restytucja dóbr kultury

Artykuły - Restytucja dóbr kultury (25)

 • Warszawa: Odnaleziono zaginione podczas wojny obrazy Matejki i Borucińskiego

  Warszawa: Odnaleziono zaginione podczas wojny obrazy Matejki i Borucińskiego

  W prywatnych mieszkaniach w Warszawie odnaleziono dzieła sztuki, uważane za utracone podczas II wojny światowej. Funkcjonariusze stołecznej policji przejęli obrazy Jana Matejki i Michała Borucińskiego.
 • Czy Muzeum Sztuki w Bernie przyjmie obrazy Gurlitta?

  Czy Muzeum Sztuki w Bernie przyjmie obrazy Gurlitta?

  Cornelius Gurlitt zapisał kolekcję obrazów Muzeum Sztuki w Bernie. Dziś o godz. 11:30 będzie wiadomo, co stanie się z dziełami sztuki, które odnaleziono w jego mieszkaniu w Monachium.
 • Od Lebensraum do grabieży Europy

  Od Lebensraum do grabieży Europy

  Grabież dóbr kultury odbywała się w czasie II wojny światowej na niespotykaną wcześniej skalę. Dokonywali jej profesjonaliści . O gruncie przygotowanym przez niemieckich naukowców, "zabezpieczaniu" dzieł i obrońcach skarbów mówiła podczas konferencji "Zagrabione - odzyskane" Lynn Nicholas.
 • Jednostki trofiejne, sowieci i zuchwały wandalizm

  Jednostki trofiejne, sowieci i zuchwały wandalizm

  „Trofiejnyje otriady” oczyszczały z dóbr zajmowane tereny. Sowietów cechowała niezwykła zuchwałość - jak choćby wtedy, gdy cenne płótna wykorzystano w radzieckim szpitalu wojskowym jako fartuchy i wycierano w nie zakrwawione dłonie. O grabieży dóbr kultury przez władze sowieckie opowiadał podczas konferencji „Zagrabione - odzyskane” dr Paweł Libera z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.
 • Cornelius Gurlitt odda zrabowaną sztukę

  Cornelius Gurlitt odda zrabowaną sztukę

  Po raz pierwszy dziennikarzom udało się sfotografować zbiory Corneliusa Gurlitta w jego domu w Salzburgu. Są one większe, niż przypuszczano. Gurlitt chce oddać zrabowane dzieła.
 • Kolekcjoner zwróci obrazy zrabowane Żydom przez nazistów

  Kolekcjoner zwróci obrazy zrabowane Żydom przez nazistów

  Cornelius Gurlitt, posiadacz kolekcji dzieł sztuki, pochodzących częściowo z rabunku dokonanego w czasie wojny przez III Rzeszę, zwróci wszystkie zakwestionowane obrazy żydowskim właścicielom bądź ich spadkobiercom - podała "Sueddeutsche Zeitung".
 • Zaginione dzieła z Biedrzychowic. Kulisy rewindykacji na Dolnym Śląsku

  Zaginione dzieła z Biedrzychowic. Kulisy rewindykacji na Dolnym Śląsku

  Nieopodal rzeki Kwisy znajduje się zadbany pałac, w którym, zarówno przed wojną, w jej trakcie, jak i po zakończeniu, trzymano ogromne ilości cennych dzieł sztuki. Niestety nie oznacza to, że w jego wnętrzach zobaczymy dzisiaj cenne przedmioty, zgromadzone przez kolejnych właścicieli wsi, ukryte przez nazistów oraz ulokowane po wojnie przez lubańskich urzędników.
 • Grabież Europy. Kierunek: Polska

  Grabież Europy. Kierunek: Polska

  Lynn H. Nicholas w "Grabieży Europy" szczegółowo przedstawia losy najsłynniejszych dzieł sztuki zrabowanych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej. Z doskonałą znajomością rzeczy opisuje organizację metodycznej grabieży we Francji, Polsce, Związku Radzieckim i Holandii...
 • Kolejne cenne obrazy znaleziono w drugim domu Gurlitta

  Kolejne cenne obrazy znaleziono w drugim domu Gurlitta

  Kolekcjoner sztuki Cornelius Gurlitt przechowywał drogocenne obrazy nie tylko w mieszkaniu w Monachium, ale też w swoim domu w Salzburgu. Mają znajdować się tam dzieła m.in. Moneta, Renoira i Picassa.
 • Zrabowany przez nazistów obraz wraca do Polski

  Zrabowany przez nazistów obraz wraca do Polski

  Amerykanie przekazali Polsce w czwartek skradziony podczas II wojny światowej obraz "Św. Filip chrzci sługę królowej Kandaki" Johanna Conrada Seekatza. Dzieło, skradzione najprawdopodobniej podczas Powstania Warszawskiego, powróci do Muzeum Narodowego w Warszawie.