robotyzacja

Artykuły - Robotyzacja (33)

 • Będzie nowa ulga podatkowa na zakup robotów

  Będzie nowa ulga podatkowa na zakup robotów

  Resort finansów przygotowuje nowe przepisy dotyczące ulgi na robotyzację. Projekt zmian ma zostać przyjęty w trzecim kwartale 2020 roku, podaje Prawo.pl. Ulga ma zacząć obowiązywać od 2021 roku.
 • Roboty: Nie zastąpią ludzi, tylko im pomogą

  Roboty: Nie zastąpią ludzi, tylko im pomogą

  Roboty nie zastąpią nas w pracy tylko uczynią ją łatwiejszą i bezpieczniejszą - przekonywali w Londynie eksperci Międzynarodowej Federacji Robotyki (International Federation of Robotics, IRF).
 • Na świecie dwa mln robotów przemysłowych. A co z Polską?

  Na świecie dwa mln robotów przemysłowych. A co z Polską?

  Na świecie do 2022 roku przybędzie niemal dwa mln robotów przemysłowych. Ile z nich znajdzie się w Polsce? Wskaźnik gęstości robotów w przeliczeniu na 10 tys. osób zatrudnionych przy produkcji przemysłowej w Polsce wynosi obecnie zaledwie 42.
 • Studia zwiększają szansę na znalezienie dobrej pracy

  Studia zwiększają szansę na znalezienie dobrej pracy

  Aż 82 proc. absolwentów uczelni wyższych w Unii Europejskiej znajduje pracę po skończonych studiach. Wskaźnik ten, który jeszcze w 2013 roku był na poziomie 75 proc., rośnie nieprzerwanie od pięciu lat – wynika z najnowszych danych Eurostatu.
 • Ponad połowa miejsc pracy w Europie Środkowej zagrożona automatyzacją

  Ponad połowa miejsc pracy w Europie Środkowej zagrożona automatyzacją

  Na skandalu Volkswagena stracił także Mercedes i BMW; wysoki podatek węglowy zmniejszyłby emisję gazów cieplarnianych o 60 proc.; studenci wykładają prawie tak samo dobrze jak profesorowie; ponad połowa miejsc pracy w krajach EŚW jest zagrożona automatyzacją – to tylko niektóre z wniosków z najnowszych ekonomicznych badań naukowych.
 • W pięciu na sześć regionów wzrośnie zatrudnienie w efekcie automatyzacji

  W pięciu na sześć regionów wzrośnie zatrudnienie w efekcie automatyzacji

  Największe wzrosty zatrudnienia w wyniku automatyzacji procesów czekają firmy zlokalizowane w Polsce wschodniej - 21 proc. prognozuje zwiększenie liczby pracowników w ciągu dwóch lat - wynika z analizy przygotowanej przez ManpowerGroup. Największych redukcji można się spodziewać w Polsce południowo-zachodniej (10 proc.) i północnej (10 proc.). Biorąc pod uwagę wielkość firmy najwięcej nowych pracowników będą poszukiwać duże przedsiębiorstwa (16 proc.) i jednocześnie to również one spodziewają się największych redukcji w wyniku cyfryzacji (10 proc.).
 • Wysokie koszty wdrożeniowe wstrzymują w Polsce rozwój sztucznej inteligencji

  Wysokie koszty wdrożeniowe wstrzymują w Polsce rozwój sztucznej inteligencji

  Na rodzimym rynku najszybciej mogą rozwinąć się technologie pozwalające sieciom na optymalizację ich działań i podnoszenie poziomu satysfakcji klientów. W punktach sprzedaży, w których obsługa jest prosta i nie wymaga interakcji ze sprzedawcami, pracownicy będą stopniowo zastępowani robotami. Ale zmiany będą powolne. Winne temu będą wysokie koszty.
 • Czy sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje rynek bukmacherski?

  Czy sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje rynek bukmacherski?

  Jeszcze przed rozpoczęciem niezbyt udanego dla piłkarskiej reprezentacji Polski Mundialu w Rosji, świat obiegła wiadomość, że algorytm sztucznej inteligencji, na podstawie symulacji, zdołał przewidzieć zwycięzcę, który sięgnie po Puchar Świata. Czy w najbliższej przyszłości sztuczna inteligencja może znacząco wpłynąć na rozwój rynku zakładów wzajemnych?
 • Powstała pierwsza w Polsce Agencja Pracy Robotów

  Powstała pierwsza w Polsce Agencja Pracy Robotów

  Pracodawcy, którzy mierzą się z problemem znalezienia odpowiednich kandydatów do pracy od teraz będą mogli zatrudnić roboty, zamiast pracowników. Wykonają one powtarzalne i monotonne czynności, a pracownicy zajmą się bardziej skomplikowanymi i odpowiedzialnymi zadaniami. To ważny krok na rynku pracy w Polsce w dobie ogromnych braków kadrowych i 165 tys. nieobsadzonych miejsc pracy.
 • W tych zawodach już wkrótce może zabraknąć pracy! Kogo roboty wyrzucą na bruk?

  W tych zawodach już wkrótce może zabraknąć pracy! Kogo roboty wyrzucą na bruk?

  Chirurg, marketing menedżer, analityk systemów komputerowych - oni mogą spać spokojnie. Tych, którzy zarabiają na życie jako ekonomiści, księgowi czy taksówkarze, algorytm skreśli z listy płac. Prawie połowa obecnie istniejących zawodów może zostać zautomatyzowana i wkrótce zniknąć z rynku pracy.