rolnicy

Artykuły - Rolnicy (200)

 • Żywioły uderzyły w rolników! Straty będą duże

  Żywioły uderzyły w rolników! Straty będą duże

  Pogoda nie rozpieszcza rolników. Skutki wiosennej suszy i letnich opadów może odczuć cała gospodarka. - W tej chwili największe zagrożenie jest dla pszenżyt - one już powinny być zbierane. W drugiej kolejności są rzepaki. Opady sprzyjają jedynie plantatorom kukurydzy i ziemniaków, a także hodowcom bydła.
 • Rolnicy i sadownicy będą protestować w Warszawie

  Rolnicy i sadownicy będą protestować w Warszawie

  Dziś w Warszawie protestować będą rolnicy, sadownicy i hodowcy trzody chlewnej, którzy chcą zwrócić uwagę m.in. na zły stan polskiego rolnictwa i dramatycznie niskie ceny owoców miękkich w skupach. Tegoroczne zbiory owoców miękkich zapowiadają się wyjątkowo dobrze, a w przypadku owoców - nawet rekordowo. Jednak stawki oferowane przez zakłady przetwórcze nie zrekompensują producentom nawet kosztów produkcji.
 • Program 500 plus pomógł wydostać się z pętli zadłużenia, ale będzie problemem dla kobiet

  Program 500 plus pomógł wydostać się z pętli zadłużenia, ale będzie problemem dla kobiet

  Program 500 plus okazał się bardzo ważny dla najbiedniejszych, obniżył stopę skrajnego ubóstwa. Wiele rodzin wydostało się z pętli zadłużenia, czyli z wysoko oprocentowanych pożyczek branych poza bankami. Negatywny efekt? 100 tys. kobiet zrezygnowało z pracy. Poważne kłopoty mają rolnicy.
 • Rolnicy: Uwaga na jakość nawozów!

  Rolnicy: Uwaga na jakość nawozów!

  Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą śledztwo, które dotyczy m.in. sprowadzania nawozów sztucznych spoza Unii Europejskiej, nie spełniających wymogów unijnych i wprowadzania ich do obrotu na podstawie certyfikatów jakości wydanych niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
 • Pomocnik rolnika opodatkowany

  Pomocnik rolnika opodatkowany

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Najważniejsza zmiana dotyczy zabezpieczenia społecznego pomocników rolnika, pracujących przy zbiorach w gospodarstwie rolnym.
 • Ministerstwo Rolnictwa o trudnej sytuacji producentów warzyw

  Ministerstwo Rolnictwa o trudnej sytuacji producentów warzyw

  Ministerstwo rolnictwa zachęca rolników do zrzeszania się i negocjowania wyższych cen - to odpowiedź resortu na protesty producentów warzyw skarżących się na niskie ceny w skupie.
 • Od 15 lutego rolnicy mogą składać oświadczenia dot. dopłat bezpośrednich

  Od 15 lutego rolnicy mogą składać oświadczenia dot. dopłat bezpośrednich

  Od 15 lutego do 14 marca 2018 r. rolnicy mogą składać w biurach powiatowych ARiMR oświadczenia o braku zmian we wniosku o dopłaty bezpośrednie w stosunku do ubiegłego roku - poinformowała Agencja. Na dole tekstu jest link do formularza oświadczenia.
 • Izba Zbożowo-Paszowa: Zastój w handlu zbożem

  Izba Zbożowo-Paszowa: Zastój w handlu zbożem

  Rolnicy nie chcą sprzedawać zboża, dlatego przetwórcy kupują ziarno głównie od firm handlowych - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Zdaniem tej organizacji, rolnicy raczej nie powinni liczyć na wzrost cen ziarna.
 • Klęska nieurodzaju w sadach

  Klęska nieurodzaju w sadach

  Klęska nieurodzaju w świętokrzyskich sadach. Według danych komisji szacujących szkody, straty przekroczyły już 220 mln zł. - Będą one z pewnością większe, bo 16 komisji podlicza jeszcze wyniki - powiedział dyr. Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Jerzy Pośpiech.
 • Nowe przepisy o prawie wodnym uciążliwe i kosztowne dla rolników

  Nowe przepisy o prawie wodnym uciążliwe i kosztowne dla rolników

  Podpisane w ubiegłym tygodniu przez prezydenta nowe Prawo wodne oznacza dla rolników dodatkowe uciążliwości i koszty - ocenia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Wprowadza ono opłaty za pobór wody, które obejmą też rolników i hodowców ryb, a także nowe regulacje dotyczące ograniczania odpływu azotu ze źródeł rolniczych.

Filmy - Rolnicy (12)

 • Awantura w czasie konwencji PiS. Rolnicy krzyczeli na ministra

  Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wyszedł do rolników podczas spotkania z wyborcami w Sandomierzu. Hodowcy trzody zarzucali mu błędną politykę oraz powolną lub żadną reakcję na ich apele. Rolnicy krzyczeli m.in. „Giełda w Sandomierzu umarła” oraz „Chcą polskie rodziny zniszczyć”. (TVN24/x-news)
 • Protest rolników w Warszawie. Domagają się odwołania ministra i zapewnienia zbytu dla ich produktów

  W Warszawie odbył się protest przeciwko polityce resortu rolnictwa. Rolnicy domagają się odwołania ministra Krzysztofa Jurgiela. Chcą zapewnienia rynku zbytu dla ich produktów i skutecznej walki z ASF. Jak mówią, protestują nie tylko w imieniu rolników, ale też w obronie konsumentów, by mogli jeść zdrowe i polskie produkty. Przewodzi im hasło: Rolnictwo to nie zabawa. Nasze problemy to nie fikcja. - Nasz kraj jest zawalony towarami z zagranicy. Jesteśmy kolonią, nie mamy rynku zbytu. Nie mamy handlu, nie mamy przemysłu. Nasze towary są za bezcen, a i tak jest wszystko importowane – powiedział jeden z protestujących rolników.
 • Kosiniak-Kamysz: CETA? Zaleje nas zła żywność z Kanady. Nasza jest najlepsza na świecie

  „Ktoś z polskiego rządu powinien przedstawić plusy i minusy porozumienia CETA. Bronię polskiej zdrowej żywności” - mówi gość Porannej rozmowy w RMF FM Władysław Kosiniak - Kamysz. Szef ludowców pytany, czy czytał porozumienie Unia-Kanada, które razem z załącznikami liczy około 1600 stron odpowiada: czytałem ekspertyzy. „Pytanie, czy pani premier czytała” - podkreśla. „Porozumienie CETA oznacza, że zaleje nas zła żywność z Kanady. Nasza jest najlepsza na świecie. Nie równajmy do najgorszych” – dodaje szef PSL. „Uważam, że nie będzie już żadnej nowej ustawy aborcyjnej w tym Sejmie. Wartością dzisiaj jest ochrona życia. Tylko zachowanie kompromisu aborcyjnego do tego prowadzi” – mówi gość Porannej rozmowy w RMF FM.
 • Z powodu nowej ustawy najwięcej stracili rolnicy, a zyskał Kościół i PKP

  Wiadomo, kto najwięcej stracił na wprowadzeniu od maja br. ustawy regulującej obrót gruntami rolnymi. To rolnicy, którzy są tym szczególnie zaskoczeni. Jednak najbardziej zaskakujące jest to, kto na tej ustawie zyskał najwięcej: Kościół Katolicki i związki wyznaniowe, ale także PKP SA.