Film - rocznica

Artykuły - Rocznica (32)

 • "Tootsie": 30 lat od premiery!

  "Tootsie": 30 lat od premiery!

  W niedzielę, 16 grudnia, minęło 30 lat od premierowego pokazu filmu "Tootsie" w reżyserii Sydney'a Pollacka. Dustin Hoffman zagrał w tej produkcji niespełnionego aktora, udającego kobietę. To jedna z najwybitniejszych ról w jego karierze.
 • Jego śmierć "wpisała się w tragiczną serię"

  Jego śmierć "wpisała się w tragiczną serię"

  We wtorek przypada 80. rocznica urodzin Bogumiła Kobieli. Jeden z najwybitniejszych artystów w historii polskiego kina żył 38 lat. "Był aktorem największych nadziei. Nadziei nie spełnionych do końca" - napisano o przedwcześnie zmarłym Kobieli w 1969 r., na łamach "Filmu"
 • 20. rocznica śmierci Wacława Kowalskiego

  20. rocznica śmierci Wacława Kowalskiego

  Niezapomniany Pawlak z "Samych swoich" i dozorca Popiołek z serialu "Dom" - to filmowe role, którymi Wacław Kowalski podbił serca polskiej publiczności. W środę, 27 października, przypada 20. rocznica śmierci aktora.
 • 25. rocznica śmierci aktorki

  25. rocznica śmierci aktorki

  W środę, 27 października, przypada 25. rocznica śmierci Toli Mankiewiczówny - jednej z najpopularniejszych aktorek w Polsce międzywojennej, piosenkarki, śpiewaczki operowej, znanej m.in. z filmów "Co mój mąż robi w nocy..." i "Pani minister tańczy".
 • 40. rocznica śmierci Bohdziewicza

  40. rocznica śmierci Bohdziewicza

  W środę, 20 października, mija 40. rocznica śmierci reżysera Antoniego Bohdziewicza, twórcy filmów "Szkice węglem", "Kalosze szczęścia", "Dziewczyna z dobrego domu". Podczas Powstania Warszawskiego Bohdziewicz dowodził zespołem operatorów filmowych, realizujących kroniki powstańcze.
 • Wojciech Jerzy Has. Bez kompromisu

  Wojciech Jerzy Has. Bez kompromisu

  W warszawskim kinie "Kultura" odbędzie się przegląd wszystkich filmów Wojciecha Jerzego Hasa. Każdą projekcję poprzedzać będzie wstęp, wygłoszony przez znawcę jego twórczości.
 • "M jak miłość": 50 rocznica!

  "M jak miłość": 50 rocznica!

  Czy wiecie, że Barbara i Lucjan (Teresa Lipowska i Witold Pyrkosz) przeżyli razem już 50 lat? Cała rodzina będzie świętować ich okrągłą rocznicę. Na chwilę zapomną o troskach, zdradach i intrygach.
 • 40. rocznica śmierci Kobieli

  40. rocznica śmierci Kobieli

  W piątek mija 40. rocznica śmierci aktora Bogumiła Kobieli, współtwórcy słynnego teatrzyku Bim-Bom, niezapomnianego Piszczyka z filmu "Zezowate szczęście" i Pana Jourdain ze spektaklu "Mieszczanin szlachcicem".
 • Polska rocznica "Gwiezdnych wojen"

  Polska rocznica "Gwiezdnych wojen"

  Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki Polcon 2009 odbędzie się w tym roku w Łodzi w dniach od 27-31 sierpnia. Atrakcją konwentu ma być wizyta aktorów grających w "Gwiezdnych wojnach" w 25. rocznicę polskiej premiery filmu.
 • Rocznica śmierci Heatha Ledgera

  Rocznica śmierci Heatha Ledgera

  Rodzina aktora Heatha Ledgera świętowała w czwartek jego pośmiertną nominację do Oscara. Ich radość mieszała się jednak ze smutkiem. Wieść o nominacji aktora zbiegła się bowiem w czasie z pierwszą rocznicą jego śmierci.