Rosja

Artykuły - Rosja (6422)

 • Norylsk - Rosjanie tuszują prawdę o kolejnych katastrofach

  Norylsk - Rosjanie tuszują prawdę o kolejnych katastrofach

  Miesiąc po wycieku oleju w Norylsku, sytuacja w tym regionie Rosji nie wygląda dobrze. Rosyjski gigant Nornickel, zajmujący się wydobyciem niklu i palladu, miał spowodować kolejną katastrofę ekologiczną. Firma należąca do oligarchy powiązanego z Kremlem, pompowała wysoce toksyczne ścieki do tundry.
 • Chińska rozgrywka Gazpromu

  Chińska rozgrywka Gazpromu

  Rosja chce wejść do grona liczących się dostawców gazu na rynek chiński. Na razie sprzedaje niewiele. W grudniu uruchomiła gazociąg Siła Syberii, którym do Chin popłynie gaz ze złóż wschodniej Syberii. Przy ich zagospodarowywaniu pojawiły się jednak problemy, są obawy o realizację kontraktu. Wraca pomysł budowy Siły Syberii II łączącej rynek chiński ze złożami zachodniosyberyjskimi.
 • Analityk OSW: Rosja przygotowana na kryzys

  Analityk OSW: Rosja przygotowana na kryzys

  Przecena na rynku surowcowym wywołana koronawirusem dotknęła wiele krajów, w tym Rosję, której budżet w dużej mierze opiera się na wpływach z wydobycia i eksportu węglowodorów. O nowych realiach i wyzwaniach, jakie niesie dla Moskwy obecna sytuacja mówi Szymon Kardaś, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
 • Rosyjscy kierowcy przesiądą się na gaz

  Rosyjscy kierowcy przesiądą się na gaz

  Rosyjski rząd zwiększy dofinansowanie na konwersję samochodów z benzynowych na gaz do 60 proc. Z pomocy skorzystać mogą osoby fizyczne i małe firmy. Tamtejsze władze szacują, że pozwoli to zaoszczędzić kierowcom 4-5 mld euro.
 • Ukraina - wielkie łowy na pieniądze

  Ukraina - wielkie łowy na pieniądze

  Z powodu kryzysu wywołanego pandemią dramatycznie spadły wpływy do ukraińskiego budżetu. Problemy mają także samorządy, bo rząd, wprowadzając pakiety pomocowe, ograniczył przychody lokalnych budżetów.
 • To prawdziwa katastrofa ekologiczna!

  To prawdziwa katastrofa ekologiczna!

  Awaria w Norylsku, w wyniku której doszło do wycieku oleju napędowego do rzek i gruntów, jest potężnym zagrożeniem dla tamtejszego ekosystemu. Zagrożone jest życie wielu gatunków ryb i ssaków, które żyją na tych terenach. Rosja twierdzi, że sama upora się z problemem, mimo że pomoc oferowały jej m.in. USA. Nornikiel szacuje koszt usuwania skutków wypadku na 146 mln dolarów.
 • W Rosji burza po wycieku oleju na dalekiej północy

  W Rosji burza po wycieku oleju na dalekiej północy

  W elektrowni pod Norylskiem wyciekło 21 tys. ton oleju napędowego. Produkt zanieczyścił gleby, zbiorniki wodne i ulice. To może być największa katastrofa ekologiczna w rosyjskiej Arktyce. Rosyjski resort zasobów naturalnych ocenia, że przywrócenie stanu sprzed wypadku może zająć co najmniej dekadę! W tle rozgrywa się wielka polityczna burza. Władze utrzymują, że dowiedziały się o wypadku z sieci społecznościowych.
 • Alternatywa dla ISS - Rosjanie chcą stworzyć własną stację kosmiczną

  Alternatywa dla ISS - Rosjanie chcą stworzyć własną stację kosmiczną

  Rosja poinformowała o chęciach stworzenia własnej stacji kosmicznej. Docelowo miałaby ona być punktem, z którego astronauci wyruszą na Księżyc i Marsa.
 • NBP: Udział Rosji w imporcie ropy do Polski spadł do 61,5 proc. w 2019 wobec 68 proc. w 2018

  NBP: Udział Rosji w imporcie ropy do Polski spadł do 61,5 proc. w 2019 wobec 68 proc. w 2018

  Udział Rosji w imporcie ropy do Polski w 2019 r. spadł do 61,5 proc. wobec 68 proc. w 2018 r. - poinformował Narodowy Bank Polski.
 • Kto skorzysta na Baltic Pipe? Dla Polski to strategiczna inwestycja

  Kto skorzysta na Baltic Pipe? Dla Polski to strategiczna inwestycja

  Gazociąg Baltic Pipe to strategiczna inwestycja, która ma na celu otworzenia nowego korytarza dostaw gazu na europejski rynek. Umożliwi sprowadzanie do 10 miliardów m sześc. paliwa z Norwegii.

Filmy - Rosja (288)

 • Rosja. Kozacy walczą z koronawirusem

  W Jekaterynburgu rosyjskie władze niespodziewanie otrzymują pomoc w walce z koronawirusem. Kozacy rozdają maseczki ochronne, dbają o kondycję młodych i stawiają na medycynę ludową. Ich metody walki z koronawirusem budzą też wątpliwości.
 • Zobacz, co kierowca zostawił na drodze

  22 lutego rosyjska policja otrzymała bardzo nietypowe wezwanie. Na środku Moskwy niewłaściwie zaparkowano przedziwne auto. To własnej roboty samochód wzorowany na maszynie Batmana - Batmobilu. Nie było mowy o taryfie ulgowej dla bohatera. Auto zostało skonfiskowane i przewiezione na policyjny parking. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji opublikowało specjalne nagranie, które ma pomóc znaleźć właściciela oraz przestrzec obywateli przed drogowymi wykroczeniami.
 • Co się stało ze skarbem rosyjskich carów?

  400 lat temu na rosyjskim tronie zasiadł Michał I Romanow, dając początek nowej dynastii. Była jednym z najbogatszych rodów w historii – do 1918 roku, gdy zamordowano cara Mikołaja II, jego żonę i dzieci. Poszukiwania ich zaginionego majątku trwają do dziś.
 • Najskuteczniejszy kurier na świecie? Tacy tylko w Rosji

  Czy to najskuteczniejszy kurier na świecie? Nie trzeba martwić się, gdzie paczka się podziewa. Ten zawsze dostarczy ją pod wskazany adres, nie zważając na żadne trudności. Tacy tylko w Rosji.