Rosja

Artykuły - Rosja (9353)

 • Rosjanie ruszają na Marsa

  Rosjanie ruszają na Marsa

  Rosja rozpoczyna ambitną serię podboju Marsa. Prezydent Władimir Putin ogłosił, że pierwsza bezzałogowa misja zostanie wysłana najpierw na Księżyc w 2019 r.
 • Ostra reakcja Rosji na oskarżenia o otrucie

  Ostra reakcja Rosji na oskarżenia o otrucie

  "Nie powinno się grozić państwu posiadającemu broń jądrową" - powiedziała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, cytowana we wtorek przez RIA, odwołując się do oświadczenia brytyjskiego rządu, że jest "wysoce prawdopodobne", iż za atakiem na Siergieja Skripala stoi Rosja.
 • Rosja oskarża USA o ingerowanie w wybory

  Rosja oskarża USA o ingerowanie w wybory

  ​Moskwa oskarżyła USA o ingerowanie w wybory prezydenckie i inne procesy polityczne. Raport na ten temat przedstawiła parlamentarna komisja ds. ochronny suwerenności państwa i przeciwdziałania zewnętrznej ingerencji.
 • PGNiG dostarczy gaz na Ukrainę!

  PGNiG dostarczy gaz na Ukrainę!

  W piątek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, że podpisało kontrakt na pilne dostawy gazu z Naftohazem, po tym jak Gazprom odmówił rozpoczęcia dostaw na Ukrainę.
 • Naftohaz wygrał proces z Gazpromem

  Naftohaz wygrał proces z Gazpromem

  Ukraiński państwowy koncern Naftohaz poinformował, że wygrał proces z rosyjskim Gazpromem przed sztokholmskim sądem arbitrażowym. Zgodnie z orzeczeniem sądu, Rosjanie mają wypłacić ukraińskiej firmie ponad 2 miliardy dolarów. To kolejna, w ostatnim czasie, wygrana Naftohazu z Gazpromem przed sądem arbitrażowym.
 • Polska gotowa na odwilż w stosunkach z Rosją?

  Polska gotowa na odwilż w stosunkach z Rosją?

  "Polska jest gotowa, by odmrozić poszczególne formaty współpracy z Rosją, jednak strona rosyjska uważa, że należy odmrozić wszystkie formaty jednocześnie, co nie jest praktycznie wykonalne" - powiedział PAP ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak.
 • Od środy Rosja zakazuje importu jabłek z 31 białoruskich firm

  Od środy Rosja zakazuje importu jabłek z 31 białoruskich firm

  Rosja wprowadza od środy zakaz dostaw jabłek z 31 firm na Białorusi. Jest to efekt inspekcji, którą Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego przeprowadzała na Białorusi w dniach 1-9 lutego. Kontrolą objęto 84 przedsiębiorstwa.
 • Microsoft może stracić na sankcjach - minister łączności Rosji

  Microsoft może stracić na sankcjach - minister łączności Rosji

  Rosyjski minister łączności Nikołaj Nikiforow ostrzegł, że Microsoft może stracić miliardy dolarów, jeżeli zastosuje się do amerykańskich sankcji gospodarczych i ograniczy sprzedaż swojego oprogramowania w Rosji - podała we wtorek agencja Reutera.
 • Tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę spadł w styczniu o 27 proc.

  Tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę spadł w styczniu o 27 proc.

  Transport rosyjskiego gazu przez Ukrainę do krajów europejskich spadł w styczniu o 27 proc. - poinformowały w poniedziałek media w Moskwie. Koncern Gazprom zmniejszył ogółem eksport gazu do Europy, redukując go przede wszystkim na kierunku ukraińskim.

