Fakty - rośliny

Artykuły - Rośliny (27)

 • "Gazeta Polska Codziennie": Inwazja obcych gatunków na Polskę

  Polska jest narażona na inwazję wielu obcych gatunków roślin i zwierząt, które często z powodu chęci zysku lub po prostu bezmyślności człowieka są przenoszone z innych regionów geograficznych - czytamy w "Gazecie Polskiej codziennie".
 • Naukowcy: 1/5 gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem

  Jednej piątej gatunków roślin i zwierząt grozi wyginięcie - ostrzegają naukowcy w raporcie przedstawionym na odbywającym się w Nagoi (Japonia) szczycie ONZ poświęconym bioróżnorodności, o którym informuje w środę BBC.
 • W Argentynie odkryto najstarsze rośliny lądowe

  W Argentynie odkryto najstarsze skamieniałości roślin, które skolonizowały ląd - piszą odkrywcy na łamach "New Phytologist".
 • Rośliny zapamiętują informacje zapisane w świetle

  Rośliny dysponują specyficznym rodzajem pamięci, która jest wyrazem pewnej formy inteligencji - odkrył zespół naukowców kierowany przez prof. Stanisława Karpińskiego z Katedry Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
 • Trujący "barszcz Sosnowskiego" atakuje Kanadę

  W wakacyjnym sezonie jednym z najważniejszych tematów w Kanadzie w ostatnich dniach stała się tutejsza odmiana trującej rośliny - barszczu Sosnowskiego.
 • Krwiożerczy pomidor i ziemniak

  Krwiożerczy pomidor i ziemniak

  Pomidor czy ziemniak wydają się zupełnie nieszkodliwe. I rzeczywiście, takie są dla ludzi, ale już nie dla owadów. Botanicy odkryli bowiem, że rośliny te są mięsożernymi drapieżnikami, które polują na insekty, by zadbać o samonawożenie (Botanical Journal of the Linnean Society).
 • Rośliny kontra materiał wybuchowy

  Usuwanie zanieczyszczeń materiałami wybuchowymi jest wyjątkowo trudnym zadaniem. Dzięki transgenicznym roślinom, które dysponują enzymem rozkładającym RDX, zwany potocznie heksogenem, powinno się to jednak wkrótce zmienić (Journal of Biological Chemistry).
 • Na terenie kopalni "Rozbark" powstanie ogromne dzieło sztuki

  W ciągu kilku najbliższych lat na zdegradowanych terenach po dawnej kopalni "Rozbark" w Bytomiu ma powstać nietypowe dzieło sztuki - ogród, w którym różnorodne, posadzone na powierzchni 10 ha rośliny utworzą ogromny obraz. Znajdą się w nim nawiązania do historii tego miejsca.
 • Dzbanecznik nie pogardzi i szczurem

  Dzbanecznik nie pogardzi i szczurem

  W górzystym rejonie Filipin odkryto nowy gatunek rośliny mięsożernej. Na cześć brytyjskiego aktora i reżysera Davida Attenborough nadano jej nazwę Nepenthes attenboroughii. Dzbanki są tak wielkie, że w pułapce zmieszczą się nie tylko owady, ale i szczury.
 • Konopie indyjskie rosną przed gdańskim sądem

  Konopie indyjskie rosną przed gdańskim sądem

  Policja podejrzewa, że w klombach z kwiatami na wprost wejścia do budynku Sądu Okręgowego w Gdańsku, w centrum miasta, wyrosły wysokie na ok. pół metra konopie indyjskie. Za uprawę i posiadanie tej rośliny grozi do dwóch lat więzienia.