InteriaTV - rocznica

Filmy - Rocznica (9)

 • Whitney Houston: Nieszczęśliwa super gwiazda

  Wielbiciele pamiętają jej zjawiskowy głos i przebojowe piosenki. O trudnym życiu nieżyjącej amerykańskiej wokalistki opowiada film "Whitney", który zobaczymy ósmego sierpnia w TVP 2, dzień przed rocznicą jej urodzin.
 • Rozpoczęły się obchody siódmej rocznicy katastrofy smoleńskiej

  Rozpoczęły się obchody siódmej rocznicy katastrofy smoleńskiej.
 • Ta organizacja ma 70 lat! Zmieniła świat?

  W kwietniu 1945 roku, tuż przed końcem II wojny światowej, przedstawiciele 50 państw spotkali się na konferencji w San Francisco, aby opracować Kartę Narodów Zjednoczonych - międzynarodową umowę, która miała uchronić świat przed następnym zbrojnym konfliktem. Nad jej przestrzeganiem miała czuwać Organizacja Narodów Zjednoczonych powołana do życia 24 października 1945 roku. 70 lat później ONZ uznawana jest za ważne osiągnięcie dyplomatyczne. – W ciągu tych 70 lat nie doszło do III wojny światowej. To wielki sukces działań ONZ na rzecz utrzymania pokoju – mówi Stephen Schlesinger. Ponad 70 operacji pokojowych, zwalczanie głodu, epidemii oraz wsparcie dla milionów uchodźców, całkowicie zależnych od pomocy humanitarnej. ONZ ma na swoim koncie liczne osiągnięcia, ale także fiasko mediacji pokojowej w Syrii czy w Darfurze.
 • Mały Berlin. Niezwykła historia podzielonej osady

  25 lat temu runął mur berliński, który dzielił nie tylko stolicę Niemiec, ale i całą Europę. Mało kto wie jednak, że nie był to jedyny mur w Niemczech oddzielający komunistyczny świat od Zachodu. Maleńka Modlareuth, leżąca na pograniczu Bawarii i Turyngii, w 1949 r. została podzielona między NRD i RFN. Granicą geopolityczną stał się płynący przez nią strumyk. W 1952 r. powstała wzdłuż niego palisada, którą w 1966 r. zastąpiono betonowym murem długim na 700 m. Podobnie jak mur berliński, tak i ten był strzeżony 24 godziny na dobę. Dawnym sąsiadom zakazano nawet pozdrawiania osób po drugiej stronie. Mur berliński padł 10 listopada 1989 r., ale Modlareuth musiało czekać jeszcze 4 tygodnie na zjednoczenie. W murze wydzielono wówczas przejście dla pieszych. Samą konstrukcję rozebrano dopiero 17 czerwca 1990 r., pozostawiając niewielki fragment jako memento. Dziś w tym miejscu znajduje się muzeum poświęcone mrocznym czasom żelaznej kurtyny w Europie.
 • Klan Kennedych - rodzina przeklęta?

  "Klątwa" - tak wiele osób tłumaczy sobie dramatyczne wydarzenia, które na przestrzeni lat nie omijały jednego z najbardziej wpływowych klanów Ameryki. Istotnie, trudno byłoby znaleźć ludzi równie mocno doświadczonych przez los. Tragiczne zgony, choroba psychiczna, wypadki... Czy zabójstwo Johna F. Kennedy'ego w Dallas było kolejnym przejawem fatum ciążącego nad rodziną, z której pochodził?
 • Jest takie miasto...

  Jest takie miasto, które raz do roku zamiera na jedną minutę. Dlaczego? My, Polacy, wiemy... Ale nigdy dość przypominania o tym innym.
 • Lech Wałęsa pod pomnikiem Poległych Stoczniowców

  Z okazji 32. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych Lech Wałęsa złożył kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Były prezydent mówił o konieczności ogólnonarodowych obchodów rocznicy, bez dzielenia się na frakcje (TVN24/x-news).
 • Graś o uroczystościach 10 kwietnia

  Rocznica 10 kwietnia to będzie trudna data i wyzwanie; prawdopodobnie nie uda się, by obchody odbyły się w jednym miejscu - mówił w Kontrwywiadzie RMF FM Paweł Graś.
 • 70. rocznica wybuchu II wojny światowej

  Dokonanie syntezy drugiej wojny światowej i ocena lat 1939 - 1945 jest wciąż trudna. Naukowcy w swojej pracy odkrywają coraz to nowe archiwa i źródła informacji o największym konflikcie zbrojnym w dziejach - mówi historyk, dr Daniel Przastek.