Filmy - Rosja (238)

 • Prezydent: Nieprzewidywalność Rosji wymusza od nas zwiększenie potencjału obronnego

  Podczas odprawy kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych prezydent podziękował ministrowi obrony narodowej za „nadanie zupełnie nowej jakości” współpracy. Andrzej Duda stwierdził, że „dziś może mówić o wspólnej wizji ośrodka prezydenckiego i MON”. Zapowiedział, że wspólnie pracują nad reformą kierowania i dowodzenia silami zbrojnymi, aby „stawić czoła obecnym wyzwaniom”. - Myślę przede wszystkim o nieprzewidywalności polityki Federacji Rosyjskiej. Rosja pokazuje, że jest gotowa sięgnąć do siły militarnej. To niebezpieczne dla nas, dla wszystkich sąsiadów Rosji, wreszcie dla całej społeczności międzynarodowej - powiedział prezydent. - Co więcej Rosja, co pokazały ostatnie ćwiczenia Zapad '17, ćwiczy pełnoskalowy konflikt z NATO, którego areną miałaby być Polska oraz państwa bałtyckie. To wymusza od nas podjęcie konkretnych działań, mających zwiększyć nasz potencjał obronny.
 • R. Tillerson na pożegnanie: Utrzymanie obecnego kierunku może pogłębić izolację Rosji. Nie skorzysta na tym nikt

  Rex Tillerson wygłosił pożegnalne wystąpienie, po tym jak został dzisiaj zdymisjonowany ze stanowiska sekretarza stanu. Podziękował on wszystkim współpracownikom za „wielkie zaangażowanie” i apelował do nich aby „pozostali na stanowiskach i kontynuowali wspólną misję”. Tillerson zaapelował do władz Rosji, aby się zastanowiły „jakie działania będą najbardziej korzystne dla jej obywateli i całego świata”. - Utrzymanie obecnego kierunku może pogłębić izolację Rosji. Nie skorzysta na tym nikt – dodał odchodzący szef amerykańskiej dyplomacji. - Teraz wrócę do prywatnego życia, jak zwykły Amerykanin, dumny z tego, że mogłem służyć ojczyźnie. Niech Bóg wam błogosławi. Niech Bóg błogosławi Amerykanom. Niech Bóg błogosławi Amerykę – zakończył Rex Tillerson.
 • "Wielka Brytania nie udostępniła Rosji substancji do analizy". S. Ławrow zarzuca Londynowi brak współpracy ws. wyjaśnienia otrucia S. Skripala

  Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w Moskwie, że Rosja nie stoi za otruciem swojego byłego szpiega Siergieja Skripala. Ławrow zarzucił Londynowi, że „członkowie brytyjskiego rządu rozsiewają plotki”, a Wielka Brytania nie udostępniła Rosji substancji do analizy. – Wystosowaliśmy oficjalny wniosek o dostęp do tej substancji, by eksperci przeprowadzili analizę zgodnie z konwencją o zakazie broni chemicznej. Poprosiliśmy także o udostępnienie nam wszelkich informacji na temat śledztwa, ponieważ jedną z ofiar jest obywatelka Rosji Julia Skripal. Otrzymaliśmy niezrozumiałą odpowiedź – powiedział Ławrow, dla którego jest to równoznaczne z odrzuceniem uzasadnionego roszczenia strony rosyjskiej. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała w poniedziałek (12 marca), że jej rząd "uznał za bardzo prawdopodobne, że to Rosja stoi za atakiem na Siergieja i Julię Skripalów”. Do otrucia doszło 4 marca w Salisbury.
 • H. Nauert: Nie spodobało nam się to. Amerykański Departament Stanu odpowiada Rosji

  Amerykański Departament Stanu zarzuca Rosji łamanie traktatu o pociskach średniego zasięgu. To reakcja na wystąpienie prezydenta Władimira Putina, który na forum rosyjskiego Zgromadzenia Federalnego chwalił się najnowszymi pociskami atomowymi oraz nowym pociskiem z napędem nuklearnym. Putin użył też animacji wideo z symulacją ataku Rosji na Florydę. - Z pewnością, chodziło o stworzenie takiego filmu, który pokazuje atak Rosji na Stany Zjednoczone. To nas dotyczy. Nie uznaję tego za konstruktywne i odpowiedzialne - podkreśliła rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert.