 • Firmy z Niemiec wzmacniają relacje z Rosją

  Firmy z Niemiec wzmacniają relacje z Rosją

  W cieniu rosyjskich działań zmierzających do włączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej, niemieckie firmy zacieśniają relację z Moskwą. Zdaniem ekspertów, sankcje na rosyjski gaz są mało prawdopodobne z uwagi na interesy krajów Europy Zachodniej z Rosją.

Filmy - Rosyjski gaz (1)

 • Za 4-5 lat Polska może uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu

  W ciągu 4-5 lat Polska będzie mogła zdecydowanie zdywersyfikować dostawy gazu – ocenia prof. Marek Ziółkowski, przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej. Warunkiem jest rozbudowa infrastruktury – chodzi nie tylko o terminal LNG, lecz także o interkonektory łączące Ukrainę, Polskę i cały region z krajami zachodu.