ropa naftowa

Synonimy:
Ropa, ropa ropa brent
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ropa naftowa (494)

 • Ropa bez impetu wzrostowego

  Ropa bez impetu wzrostowego

  Przełom poprzedniego i bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej to czas wzrostów notowań tego surowca. Na razie jednak trudno mówić o optymizmie na tym rynku: wzrosty są relatywnie niewielkie w porównaniu do skali ostatnich zniżek.
 • Ropa tanieje. Paliwa będą tańsze?

  Ropa tanieje. Paliwa będą tańsze?

  Ropa tanieje, ale paliwa trzymają się w cenie. Surowiec kosztuje o ponad 20 proc. mniej niż rok temu, tymczasem cena benzyny czy oleju napędowego na stacjach wzrosła nieznacznie - jest o ok. 1,5 proc. wyższa niż rok wcześniej. Wpływają na to m.in. kurs dolara i opłata emisyjna obowiązująca od początku tego roku. Eksperci oczekują spadków cen na stacjach w najbliższym czasie.
 • Batalia o brudną ropę trwa. Rosjanie nie chcą wypłacać odszkodowań

  Batalia o brudną ropę trwa. Rosjanie nie chcą wypłacać odszkodowań

  W kwietniu bieżącego roku białoruskie ropociągi odkryły, że dostarczana do nich rurociągiem "Przyjaźń" rosyjska ropa jest wysoce zanieczyszczona.
 • Czy Polska zaangażuje się w ochronę dostaw ropy naftowej?

  Czy Polska zaangażuje się w ochronę dostaw ropy naftowej?

  Brytyjczycy chcą stworzyć konwój zabezpieczający dostawy tankowcami ropy i gazu skroplonego przez cieśninę Ormuz, kluczową dla dostaw surowców z Bliskiego Wschodu. Bardzo możliwe, że Polska zaangażuje się w konflikt nazywany "wojną tankowców".
 • Naftowy Czernobyl

  Naftowy Czernobyl

  To, co wydarzyło się pod koniec kwietnia, kiedy Białorusini poinformowali, że rurociągiem Przyjaźń płynie zanieczyszczona chlorem mieszanka różnych gatunków ropy naftowej, nie mogło nastąpić w gorszym dla Moskwy momencie.
 • Prognozy Saxo na III kwartał: Surowce przyniosą korzyści

  Prognozy Saxo na III kwartał: Surowce przyniosą korzyści

  Światowa panika fiskalna, która naszym zdaniem rozpęta się w nadchodzących kwartałach, zapewni dodatkowe zyski licznym kluczowym surowcom. W kontekście kolejnej rundy obniżania stóp procentowych banków centralnych i rentowności obligacji najbardziej może skorzystać złoto, natomiast ryzyko kolejnej wojny walutowej może przyczynić się do osłabienia dolara amerykańskiego, co stanowić będzie dodatkowy pozytywny czynnik dla surowców.
 • OPEC i inni producenci ropy, w tym Rosja, podpisują pakt o współpracy

  OPEC i inni producenci ropy, w tym Rosja, podpisują pakt o współpracy

  OPEC i inni producenci ropy, w tym Rosja, podpisały we wtorek deklarację o "stałej współpracy" w formacie OPEC+, którą Arabia Saudyjska nazwała porozumieniem historycznym. Jak komentuje AFP, umowa jest reakcją na wzrost eksportu ropy z USA.
 • Będziemy potrzebować coraz mniej ropy

  Będziemy potrzebować coraz mniej ropy

  Popyt na ropę naftową i jej produkty zacznie się kurczyć przed 2040 rokiem. A ponieważ rafinerie sporo zainwestowały w budowę nowych mocy, należy oczekiwać, że spadkowi popytu będzie towarzyszyć spadek marż rafineryjnych - informuje Orlen.
 • Manewr podatkowy wart setki milionów dolarów

  Manewr podatkowy wart setki milionów dolarów

  W ciągu pięciu miesięcy w związku z wprowadzeniem przez Rosję tzw. manewru podatkowego Białoruś poniosła straty o równowartości 130 mln dol. - powiedziała wicedyrektor państwowego koncernu Biełnaftachim branżowej gazecie.
 • Trump wprowadza nowe sankcje. Ochrona tankowców będzie płatna

  Trump wprowadza nowe sankcje. Ochrona tankowców będzie płatna

  Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił w poniedziałek, że jego kraj wprowadza nowy pakiet "surowych" sankcji przeciw Iranowi. Dodał też, że kraje importujące ropę naftową, m.in. Japonia i Chiny, powinny same chronić swoje tankowce przebywające na Bliskim Wschodzie.

Filmy - Ropa naftowa (31)

 • Batalia o brudną ropę trwa. Rosjanie nie chcą wypłacać odszkodowań

  W kwietniu bieżącego roku białoruskie ropociągi odkryły, że dostarczana do nich rurociągiem „Przyjaźń” rosyjska ropa jest wysoce zanieczyszczona. Stężenie chlorków organicznych, które doprowadzają do korozji instalacji rafineryjnych, kilkudziesięciokrotnie przekroczyło dopuszczalny poziom. Zanieczyszczona ropa dotarła także do Polski, wchodząc do systemu ropociągowego. Chociaż sprawa dawno ujrzała światło dzienne – a w rosyjskich spółkach są już pierwsi zatrzymani, podejrzani o celowe zanieczyszczenie ropy – spór o wysokość odszkodowań wciąż trwa. Klienci, którym Rosja dostarczyła zanieczyszczoną ropę, domagają się odszkodowań – wynagradzających kryzysowe korzystanie ze strategicznych rezerw ropy oraz naprawę zniszczonych rurociągów i
 • Czy Polska zaangażuje się w ochronę dostaw ropy naftowej

  Brytyjczycy chcą stworzyć konwój zabezpieczający dostawy tankowcami ropy i gazu skroplonego przez cieśninę Ormuz, kluczową dla dostaw surowców z Bliskiego Wschodu. Bardzo możliwe, że Polska zaangażuje się w konflikt nazywany “wojną tankowców”.
 • PKN Orlen realizuje w pełni swoje plany

  Wstrzymanie dostaw ropy do Polski rurociągiem Przyjaźń nie wpływa na działalność PKN Orlen. Koncern realizuje w pełni swoje plany produkcyjne dzięki dywersyfikacji dostaw surowca - obecnie ok. 50 proc. ropy pochodzi z kierunków innych niż rosyjski. Spółka dysponuje też zapasami handlowymi i operacyjnymi - mówi Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. rozwoju PKN Orlen.
 • Czy ceny ropy naftowej będą jeszcze spadać

  Tegoroczne ceny ropy naftowej są rekordowo niskie. Ropa brent kosztuje w okolicach 60 USD za baryłkę. W skrajnym scenariuszu może spaść do 40 USD. Do końca br. ceny na stacjach paliw powinny spadać.