rewolucja technologiczna

Artykuły - Rewolucja technologiczna (42)

 • Eksperci: Sztuczna inteligencja wymusi w prawie zmiany

  Eksperci: Sztuczna inteligencja wymusi w prawie zmiany

  Sztuczna inteligencja ma coraz szersze zastosowanie, ale w Polsce brakuje regulacji związanych z jej rozwojem. Według znawców tematu, zmiany są potrzebne, jednak niekoniecznie w trybie pilnym. Na poziomie unijnym już zostały podjęte pierwsze kroki. U nas należy przyjrzeć się m.in. obszarowi przepisów prawa cywilnego.
 • Czy sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje rynek bukmacherski?

  Czy sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje rynek bukmacherski?

  Jeszcze przed rozpoczęciem niezbyt udanego dla piłkarskiej reprezentacji Polski Mundialu w Rosji, świat obiegła wiadomość, że algorytm sztucznej inteligencji, na podstawie symulacji, zdołał przewidzieć zwycięzcę, który sięgnie po Puchar Świata. Czy w najbliższej przyszłości sztuczna inteligencja może znacząco wpłynąć na rozwój rynku zakładów wzajemnych?
 • Powstała pierwsza w Polsce Agencja Pracy Robotów

  Powstała pierwsza w Polsce Agencja Pracy Robotów

  Pracodawcy, którzy mierzą się z problemem znalezienia odpowiednich kandydatów do pracy od teraz będą mogli zatrudnić roboty, zamiast pracowników. Wykonają one powtarzalne i monotonne czynności, a pracownicy zajmą się bardziej skomplikowanymi i odpowiedzialnymi zadaniami. To ważny krok na rynku pracy w Polsce w dobie ogromnych braków kadrowych i 165 tys. nieobsadzonych miejsc pracy.
 • Technorewolucja w gospodarce. Na naszych oczach życie niektórych branż dobiega końca

  Technorewolucja w gospodarce. Na naszych oczach życie niektórych branż dobiega końca

  Przyszłość wielu z nich coraz częściej będzie wystawiana na próbę. Szklane kineskopy, telefony analogowe, klisze do aparatów fotograficznych - jeszcze dwie, trzy dekady temu były w niemal każdym domu, a dziś są ciekawostką dla hobbystów, młodszym pokoleniom znaną tylko z muzeów techniki.
 • W tych zawodach już wkrótce może zabraknąć pracy! Kogo roboty wyrzucą na bruk?

  W tych zawodach już wkrótce może zabraknąć pracy! Kogo roboty wyrzucą na bruk?

  Chirurg, marketing menedżer, analityk systemów komputerowych - oni mogą spać spokojnie. Tych, którzy zarabiają na życie jako ekonomiści, księgowi czy taksówkarze, algorytm skreśli z listy płac. Prawie połowa obecnie istniejących zawodów może zostać zautomatyzowana i wkrótce zniknąć z rynku pracy.
 • Mury i wiatraki

  Mury i wiatraki

  Każda zmiana paradygmatu jednym przynosi korzyści, innym kłopoty. Podobnie z IV rewolucją przemysłową. Choć umożliwia wiele nowatorskich przedsięwzięć, nie wszyscy mają powody do radości...
 • Al: Raj czy apokalipsa?

  Al: Raj czy apokalipsa?

  Tak, ta obawa od dziesiątków lat w nas tkwi: w niekontrolowany sposób rozwijana sztuczna inteligencja w końcu zwróci się przeciw człowiekowi. Zmarginalizuje go lub zniszczy.
 • Sztuczna Inteligencja zagrozi polskiej gospodarce

  Sztuczna Inteligencja zagrozi polskiej gospodarce

  Z raportu opublikowanego przez Uniwersytet Oksfordzki oraz Yale wynika, że już w 2024 roku nie będą potrzebni tłumacze, a za 45 lat roboty wykonają wszystkie zadania, które dziś wykonują ludzie. Tak szybki postęp oznacza, że walkę o pozycję Polski w zrobotyzowanej rzeczywistości, gdzie koszty gospodarki się wyrównają, należy zacząć już teraz. Eksperci Personnel Service wskazują, że na uprzywilejowanej pozycji znajdą się kraje rozwinięte, z dostępem do tańszej energii i bogatym zapleczem naukowym.
 • Rewolucja cyfrowa zmieni lub zniszczy większość firm. W Polsce też już to widzimy

  Rewolucja cyfrowa zmieni lub zniszczy większość firm. W Polsce też już to widzimy

  Wartość czasu, jaki Polacy w ciągu roku spędzają w internecie, to 110 mld zł, a to jest 5 proc. naszego PKB. Firmy dopiero uczą się, jak wykorzystywać nowe technologie przetwarzania i przesyłania informacji, ale ich wpływ na wzrost gospodarczy będzie większy i o wiele szybszy niż zmiany, jakie wywołała rewolucja przemysłowa. Ekonomicznym sercem rewolucji cyfrowej jest spadek kosztów transakcyjnych.
 • Przemysł 4.0. Robotyzacja i automatyzacja a problemy z zatrudnieniem

  Automatyzacja, technologie informatyczno-komunikacyjne i sztuczna inteligencja zmieniają gospodarkę i rynek pracy - coraz częściej zastępując ludzi. Czy świat ulegnie przez to jeszcze większej polaryzacji?

Filmy - Rewolucja technologiczna (1)

 • Rewolucja technologiczna zmusi rząd do wypłacania stałego wynagrodzenia każdemu obywatelowi?

  Wskutek robotyzacji, w ciągu 5 lat kilka milionów ludzi na świecie pozostanie bez pracy. Futurolodzy i prawnicy są zgodni, że nie należy hamować zachodzącego postępu żadnymi przepisami. Trzeba jednak opracować mechanizm, który zabezpieczy przyszłość społeczeństwa. Rozwiązaniem może okazać się bezwarunkowy dochód podstawowy, czyli zasiłek wypłacany każdemu dorosłemu obywatelowi. Wzorem do przygotowania w przyszłości tego typu świadczenia może być program Rodzina 500 plus.